Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nie spalaj śmieci w domowym piecu!

Rozpoczynamy sezon grzewczy, a wraz z nim pojawia się po raz kolejny problem spalania odpadów w domowych piecach. Przypominamy więc, że jest to zabronione i bardzo szkodliwe dla zdrowia. Na negatywne skutki takiego postępowania szczególnie mocno narażone są dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Spalając takie odpady jak: plastikowe butelki, pampersy, tekstylia, opony, odpady skórzane, kolorowe opakowania czy meble przyczyniamy się zatruwania siebie oraz najbliższych nam osób. Choć niejednokrotnie słyszeliśmy te słowa, warto sobie bardzo mocno uzmysłowić, że podczas spalania odpadów wydzielają się bardzo toksyczne substancje: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, furany, dioksyny i inne. Związki te unoszą się bardzo nisko nad ziemią, nawet do 40 metrów. Stąd właśnie nazwa „niska emisja”. Mogą więc łatwo przeniknąć do dróg oddechowych, powodując poważne choroby, takie jak nowotwory, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia czy alergie. Domowe piece nie posiadają żadnych zabezpieczeń, ani nie są dostosowane do spalania tego typu „paliwa”. Może więc to prowadzić do poważnych uszkodzeń samej instalacji. Taka niechlubna praktyka jest również czynem karalnym, za który można uzyskać wysoki mandat.

Przypominamy, że najlepsze miejsce na odpady to kosze, zgodne z obowiązującą w danym miejscu selektywną zbiórką. Dzięki temu nie marnujemy cennych surowców wtórnych, które przecież mogą trafić ponownie do obiegu. Wyrzucając plastikowe butelki do kosza na metale i tworzywa sztuczne (a nie do pieca!), przyczyniamy się do tego, że powrócą one pod postacią nowej butelki lub np. włóka poliestrowego.

Dlatego mając na uwadze dobro swoje, najbliższych i środowiska -nie spalajmy odpadów w domowych piecach!

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rasta
rasta
3 miesięcy temu

Prezes pozwolił.
Jego słowo (nie) jest prawnie wiążące.

Jan z B
Jan z B
3 miesięcy temu

Hej Wy z plejstocenu z wami się nie dyskutuje .Darwin by się ucieszył z brakującego ogniwa ewolucji. Z poważaniem .

Jan
Jan
3 miesięcy temu

Flejtuch zlany w gaciach powiedział palić wszystkim i spadajcie zbieram i kradnę śmieci i palę na węgiel mnie nie stać dzięki sekcie pis

Jurek
Jurek
3 miesięcy temu

a co na to Jarek “ZBAW POLSKĘ” Kaczorek

henryk
henryk
3 miesięcy temu

naczelny wódz RP wyaznie powiedział do kamery że Polacy mają palić wszystkim oprócz opon

hajcer
hajcer
3 miesięcy temu
Reply to  henryk

Chętnie spalę te obszczane pory naczelnego wodza RP,nic mnie od tego nie odwiedzie.