Wydarzenia Cieszyn

Nie pytają o wiek, liczy się kasa. Nie ma bata na trawomaty?

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Pojawiają się w coraz to nowych miejscowościach, tych większych, ale też i mniejszych. Stawiane są przy sklepach, w centrach handlowych, na dworcach, popularnych deptakach, nieraz w niedalekiej odległości od szkół. I tak jak w innych samoobsługowych automatach można kupić kupić napoje, słodycze, przekąski czy zabawki, w nich na wyciągnięcie ręki znajdują się produkty oparte na konopiach siewnych. Z problemem obecności kontrowersyjnych trawomatów mierzy się obecnie Ustroń. Urządzenia stoją też w Wiśle, a krótki epizod miały w Istebnej.

– Od kilku tygodni spływają do mnie od mieszkańców miasta oraz uczniów naszych szkół informacje, że w kilku lokalizacjach w Ustroniu pojawiły się automaty, które oferują kupno „produktów zdrowotnych opartych na CBD”. W ofercie tych automatów można znaleźć m.in. bletki do tworzenia skrętów, susz czy same skręty z substancją przypominającą susz konopny. Dostęp do kupna tych produktów ma każdy, niezależnie od wieku. Wśród nastolatków – mieszkańców miasta – trawomaty są niestety bardzo popularne – stwierdza ustroński radny, Paweł Sztefek, który poprosił samorząd o podjęcie działań skierowanych na zbadanie sprawy pojawiania się kolejnych automatów z suszem na terenie uzdrowiska.

Trawomatom pod Równicą przygląda się Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie. Ustrońska Straż Miejska z kolei policzyła, że na terenie miasta znajdują się obecnie dwa tego typu urządzenia, ulokowane na terenie prywatnym. – Trawomaty to problem pojawiający się niestety na szeroką skalę w Polsce, jak również w naszym powiecie. Pomimo składu, który bezpośrednio nie jest oparty na substancjach psychoaktywnych, budzi szeroko idące kontrowersje, które mogą wskazywać na promocję, szczególnie wśród młodzieży, środków, które przypominają znane środki psychoaktywne – zauważa Łukasz Sitek, pełnomocnik burmistrza Ustronia ds. profilaktyki uzależnień i przedstawiciel miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Ustroniu.

O granicach legalności trawomatów, które są coraz bardziej popularne w powiecie cieszyńskim, a zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, można przeczytać więcej w najnowszym wydaniu “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” z 14 stycznia. Jego elektroniczną wersję można kupić tutaj.

google_news
KBb
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaworowicz_wstanie_nogi_zostaną
Jaworowicz_wstanie_nogi_zostaną
6 dni temu

Żal te wypociny czytać. Powinni Pani redaktur legitymację dziennikarską odebrać za brak dokładnego zbadania tematu.

DrugdillA
DrugdillA
8 dni temu

Nie wiem w czym widzicie problem to przecież nie ma substancji psycho to jak byś zamiast wódki wodę pił… ktoś robi sobie biznes a wy się czepiacie czego ? Przecież nawet jak ktoś wypali 10 skrętów z tego trawomatu to nic mu się nie dzieje takxjak by 10 papierosów wypalił wielkie halo trawka trawka … poczytajcie douczcie się w temacie i tyle … jak byś sprzedawał różne rodzaje herbaty w automacie… tak to działa.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 dni temu

Ale jestem dzbaniarą aż mi wstyd

Góral
Góral
8 dni temu

Kurde sam lulki paliłem i w nałóg nie wpadłem. To jak wóda jednemu podejdzie i przegra życie innemu nie. A wszyscy ortodoksyjny katolicy myślą że jeden blant i kończysz na odwyku :)))))

Jjjj
Jjjj
8 dni temu
Reply to  Góral

Nie porównuj wódki do wspaniałej rośliny jaką jest marihuana… Tu nie przegrasz życia ile byś nie wypalił….

Góral
Góral
7 dni temu
Reply to  Jjjj

Chodzi mi że jeden na lulkach kończy innemu mało i zaczyna wciągać i eksperymentować tak jak z wódą

bell
bell
8 dni temu

konopie siewne to nie to samo co konopie indyjskie, z konopii siewnych nie zrobi się “trawki”

Staszek
Staszek
9 dni temu

Lepsze i bezpieczniejsze to niż, wszędzie dostępny alkohol i pijane dzieciaki…

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
9 dni temu
Reply to  Staszek

Ok., propagujemy palenie aby była równowaga z alkoholem. A tak fajnie szło z ograniczeniem palenia wśród młodzieży, które było powszechne w czasach słusznie minionych.

Donald
Donald
9 dni temu

Lepsze to niż alkohol wieczorem

Dziadek
Dziadek
9 dni temu

Byli tacy co potrafili bankomat razem ze ścianą budynku wyrwać a glupiego trawomatu nie można ?

Last edited 9 dni temu by Dziadek
HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
9 dni temu
Reply to  Dziadek

O co Ci chodzi, po co wyrywać?

Hermenegilda
Hermenegilda
9 dni temu
Reply to  HERMENEGILDA

Komentarz podszywacza! Hermenegilda oryginał w mig zrozumiała metaforę.