Wydarzenia Żywiec

Przewoził 19 nielegalnych imigrantów “na pace” busa. Obywatele Syrii nie posiadali dokumentów | ZDJĘCIA

Fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 19 nielegalnych imigrantów w Sopotni Wielkiej.

Jak informuje starszy chorąży sztabowy Szymon Mościcki, rzecznik prasowy komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, do zdarzenia doszło w czwartek, 9 marca. Tego dnia pogranicznicy otrzymali informację od policjantów o 19 obcokrajowcach ujawnionych w przestrzeni ładunkowej busa. Obywatele Syrii nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Tym samym przebywali nielegalnie na terenie naszego kraju.

Pojazdem kierował ich rodak. Mężczyzna próbował zarobkowo przewieźć nielegalnych imigrantów do Europy Zachodniej. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów z komendy powiatowej w Żywcu przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Okazało się, że ośmiu z nich złożyło wcześniej na terenie Grecji wnioski o ochronę międzynarodową. Dlatego też na podstawie decyzji sądu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do Grecji. Wobec pozostałych Syryjczyków komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu ich do powrotu do swojego kraju. W przypadku jej wydania dane obcokrajowców zostaną wprowadzone do nowej generacji Systemu Informacyjnego Schengen-Recast – tłumaczy Szymon Mościcki.

Z kolei 19-letni kierowca, który przyznał się do winy, usłyszał zarzuty o udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taka prawda
taka prawda
1 rok temu

Ochojska ratuj

nic mądrego
nic mądrego
1 rok temu
Reply to  taka prawda

Za dużo masz czasu i widzę, że się nudzisz kobieto, chyba za wcześnie poszłaś na emeryturę

Leszek
Leszek
1 rok temu

ale oni wszędzie syf zostawiaja po sobie

Kri_
Kri_
1 rok temu
Reply to  Leszek

To prawda, tak też robią u siebie, ale i my dużo lepsi nie jesteśmy.