Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Nielegalni cudzoziemcy zatrzymani. Pracowity dzień bielskiej straży granicznej (WIDEO)

Fot. PSG B-B

23 lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali sześciu Afgańczyków, Irankę oraz Pakistańczyka, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując z kierunku tzw. szlaku bałkańskiego.

 Do zatrzymania pierwszej grupy cudzoziemców (4 Afgańczyków oraz Iranki) doszło tuż po północy w Zwardoniu. Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację od policjantów z Żywca, iż na terenie parkingu w Zwardoniu, z naczepy jednej z zaparkowanych tam ciężarówek, dochodzą odgłosy osób. Ustalono, iż kierowca tureckiego samochodu ciężarowego przewoził tekstylia i części samochodowe z Turcji do Polski. W naczepie tira funkcjonariusze straży granicznej znaleźli 5 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium naszego kraju. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, iż jeden z mężczyzn ma 17 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz irańskie obywatelstwo kobiety, jak również ich dane osobowe.

Tego samego dnia, kilkanaście godzin później, policjanci z Zebrzydowic poinformowali funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, iż w okolicach Hażlacha widziano trójkę cudzoziemców poruszających się pieszo wzdłuż drogi krajowej. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wobec cudzoziemców wykazała, iż nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów. W wyniku dalszych czynności służbowych z udziałem tłumacza ustalono, iż jeden z mężczyzn pochodzi z Pakistanu, a dwóch pozostałych z Afganistanu.

Okazało się jednak, że ośmioro zatrzymanych cudzoziemców złożyło wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii i Bułgarii. Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania cudzoziemców do państw, w których ubiegali się oni o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kamyk
kamyk
1 miesiąc temu

To znaczy, że nikt nie broni naszych granic. Włazi kto chce. Tylko patrzeć, jak wejdą zielone ludziki.

Do widzenia!
Do widzenia!
1 miesiąc temu

POKAZÒWA –
przeczeszcie polskie uczelnie i szkoły – tam dopiero za cichym przyzwoleniem władz trwa planowa formacja nowego elektoratu z importu wsch.!

447just
447just
1 miesiąc temu

jedź się wyżyć na zach brzeg