Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

W zabytkowej willi po izbie lekarskiej powstaje centrum zdrowia psychicznego

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

W neobarokowej willi przy ulicy Krasińskiego 28 w Bielsku-Białej powstaje centrum zdrowia psychicznego. Modernizacja i adaptacja pod działalność medyczną będzie kosztowała ok. 9 mln zł.

– W budynku z 1890 r. mieściła się ostatnio siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Gdy willa opustoszała, samorząd Bielska-Białej przekazał ją powiatowi bielskiemu na potrzeby świadczenia usług zdrowia psychicznego. Inwestycję realizuje Bielskie Centrum Psychiatryczne – Olszówka w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia. Jego celem jest stworzenie warunków do leczenia pacjenta w jego najbliższym otoczeniu. Chodzi o to, by mieszkaniec miał blisko do pomocy specjalisty, a ewentualna usługa była mu udzielna także w jego domu – objaśnia Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

– Planujemy utworzenie tutaj poradni zdrowia psychicznego i oddziału dziennego, a także umieszczenie oddziału środowiskowego zajmującego się koordynacją wizyt domowych – informuje Sabina Nowak, dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrycznego – Olszówka.

– Cieszę się, że ruszyliśmy z modernizacją tego obiektu. Plan jest taki, aby podobne miejsce – centrum zdrowia psychicznego – stworzyć w przyszłości także w Czechowicach-Dziedzicach – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Przebudowa polega na dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb pacjentów i personelu oraz na potrzeby techniczne, szatnie, magazyny i inne niezbędne pomieszczenia do prawidłowego funkcjonowania centrum. W ramach inwestycji w budynku pojawiła się winda, odnowiona zostanie elewacja. W środku obiektu roboty obejmą wymianę instalacji, drzwi i okien oraz oświetlenia. Pozostaną m.in. sztukateria sufitowa, parkiety i posadzki. Na windę szpital pozyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości nieco ponad 350 tys. zł.

Wykonawca robót ma czas do końca 2024 r.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie wiadomo
nie wiadomo
3 miesięcy temu

Ile ma kosztować cała inwestycja?