Po raz kolejny głośno zrobiło się o cieszyńskim tramwaju. Wszystko przez niemiecki napis, który znalazł się na replice, mającej stać na ul. Zamkowej, a który oburzył jednego z cieszyńskich radnych.
Na wstępie warto przypomnieć historię cieszyńskiego tramwaju. Otóż w 1909 roku wystąpiono o koncesję na budowę kolei elektrycznych. Po jej otrzymaniu ruszyła budowa, którą zajęła się w 1910 roku firma AEG z Wiednia. 12 lutego 1911 roku na cieszyńskie ulice wyjechały pierwsze tramwaje. Jeździły od ul. Bielskiej przez Rynek, ul. Głęboką, mostem na Olzie i ul. Główną do stacji kolejowej. W sumie trasa liczyła 1793 metry. Mijanka jednotorowa wprowadzona została na Rynku oraz przy moście na Olzie. Tabor składał się z czterech wozów silnikowych firmy Ringhoffer z Pragi. Opłata za przejazd wynosiła 12-14 halerzy. Początkowo stosowano bilety papierowe sprawdzane przez kontrolerów, później wprowadzono żetony.
W 1920 roku doszło do podziału Cieszyna na część polską oraz czechosłowacką. Początkowo tramwaj kursował bez zmian, jednak wzmożone kontrole na moście granicznym uniemożliwiły szybką komunikację. Straż graniczna prócz pasażerów sprawdzała bowiem także wnętrze wozu oraz podwozie. To mocno utrudniło ruch. 2 kwietnia 1921 roku postanowiono więc zlikwidować linię tramwajową, choć początkowo myślano jedynie o chwilowej przerwie. W roku 1921 jeden wóz sprzedano do Bielska. Był on jednak traktowany jako wóz towarowy i rezerwowy do 1925 roku, następnie trafił do Łodzi. Pozostałe wagony z Cieszyna w latach 1922-23 sprzedano do Łodzi. Torowisko i sieć trakcyjna były w nadolziańskim grodzie likwidowane do 1923 roku.
Obecnie miasto postanowiło wykorzystać historię linii tramwajowej do promocji Cieszyna. Wkrótce tramwaj ma się stać turystyczną atrakcją. Póki co jednak niemałe emocje wywołuje u niektórych napis na tramwaju. Chodzi mianowicie o „Bahnhof”, czyli po niemiecku „dworzec”. – Tramwaj jeździł w latach 1911-21. Czy po odzyskaniu niepodległości jeździł z tą tabliczką? Bahnhof? Wszyscy się szczycimy w Cieszynie powstaniem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w 1918 roku, prawdopodobnie, albo na pewno, pierwszy przypadek w Polsce, o czym zresztą mamy tablicę na Domu Narodowym, gdzie będziemy niedługo kwiaty składać, a tu stawiamy tramwaj z napisem w języku niemieckim. Mało tego, w odległości 100 m od pomnika legionistów, na którym napis mówi wyraźnie: Legionistom Ślązakom poległym, podkreślam to słowo, poległym za Polskę. W tej odległości 100 metrów ustawiamy tramwaj z napisem Bahnhof – nie krył wzburzenia radny Władysław Macura.
Do jego słów odniosła się radna Brygida Pilch. – Poczułam się bardzo urażona po wypowiedzi radnego. Od zawsze Cieszyn jest miastem wielokulturowym. Moja babcia, żyjąca do dzisiaj, chodziła do szkoły niemieckiej, ale nigdy nie powiedziała, że jest Niemką. Takie były czasy, że był napis „Bahnhof”. Ludzie chodzili do niemieckich szkół i nie jest w tym nic dziwnego. Taka jest historia Cieszyna. Może warto to uszanować. Historii nie można zakłamywać – stwierdziła Brygida Pilch i dodała, że Cieszyn był znany właśnie z wielokulturowości i wielowyznaniowości. – Pan ma fobię na tym punkcie… Dla mnie to jest fobia. Proszę szanować też ludzi starszych, którzy żyją i przeżyli historię – zaapelowała do radnego Macury.
