Wydarzenia Cieszyn

Nie żyje orędowniczka cieszyńskich bibliotek

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Zmarła Joanna Paszteleniec-Jarzyńska, emerytowana wicedyrektor Biblioteki Narodowej. Od 2006 roku była członkiem Rady Programowej Książnicy Cieszyńskiej. Pełniła wiele ważnych ogólnopolskich funkcji m.in. od 2017 roku była przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i od 2019 roku członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej.

Joanna Paszteleniec-Jarzyńska w 1972 roku związała się z Biblioteką Narodową w Warszawie. Od tamtej pory aktywnie działała na rzecz rozwoju polskiego bibliotekarstwa i jego promocji w kraju i za granicą. Szczególnie wiele uwagi poświęcała modernizacji polskich bibliotek, wdrażaniu nowych technologii oraz nowoczesnych metod ich zarządzania nie zapominając przy tym o opiece nad zabytkowymi zbiorami. Równie mocno angażowała się w prace na rzecz rozwoju bibliografii narodowej i informacji naukowej. Zajmowały ją również badania w dziedzinie bibliotekarstwa i czytelnictwa, a także prawodawstwo biblioteczne.

W 2000 r., za sprawą właśnie Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, Książnica Cieszyńska znalazła się w prestiżowym gronie ośmiu bibliotek reprezentujących polskie bibliotekarstwo na międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Zapoczątkowana wówczas współpraca została w 2006 r. sformalizowana poprzez wejście Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej w skład Rady Programowej Książnicy Cieszyńskiej. Odtąd Książnica mogła z jej strony liczyć nie tylko na wsparcie i promocję realizowanych przez siebie inicjatyw, ale także na bieżąco korzystać z rozległej wiedzy oraz bogatych doświadczeń zawodowych. W 2017 r. do Cieszyna pod jej przewodnictwem trafiła grupa uczestników wrocławskiego Kongresu IIFLA, wizytując tutejsze biblioteki, w tym – oczywiście – Książnicę Cieszyńską.

Po raz ostatni Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska odwiedziła Cieszyn 19 października 2019 r., biorąc udział w uroczystości 25-lecia istnienia Książnicy Cieszyńskiej, której przekazała wówczas w imieniu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich medal „W dowód uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments