Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nie otwierajmy nieznanych wiadomości! Fałszywki w skrzynkach elektronicznych

W ostatnich okresie na skrzynki e-mail wielu osób, trafiają dziwne wiadomości, które charakteryzują się niezrozumiałym ciągiem tzw. drukowanych liter. Groźniejszy jest dołączony do wiadomości załącznik z linkiem. Nie wolno go otwierać! Załącznik z rozszerzeniem *.htm lub *.html, po uruchomieniu przekierowuje do podejrzanej strony internetowej.

Eksperci przestrzegają, żeby z daleka omijać spam, gdyż może zawierać zakamuflowane linki, których nie wyłapują filtry programów antyspamowych. Link prowadzi z reguły na strony z inwestycjami w kryptowaluty, albo na strony dla dorosłych. Fachowcy podpowiadają, iż takie serwisy wyłudzają od nas dane kontaktowe, adresowe i często też dane do karty płatniczej.
E-maile wysyłane są z prywatnych skrzynek pocztowych.

Kliknięcie w link czy w załącznik jest proste, oszuści o tym wiedzą i podsyłają je nam na każdym kroku. Dlatego lepiej jest nawet zignorować wiadomość i nic z nią nie robić niż kliknąć o jeden raz za dużo – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.
W swoim komunikacie firma wyjaśnia, że kiedy dostaniemy taką wiadomość, to najbezpieczniej będzie oznaczyć ją jako spam i zgłosić usługodawcy poczty próbę wyłudzenia informacji. A przede wszystkim niczego takiego, jak XXSKEG DJLKGNE LSSKEM MRNPA, nie otwierajmy!

Tymczasem służby skarbowe informują o oszustach podszywających się pod Urząd Skarbowy i Ministerstwo Finansów. Jak informuje, nadkom. Grażyna Kmiecik – ekspert Służby Celno-Skarbowej w Katowicach, rozsyłane wiadomości zawierają niebezpieczne załączniki i są zatytułowane “Zaległe płatności podatku” (pisownia oryginalna).

Przykład takiej fałszywej wiadomości: „Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej. Dochód krajowy Administracja Rząd Polski. Łączę pozdrowienia”.

KAS ostrzega, żeby pod żadnym pozorem nie pobierać tego rodzaju plików, w których ukryte jest szkodliwe oprogramowanie. Każdy podejrzany przypadek warto zgłosić na policję.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
1 rok temu

Taak, policja się zajmie takim zgłoszeniem.