Do sprawy odniósł się Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna. Podkreślił, że projekt cieszyńskiego tramwaju został przygotowany na bazie wielu materiałów i dokumentów. – Pamiętajmy, że to jest replika, przygotowana na podstawie dokumentacji historycznych, archiwalnych. Odtwarzamy replikę. Dzieje się to wszystko zgodnie z dokumentacją projektową. To nie jest nowa rzecz – wyjaśniał Przemysław Major i dodał, że o sprawie mówi się na sesjach czy komisjach. – Jeśli panu radnemu coś umknęło przez te 5 lat, to rozumiem, że może nie do końca jasno sprecyzowane. Wskazywaliśmy, że jest to odtworzenie repliki. Naprawdę będzie to, jest to, jedna z atrakcji turystycznych miasta. Nikt tutaj nie ma na celu przeinaczania czy zakłamywania historii. Tak jak podkreślała radna Brygida Pilch to miasto było wielokulturowe, wielonarodowe i wielojęzyczne – podkreślił Przemysław Major.
Władysław Macura zaznaczył, że wiceburmistrz zupełnie go nie przekonał. – Przez 600 lat Cieszyn był odłączony od macierzy, a mimo to zachował język, kulturę i wiarę. Pełną kulturę. Mimo 600 lat odcięcia od macierzy. A my teraz dobrowolnie wciskamy niemczyznę na każdym kroku.
Wydaje się więc, że cieszyński tramwaj zamiast łączyć i być turystyczną atrakcją, dzieli… Czy taki był jego cel? Jeśli Państwo mają zdanie w tym temacie, podzielcie się nim z nami.
Po ruskich mamy mentalność i to wystarczy.Szkoda że ludzie plują na kulturę której nie znają..
W Estonii jest zabytkowa szosa. Odtworzono znaki, przystanki z lat 1950. – 70. Nikomu nie wadzą rosyjskie napisy.
Ponad sto lat temu miasto było stać na tramwaje. Teraz jedynie na atrapę wagonu i jedną szynę. Prawdziwa atrakcja by była, gdyby jeździł prawdziwy tramwaj na kształt i podobieństwo tego sprzed 100 lat.
Niech znajdzie się chociaż jeden, który by nie chciał z Wyższej Bramy pojechać pod dworzec w Czeskim Cieszynie tramwajem, zjeść knedliki, napić się piwa i wrócić.
Na ten cały projekt niby tramwaju wydano pewno tyle, że starczyłoby na prawdziwy.
Patrząc obiektywnie i porównując jakość życia,czasy pod zaborem austryjackim były znacznie lepsze niż te pod butem sowieckim po 2WŚ do dzisiaj.
Cieszyn nie był pod zaborem
Dworzec w Bielsku Białej , park i zamek w Żywcu coś wspaniałego to odrobina przykładu co pozostawili po sobie Austriacy .
Dworzec w Bielsku zbudowali Niemcy jak powiadali dziadkowie.
To powszechnie znany syndrom natarczywej chęci zaistnienia w mediach.
Brawo radny Władysław Macura!!!
Niemcy do dziś nie chcą i nie potrafią się rozliczyć ze stratami wojennymi jakie wyrządzili w Polsce, nie wspominając już o majątku skradzionym Poloni w III rzeszy … I udają że to nie oni rozpętali ten krwawy konflikt w 39 a najchętniej obarczyli by nas za to wszystko co się później stało…!
A pani radna i nie tylko, jak te dzieci z syndromem sztokholmskim udają naiwnych i wierzą w multikulti .
Współczuje miastu Cieszyn takich radnych …
Zamykasz oczy i pieprzysz androny, kilkakrotnie Niemcy przyznawali się do wywołania wojny i zbrodni.
Nie Niemcy tylko jacyś kosmici zwani hitlerowcami… Taka jest oficjalna wersja.
I co z tego ,że się przyznawali? Wypłacają reparacje Namibii a za mordy ,gwałty i kradzieże w Polsce nie raczą odpowiedzieć
Zapłacili już odebraniem im zachodnich ziem którymi handlują Morawiecki z kościołem. Wiemy już ile kosztuje metr kwadratowy takiej ziemi.
Niemcy oprócz łąk nic nie zniszczyli, a było powstania nie robić to by i Wa-wa nie została zniszczona, Czesi byli mądrzejsi.
Szkoda że między innymi o tym się nie mówi , wiadomo że cenzura prezesa mediach była bardzo ostra.
Komuniści Polscy z Rosyjskimi zabrali Niemcom ziemie które są teraz u nas włącznie z setkami tysięcy zabudowań . Po 1989 r. nasi ukradli im tysiące samochodów i wiele z nich całkiem nowych nie wspominając o narzędziach budowlanych a proceder trwa jeszcze do dzisiaj tylko w mniejszym wymiarze gdyż zaostrzono kontrole. Jak by to zliczyć to rachunek obrócił by się w drugą stronę.
Dziwne, że nikomu nie przeszkadzają ukraińskie flagi na ratuszu a zwłaszcza obecność wszedobylskich obrzydliwych pepikow a razi niemiecki napis .
Gdyby nie dawna piękna architektura austriacka Cieszyn wyglądałby jak… jakieś wschodnie miasto 🙈
Przydałby się niemiecki porządek. Miasto chwali się np. szlakiem magnolii a wkoło walące się rudery oraz polski i czeski syf…🤮🤮
Pisząc niemieckie porządki co masz na myśli?!
Obozy koncentracyjne, czy wózki na roboty przymusowe do rzeszy, czy można łapanki na ulicach i rozstrzeliwania, czy może grabieże podbitych krajów. Mam dalej wymieniać tzw niemieckie porządki… Czy nie przypadkiem ,dzięki tzw. niemieckim porządkom zalewa teraz Europę fala nielegalnych nachodźcow z Afryki i Azji…?!!!
Co do wschodnich miast, to proszę sobie pojechać do Sandomierza, czy Zamościa i nie tylko , a gwarantuję że zmienisz zdanie…
Widzę że masz małe pojęcie o czy piszesz!!!
Brawo ty 🤦😊
Przekręcone
przekręcony to jesteś ty i ten portalik -w lewo
I znowu powrót do przed stu letniej historii . Czy wy umiecie żyć dzisiaj i w zgodzie ?
Kaczor zrobił wam pranie mózgów i ta choroba was szybko nie opuści a szkoda bo życie nie polega tylko na historii zwłaszcza przegranych wszystkich wojen. I z czego miała by powstać ta tak zwana duma ?
Dokładnie, przydałby się Deutsche Ordnung.
Brakuje mi na moście położenia nowej kostki i ułożenia jej w podające sobie ręce…fajny efekt z lotu ptaka czy z wierzy zamkowej i obowiązkowo na wysokich masztach duże flagi Polska i Czeska…po jednejni drugiej stronie.obecne przejście nawet nie wygląda jak granica.Granicznej kontroli nie ma ale to dwa różne kraje i warto to podkreślić.
Miasto Cieszyn to wyjątkowe g*wno! Np.Roz**********ą 50 m drogi k.Zamku na wiosnę i nie mogą skończyć do wigili, jak zawsze.
Usunąć z dróg mercedesy benze, audi, wolkswageny, kosiarki bosha, simensa, grundika
Jesteś genialny w niedorzecznościach.
Pamiętają jak to dziadek bohater za polskę walczył,ale jak pejsiatych niemcom wydawał to już pamiętać nie chcą,a słyszeli te historie w domu nie raz,nie dwa.
No pewnie twoi słyszeli i masz wyrzuty
Od Katzmanów jestem.Chcesz jeszcze o coś dopytać?
Ciebie usunąć, do ruskiego łagru z tobą.
Typowy cha m katolik się wypowiedział
Irena, typowa kret ynką.
Kolejny ka tol :))
Będzie Bahnhof zamiast dworca,zamiast ulicy będzie straße,zamiast ratusza rathaus,a Wy,zamiast obywsteli będziecie sklave,a sklave mają wykonywać polecenia a nie dyskutować.
a po ulicach będą biegały hundy.
Tak!I co skrzyżowanie ausweiss kontrola.Do tego powszechny obowiązek pracy, bo tylko praca czyni wolnym.Wojna się skończyła,kindersztuby już dawno nie ma i patrz jakie dziadostwo.
Kogo obchodzi jakiś tramwaj , otwórzcie już drogę bo to jakiś dramat jest.
,, Nie gniewaj sie Waldek, ten tramwaj jest naprawde twoj, a reszta moja moja… “”
zamiast niemczyzny napiszmy może po francusku “Gare” to nie będzie się źle kojarzyć bo Francja jest daleko a poza tym Francuzi tak samo jak Polacy walczyli z Niemcami
francuskojęzyczny napis będzie świadczył o naszej otwartości na wartości europejskie wszak francuski jest językiem jakim mówi większość mieszkańców Bruxeli a również jest językiem dyplomacji
Jakim cudem, Francuzi obok Niemców chcą dominować w Unii a podczas wojny kolaborowali.
Franuuzi I Niemcy podali nam rękę i wyciągnęli z wielkiej biedy. Niektórzy zapomnieli już o pustych półkach w sklepach i dziurawych drogach.
Niektórzy zapomnieli o polskich bankach ,cukrowniach ,cementowniach ,sklepach i stoczniach
Rządy Vichy co to był za czas,Francuzi na kolanach przed niemcami <3 Swoją drogą dobre kremy dla Pań age+
A od 1989 r. nam pomagają , gdyby nie oni to bylibyśmy daleko za nimi w tyle.
Wątpię, że większość Brukseli mówi po francusku…raczej ahmedy nie są chętne do nauki.
Skończcie się bezsensownie przepychać o jakiś napis. To że jakiś ćwierć inteligent pisowski ma z tym problem, to niech ma go dalej.
Austria to nie są Niemcy.
Pomniki ,świece , mogiły ,znicze i miesięcznice to już było. Powroty do historii są zalążkiem do następnych niepowodzeń i wojen. Przestańmy bawić się historią i żyjmy w zgodzie z przyszłością bo ona rozwija pozytywnie ludzkie umysły i częściej uśmiechajmy się do siebie.
Mój ojciec też uczył się w powszechnej szkole austriackiej ale nie przyszłoby mu do głowy się tym szczycić. Cesarstwo już było i się nie wróci a nostalgią za nim to tylko moda jak większość mód bezrefleksyjna. A ta wielokulturowość niemiecka to skutek ponad stuletniej polityki imigracyjnej Austriaków sprowadzających przesiedleńców z południowych terenów Cesarstwa Niemieckiego na Cieszyńskie. I nie jest to żadne dobro kulturowe warte upamiętniania czy krzewienia.
Nie chcemy niemczyzny. Żyją jeszcze ludzie którzy pamiętają niemieckie zbrodnie. Pomordowanych pod Wałką i za kopalnią Barbara w Karwinie, więźniów z Goleszowa i innych. Mie chcemy niemieckich nazw i napisów. Niemcy jak budowali teatr w Cieszynie z dumą ogłaszali pogardę dla polskości, że w tym teatrze polskiego języka nikt nigdy nie usłyszy. Gdyby dalej tu byli to Polaków już by nie było.
Co do więźniów z Goleszowa – cementownie wyburzono i sprzedano. Dobrze że przynajmniej mały kącik pamięci w piwnicy GOK zrobili.
Umknęło ci na historii w szkole d****u, że Niemcy i Austria to dwa różne kraje.
Księstwo Cieszyńskie i Polska – podobnie.
Jestem przeciwna niemieckiemu napisowi Banhoff! Jesteśmy już,I jeszcze w POLSCE! Bo niedługo możemy być gubernia Niemiec !
Wielokulturowość w niemieckim wydaniu umarła w Cieszynie 20 marca 1942 r. , a ostatecznie – wiosną 1945 na cieszyńskim cmentarzu żydowskim. To tam cieszyńscy Niemcy z własnej woli i nieodwołalnie unieważnili pamięć o wysublimowanej niemieckiej kulturze i niemieckich osiągnięciach cywilizacyjnych.
Macura nie powinien piastować takiego stanowiska , tu trzeba młodego pro europejskiego człowieka wstawić na to miejsce.
o czym mowa?, “wstawiają” przecież wyborcy.
Może panu Majorowi umknęło, że moda na wielokulturowość minęła. Szwedzi, Niemcy, Duńczycy, Francuzi dojrzeli właśnie do zmiany poglądów. Wielokulturowość zamiast “ubogacenia” prędzej, czy później staje się źródłem konfliktów.
Nie prawda , wielokulturowość to bezpieczeństwo tych narodów bo nikt do swoich strzelać nie będzie.
W Izraelu też?
Masz coś do rasy panów?
Przeca to po Austryjacku pisane p*****y jedne.
Za te pieniądze trzeba było wybudować drogi w Cieszynie. Korzystali by wszyscy, Ci którzy płacą haracze do kasy miejskiej z tytułu różnego rodzaju podatków, które co roku rosną. Chcąc mieć turystów to trzeba im jeszcze umożliwić dojazd do tego skansenu
Premierem rządu ma zostać Niemiec to i niemczyzna nie dziwi
Niestety smutna prawda,współpracownik STASI, BND I SB!! Finansowany od 1990 r przez BND iCDU- już w 1ej transzy otrzymuje 500 mln DM w reklamówkach w zamian za decyzję Polski na korzyść Niemiec! I tak jest do dzisiaj a społeczeństwo otumanione tvn wybiera jego partię.Przed wojną i po by wisiał!
Czy słowo Banhof jest zakazane? Moja mama i babcia używały tego słowa jako gwarowego wyrażenia
Cieszyn był stolicą Austriackiego Śląska i to jest historia.
Stolicą Austryjackiego Śląska była Opawa-Troppau
Cieszyn był (i jest!) Stolicą KSIĘSTWA CIESZYŃSKIEGO.
Jak z igiełki można zrobić widły propagandowymi specjalistami są kaczory.
Lepiej kaczory niż zdrajca Polski Niemiec Tusk,współpracownik STASI, BND I SB!!
Ty masz tak wyprany mózg przez TVNienawiść, że wszędzie widzisz już kaczory…
Historia jest jedna nie ta pisana przez narodowosciowe partyjne kręgi przypomnę jak cesarz przyjeżdżał do Cieszyna na manewry i był zapraszany do polskich placówek mówił w języku swoich poddanych . Był tolerancyjny czego wszystkim życzę
Czy w Niemczech na historycznych obiektach są napisy polskie nawet nie wspomną nigdzie np.w Dreźnie ko budował pałac i do kogo należało Drezno cisza i tak by można przytaczać mnóstwo przykładów nie ma zgody na bhanhow
przykłady można przytaczać, ale głupie po co
Następnego debila trzeba douczyć. Niemcy i Austria to dwa różne kraje, wiesz?
Brawo Panie Macura! Nie dajmy się zniemczyc ! Nie po to nasi dziadkowie przelewali krew za Polskę,żeby teraz jakieś niemieckie napisy były na polskiej ziemi !
Wiyncyj cieszyniokow biło sie za Adolfa niż za Polskę i taki som fakty.
Oczywiście praktyki co najmniej żenujące. Niemiecką wersje ,,wielokulturowości” mieszkańcy Cieszyna mieli okazje bardzo dobrze poznać w okresie okupacji, i jakie szkoły wtedy były i dla kogo nie trudno przeczytać ( co można polecić wyraźnie niedouczonej radnej która opowiada tu o prawdzie historycznej). Napisy i tablice w języku niemieckim nie były usuwane przecież po wojnie bez powodu lecz w związku z tym co niemcy –w tym ci lokalni -wyprawiali w czasie okupacji. Niestety w ratuszu obecnie chyba wszyscy myślą iż w związku z tym iż umarli ostatni świadkowie tamtych czasów można zaczynać zacierać te fakty. Ostatnio usunięto ze Studni Trzech Braci… Czytaj więcej »
Cieszynioki stela, replika repliką ale czy można obok nazw dawnych tak jak banhof dać nazwę dworzec, pomyślnie o mieszkańcach Cieszyna jak mój ojciec który pamięta jeszcze nie daleko od ustawionej repliki przy moście katownię gestapo, może jest im przykro … Ale co to obchodzi was pseudo cieszyńskich rajców.
Szwaby to szwaby i tyle przecież w Polsce do tej pory żyją folksdojcze
Dobrze że państwo odbierze pisowi TVP , wtedy skończy się nienawiść i w kraju i przeciwko zachodowi i całej Europie .
np Donald Tusk-czyli TW OSkar
W Poznaniu mają zabytkowy tramwaj z XIX wieku, jeszcze konny i bez niemieckich napisów, choć w tamtym czasie rządzili tam Prusacy. Natomiast w Gdańsku zabytkowy tramwaj jeździ po mieście z napisem Danzing 2. No ale tam jest kasztelania Tuska.
Może nie.jest Niemka ale była im poddana wszyscy wiemy co przeszli Polacy w czasie okupacji niemieckiej uważam że zapis dworca po niemiecku jest niewłaściwy a wręcz obrażający mieszkańca Śląska Cieszyńskiego
Pan radny Macura żyje chyba w dawnym świecie i nie zauważył ze czasy się zmieniają i żyjemy w UE i za niedługo jedny z języków urzędowych będzie język niemiecki i nie będzie państwa polskiego tylko Land Nadwiślański tak nam dopomoz Tusku Będziemy Cieszyniankami i Europejczykami nie Polakami
A i będziemy jeździli jednak polskimi elektrykami co to naprodukowaliśmy tysiące i czekamy na zejście z taśmy milionowego egzemplarza – tego nam nikt nie odbierze. Cieszynianki mają dobrze bo zostaną w tym landzie, Cieszyniaków nie będzie bo i po co komu.
Rozumiem, że w ramach protestu radny z pisu któremu napis na tramwaju przeszkadza nie robi również zakupów w Kauflandzie.
Dlaczego powinno nas interesować co Krzysiu rozumie, a czego nie ogarnia?
Bo takich Krzysiów jest dużo więcej, a rozumienie jest ważniejsze niż ogarnianie.
Bo kręci tym cyrkiem za pieniądze publiczne.Ten gość jest Twoim,moim,Naszym pracownikiem.
Kacza szkoła , nic dziwnego że bluźni jak kaczor i jego świta.
Zlikwidować wszystkie obiekty i zakazać produktów z nazwą pochodzącą z języka niemieckiego min. Ratusz,Stadion,kiosk,ajerkoniak,sznycel,zakazać urlopów-słowo urlop podobnie jak dach również pochodzi z j.niekieckiego.
Strze lać do majstrów i bumelantów to też niemieckie nazwy.
Zadowoleni? :))
Zostawić trzeba tylko “lump”.
Tą replikę trzeba odpakować na czas pisania artykułu i pokazać jak wygląda z napisem, lub sięgnąć po zdjęcie do warsztatu.
Za późno, gdyby pan radny zainteresował się bliżej repliką na etapie robienia jej przez mistrza – mógłby nie dopuścić do napisu, za późno.
Pani redaktor, ankietę uliczną proszę zrobić i będzie Pani wiedziała co mieszkańcy myślą o tramwaju
Wydaje się, że pomysł z tramwajem z jedną szyną nie jest udany i wątpliwe czy ma poparcie społeczne od początku. Projekt miał być zakończony w czerwcu, wrześniu? i panią redaktor to nie interesuje. A ile pieniędzy poszło na projekt wraz z rozkopywaniem rynku? – też nie interesuje, napis to drobiazg.
dokładnie mydlenie oczu. Miasto ma kilkaset lat a tramwaj jeździł raptem 10.
ale nasze wieśniaki tramwaju nie widziały, to chcą mieć swój, nawet z jedną szyną.
Hahahaha SZWABSKIE POMIOTY WON Z POLSKI!!!
Ta SZPIEŻKA to jak Hermenegilda, tylko jeszcze głupsza.
Głupia pisiora do Moskwy albo na sibir
Ty widać nieogarnięty jesteś,no ale cóż do szkoły pod górkę do tego te kamienie co na szkołę ciskałeś swoje zrobiły.
Szkoda nawet czytać twoje chore wypociny.