Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nie zapominaj o odblaskach!

Fot. Z archiwum KPP w Cieszynie

Słaba widoczność, związana z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, sprawia, że o tej porze roku szczególnie trzeba pamiętać o bezpieczeństwie osób pieszych na drodze. Policjanci przypominają więc: noście odblaski!

– Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Warto nosić odblaski ze sobą zawsze i wszędzie, również w obszarze zabudowanym, na terenie miasta i i nie tylko po zmierzchu, ale też , gdy jest deszczowo lub mglisto. I nie powinien być tutaj najważniejszy strach przed mandatem… Stawką jest tutaj życie pieszego. – Używanie elementów odblaskowych, szczególnie jesienią i zimą, może je uratować – dodaje Krzysztof Pawlik. Poza obszarem zabudowanym drogi z reguły nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są dla nich zupełnie niewidoczni…

Rzecznik cieszyńskiego garnizonu policji przypomina, że odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. W związku z tym, że samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, co oznacza, że więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi, zaleca się pieszym idącym lewą stroną drogi noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze – od strony ruchu pojazdów.