Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nie dajmy się złodziejom

Fot. Wojciech Ciomborowski

Rozpoczyna się czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku,  jaką niewątpliwie jest wizyta złodziei.

– Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa – informuje Wojciech Copija, rzecznik suskiej Komendy Powiatowej Policji.  Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki “psychologiczne” są niekiedy poważniejsze niż utrata pieniędzy lub kosztowności.

Policjanci przypominają, że przed wyjazdem na urlop należy poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem lub mieszkaniem,  a tym samym zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. – Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką – ostrzega Wojciech Copija, podkreślając, że złodzieje doskonale znają ludzkie przyzwyczajenia i „wyszukane” skrytki będą pierwszymi do których zajrzą. – Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót – podpowiada. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania! Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie z nich.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments