Kultura i rozrywka Wadowice

Nie tak miał wyglądać ten rok! Kalwaria odwołała szereg imprez rocznicowych

„2020 – rok wielkich rocznic”. Takim hasłem jeszcze niedawno władze Kalwarii Zebrzydowskiej zapowiadały szereg hucznych imprez jakie miły się odbyć na terenie miasta. Epidemia koronawirusa zrobiła swoje. Wiadomo już, że wiele przedsięwzięć nie dojdzie do skutku lub będzie miała inny niż pierwotnie zakładano charakter.

W tym roku przypada między innymi 400. rocznica śmierci fundatora „Polskiej Jerozolimy” i Kalwarii Zebrzydowskiej, 100. rocznica urodzin Jana Pawła II oraz mija wiek od Bitwy Warszawskiej, określanej mianem Cudu nad Wisłą i 30-lecie samorządności. Gmina kalwaryjska od wielu miesięcy przygotowywała się do organizacji szeregu wydarzeń przypominających wspomniane wydarzenia. Pandemia koronawirusa storpedowała sporo z nich. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy oraz odwiedzających ją turystów burmistrz Kalwarii Augustyn Ormanty  podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanego na 31 maja Pikniku Mundurowego, który miał się odbyć na obiektach Kalwarianki. Nie odbędzie się także spotkanie z okazji 30-lecia samorządu, które zaplanowano na 6 czerwca w Sali Widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki, a także Gala Jubileuszowa Mikołaja Zebrzydowskiego, którą miano zorganizować w tym samym miejscu 17 czerwca. Odwołano już także czerwcowy koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Pani Kalwaryjskiej” w Sanktuarium Kalwaryjskim. W miejsce tych imprez przygotowywane są  konkursy dla mieszkańców, które będą prowadzone za pośrednictwem internetu, a ich tematyką będzie historia Kalwarii Zebrzydowskiej oraz osoby Mikołaja Zebrzydowskiego i Jana Pawła II. – W 2020 roku, będziemy przypominać postać Mikołaja Zebrzydowskiego, jednak jesteśmy zmuszeni dokonać tego w inny sposób skupimy się na organizacji konkursów za pośrednictwem internetu” – czytamy komunikacie wydanym przez magistrat.

Warto pamiętać, że Województwo Małopolskie przyznało gminie Kalwaria 50 tys. zł dotacji z przeznaczeniem na realizację szeregu inicjatyw w ramach projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego”. Z tego powodu nie zrezygnowano z wydania monografii Mikołaja Zebrzydowskiego. Stworzony zostanie film dokumentalny „Polska Jerozolima”, w którym główną postacią będzie Mikołaj Zebrzydowski. Miasto wybijemy też medal, będący kopią tego z 1601 roku.

Kronika2110_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments