Wydarzenia Cieszyn

Nie pytają o wiek, liczy się kasa. Nie ma bata na trawomaty?

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Pojawiają się w coraz to nowych miejscowościach, tych większych, ale też i mniejszych. Stawiane są przy sklepach, w centrach handlowych, na dworcach, popularnych deptakach, nieraz w niedalekiej odległości od szkół. I tak jak w innych samoobsługowych automatach można kupić kupić napoje, słodycze, przekąski czy zabawki, w nich na wyciągnięcie ręki znajdują się produkty oparte na konopiach siewnych. Z problemem obecności kontrowersyjnych trawomatów mierzy się obecnie Ustroń. Urządzenia stoją też w Wiśle, a krótki epizod miały w Istebnej.

– Od kilku tygodni spływają do mnie od mieszkańców miasta oraz uczniów naszych szkół informacje, że w kilku lokalizacjach w Ustroniu pojawiły się automaty, które oferują kupno „produktów zdrowotnych opartych na CBD”. W ofercie tych automatów można znaleźć m.in. bletki do tworzenia skrętów, susz czy same skręty z substancją przypominającą susz konopny. Dostęp do kupna tych produktów ma każdy, niezależnie od wieku. Wśród nastolatków – mieszkańców miasta – trawomaty są niestety bardzo popularne – stwierdza ustroński radny, Paweł Sztefek, który poprosił samorząd o podjęcie działań skierowanych na zbadanie sprawy pojawiania się kolejnych automatów z suszem na terenie uzdrowiska.

Trawomatom pod Równicą przygląda się Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie. Ustrońska Straż Miejska z kolei policzyła, że na terenie miasta znajdują się obecnie dwa tego typu urządzenia, ulokowane na terenie prywatnym. – Trawomaty to problem pojawiający się niestety na szeroką skalę w Polsce, jak również w naszym powiecie. Pomimo składu, który bezpośrednio nie jest oparty na substancjach psychoaktywnych, budzi szeroko idące kontrowersje, które mogą wskazywać na promocję, szczególnie wśród młodzieży, środków, które przypominają znane środki psychoaktywne – zauważa Łukasz Sitek, pełnomocnik burmistrza Ustronia ds. profilaktyki uzależnień i przedstawiciel miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Ustroniu.

O granicach legalności trawomatów, które są coraz bardziej popularne w powiecie cieszyńskim, a zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, można przeczytać więcej w najnowszym wydaniu “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” z 14 stycznia. Jego elektroniczną wersję można kupić tutaj.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
11 dni temu

Następna bzdura od wyłudzania pieniędzy na ulicy plus wstęp do uzależnienia od następnych dopalaczy dziwię się że dojrzali ludzie to kupują chyba brakuje im czegoś w życiu.
Mam nadzieję że to gówno zniknie.

Jaworowicz_wstanie_nogi_zostaną
Jaworowicz_wstanie_nogi_zostaną
5 miesięcy temu

Żal te wypociny czytać. Powinni Pani redaktur legitymację dziennikarską odebrać za brak dokładnego zbadania tematu.

DrugdillA
DrugdillA
5 miesięcy temu

Nie wiem w czym widzicie problem to przecież nie ma substancji psycho to jak byś zamiast wódki wodę pił… ktoś robi sobie biznes a wy się czepiacie czego ? Przecież nawet jak ktoś wypali 10 skrętów z tego trawomatu to nic mu się nie dzieje takxjak by 10 papierosów wypalił wielkie halo trawka trawka … poczytajcie douczcie się w temacie i tyle … jak byś sprzedawał różne rodzaje herbaty w automacie… tak to działa.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu

Ale jestem dzbaniarą aż mi wstyd

Góral
Góral
5 miesięcy temu

Kurde sam lulki paliłem i w nałóg nie wpadłem. To jak wóda jednemu podejdzie i przegra życie innemu nie. A wszyscy ortodoksyjny katolicy myślą że jeden blant i kończysz na odwyku :)))))

Jjjj
Jjjj
5 miesięcy temu
Reply to  Góral

Nie porównuj wódki do wspaniałej rośliny jaką jest marihuana… Tu nie przegrasz życia ile byś nie wypalił….

Góral
Góral
5 miesięcy temu
Reply to  Jjjj

Chodzi mi że jeden na lulkach kończy innemu mało i zaczyna wciągać i eksperymentować tak jak z wódą

bell
bell
5 miesięcy temu

konopie siewne to nie to samo co konopie indyjskie, z konopii siewnych nie zrobi się “trawki”

Staszek
Staszek
5 miesięcy temu

Lepsze i bezpieczniejsze to niż, wszędzie dostępny alkohol i pijane dzieciaki…

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
5 miesięcy temu
Reply to  Staszek

Ok., propagujemy palenie aby była równowaga z alkoholem. A tak fajnie szło z ograniczeniem palenia wśród młodzieży, które było powszechne w czasach słusznie minionych.

Donald
Donald
5 miesięcy temu

Lepsze to niż alkohol wieczorem

Dziadek
Dziadek
5 miesięcy temu

Byli tacy co potrafili bankomat razem ze ścianą budynku wyrwać a glupiego trawomatu nie można ?

Last edited 5 miesięcy temu by Dziadek
HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
5 miesięcy temu
Reply to  Dziadek

O co Ci chodzi, po co wyrywać?

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  HERMENEGILDA

Komentarz podszywacza! Hermenegilda oryginał w mig zrozumiała metaforę.