Wydarzenia Cieszyn

Niemczyzna na każdym kroku. Trudne tematy sesyjne w Cieszynie

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Po raz kolejny głośno zrobiło się o cieszyńskim tramwaju. Wszystko przez niemiecki napis, który znalazł się na replice, mającej stać na ul. Zamkowej, a który oburzył jednego z cieszyńskich radnych.

Na wstępie warto przypomnieć historię cieszyńskiego tramwaju. Otóż w 1909 roku wystąpiono o koncesję na budowę kolei elektrycznych. Po jej otrzymaniu ruszyła budowa, którą zajęła się w 1910 roku firma AEG z Wiednia. 12 lutego 1911 roku na cieszyńskie ulice wyjechały pierwsze tramwaje. Jeździły od ul. Bielskiej przez Rynek, ul. Głęboką, mostem na Olzie i ul. Główną do stacji kolejowej. W sumie trasa liczyła 1793 metry. Mijanka jednotorowa wprowadzona została na Rynku oraz przy moście na Olzie. Tabor składał się z czterech wozów silnikowych firmy Ringhoffer z Pragi. Opłata za przejazd wynosiła 12-14 halerzy. Początkowo stosowano bilety papierowe sprawdzane przez kontrolerów, później wprowadzono żetony.

W 1920 roku doszło do podziału Cieszyna na część polską oraz czechosłowacką. Początkowo tramwaj kursował bez zmian, jednak wzmożone kontrole na moście granicznym uniemożliwiły szybką komunikację. Straż graniczna prócz pasażerów sprawdzała bowiem także wnętrze wozu oraz podwozie. To mocno utrudniło ruch. 2 kwietnia 1921 roku postanowiono więc zlikwidować linię tramwajową, choć początkowo myślano jedynie o chwilowej przerwie. W roku 1921 jeden wóz sprzedano do Bielska. Był on jednak traktowany jako wóz towarowy i rezerwowy do 1925 roku, następnie trafił do Łodzi. Pozostałe wagony z Cieszyna w latach 1922-23 sprzedano do Łodzi. Torowisko i sieć trakcyjna były w nadolziańskim grodzie likwidowane do 1923 roku.

Obecnie miasto postanowiło wykorzystać historię linii tramwajowej do promocji Cieszyna. Wkrótce tramwaj ma się stać turystyczną atrakcją. Póki co jednak niemałe emocje wywołuje u niektórych napis na tramwaju. Chodzi mianowicie o „Bahnhof”, czyli po niemiecku „dworzec”. – Tramwaj jeździł w latach 1911-21. Czy po odzyskaniu niepodległości jeździł z tą tabliczką? Bahnhof? Wszyscy się szczycimy w Cieszynie powstaniem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w 1918 roku, prawdopodobnie, albo na pewno, pierwszy przypadek w Polsce, o czym zresztą mamy tablicę na Domu Narodowym, gdzie będziemy niedługo kwiaty składać, a tu stawiamy tramwaj z napisem w języku niemieckim. Mało tego, w odległości 100 m od pomnika legionistów, na którym napis mówi wyraźnie: Legionistom Ślązakom poległym, podkreślam to słowo, poległym za Polskę. W tej odległości 100 metrów ustawiamy tramwaj z napisem Bahnhof – nie krył wzburzenia radny Władysław Macura.

Do jego słów odniosła się radna Brygida Pilch. – Poczułam się bardzo urażona po wypowiedzi radnego. Od zawsze Cieszyn jest miastem wielokulturowym. Moja babcia, żyjąca do dzisiaj, chodziła do szkoły niemieckiej, ale nigdy nie powiedziała, że jest Niemką. Takie były czasy, że był napis „Bahnhof”. Ludzie chodzili do niemieckich szkół i nie jest w tym nic dziwnego. Taka jest historia Cieszyna. Może warto to uszanować. Historii nie można zakłamywać – stwierdziła Brygida Pilch i dodała, że Cieszyn był znany właśnie z wielokulturowości i wielowyznaniowości. – Pan ma fobię na tym punkcie… Dla mnie to jest fobia. Proszę szanować też ludzi starszych, którzy żyją i przeżyli historię – zaapelowała do radnego Macury.

Do sprawy odniósł się Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna. Podkreślił, że projekt cieszyńskiego tramwaju został przygotowany na bazie wielu materiałów i dokumentów. – Pamiętajmy, że to jest replika, przygotowana na podstawie dokumentacji historycznych, archiwalnych. Odtwarzamy replikę. Dzieje się to wszystko zgodnie z dokumentacją projektową. To nie jest nowa rzecz – wyjaśniał Przemysław Major i dodał, że o sprawie mówi się na sesjach czy komisjach. – Jeśli panu radnemu coś umknęło przez te 5 lat, to rozumiem, że może nie do końca jasno sprecyzowane. Wskazywaliśmy, że jest to odtworzenie repliki. Naprawdę będzie to, jest to, jedna z atrakcji turystycznych miasta. Nikt tutaj nie ma na celu przeinaczania czy zakłamywania historii. Tak jak podkreślała radna Brygida Pilch to miasto było wielokulturowe, wielonarodowe i wielojęzyczne – podkreślił Przemysław Major.
Władysław Macura zaznaczył, że wiceburmistrz zupełnie go nie przekonał. – Przez 600 lat Cieszyn był odłączony od macierzy, a mimo to zachował język, kulturę i wiarę. Pełną kulturę. Mimo 600 lat odcięcia od macierzy. A my teraz dobrowolnie wciskamy niemczyznę na każdym kroku.

Wydaje się więc, że cieszyński tramwaj zamiast łączyć i być turystyczną atrakcją, dzieli… Czy taki był jego cel? Jeśli Państwo mają zdanie w tym temacie, podzielcie się nim z nami.

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
100 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
2 miesięcy temu

Po ruskich mamy mentalność i to wystarczy.Szkoda że ludzie plują na kulturę której nie znają..

OrWell
OrWell
2 miesięcy temu

W Estonii jest zabytkowa szosa. Odtworzono znaki, przystanki z lat 1950. – 70. Nikomu nie wadzą rosyjskie napisy.

Jo
Jo
3 miesięcy temu

Ponad sto lat temu miasto było stać na tramwaje. Teraz jedynie na atrapę wagonu i jedną szynę. Prawdziwa atrakcja by była, gdyby jeździł prawdziwy tramwaj na kształt i podobieństwo tego sprzed 100 lat.
Niech znajdzie się chociaż jeden, który by nie chciał z Wyższej Bramy pojechać pod dworzec w Czeskim Cieszynie tramwajem, zjeść knedliki, napić się piwa i wrócić.
Na ten cały projekt niby tramwaju wydano pewno tyle, że starczyłoby na prawdziwy.

Bink
Bink
3 miesięcy temu

Patrząc obiektywnie i porównując jakość życia,czasy pod zaborem austryjackim były znacznie lepsze niż te pod butem sowieckim po 2WŚ do dzisiaj.

Baca
Baca
3 miesięcy temu
Reply to  Bink

Cieszyn nie był pod zaborem

Jo.
Jo.
3 miesięcy temu
Reply to  Bink

Dworzec w Bielsku Białej , park i zamek w Żywcu coś wspaniałego to odrobina przykładu co pozostawili po sobie Austriacy .

obs
obs
2 miesięcy temu
Reply to  Jo.

Dworzec w Bielsku zbudowali Niemcy jak powiadali dziadkowie.

Dr Hause
Dr Hause
3 miesięcy temu

To powszechnie znany syndrom natarczywej chęci zaistnienia w mediach.

B-B
B-B
3 miesięcy temu

Brawo radny Władysław Macura!!!
Niemcy do dziś nie chcą i nie potrafią się rozliczyć ze stratami wojennymi jakie wyrządzili w Polsce, nie wspominając już o majątku skradzionym Poloni w III rzeszy … I udają że to nie oni rozpętali ten krwawy konflikt w 39 a najchętniej obarczyli by nas za to wszystko co się później stało…!
A pani radna i nie tylko, jak te dzieci z syndromem sztokholmskim udają naiwnych i wierzą w multikulti .
Współczuje miastu Cieszyn takich radnych …

kit
kit
3 miesięcy temu
Reply to  B-B

Zamykasz oczy i pieprzysz androny, kilkakrotnie Niemcy przyznawali się do wywołania wojny i zbrodni.

Otwórz oczy
Otwórz oczy
3 miesięcy temu
Reply to  kit

Nie Niemcy tylko jacyś kosmici zwani hitlerowcami… Taka jest oficjalna wersja.

I co z tego
I co z tego
3 miesięcy temu
Reply to  kit

I co z tego ,że się przyznawali? Wypłacają reparacje Namibii a za mordy ,gwałty i kradzieże w Polsce nie raczą odpowiedzieć

Tyle w temacie.
Tyle w temacie.
3 miesięcy temu
Reply to  I co z tego

Zapłacili już odebraniem im zachodnich ziem którymi handlują Morawiecki z kościołem. Wiemy już ile kosztuje metr kwadratowy takiej ziemi.

Cysarok
Cysarok
3 miesięcy temu
Reply to  B-B

Niemcy oprócz łąk nic nie zniszczyli, a było powstania nie robić to by i Wa-wa nie została zniszczona, Czesi byli mądrzejsi.

Jo.
Jo.
3 miesięcy temu
Reply to  Cysarok

Szkoda że między innymi o tym się nie mówi , wiadomo że cenzura prezesa mediach była bardzo ostra.

Nie tak całkiem.
Nie tak całkiem.
3 miesięcy temu
Reply to  B-B

Komuniści Polscy z Rosyjskimi zabrali Niemcom ziemie które są teraz u nas włącznie z setkami tysięcy zabudowań . Po 1989 r. nasi ukradli im tysiące samochodów i wiele z nich całkiem nowych nie wspominając o narzędziach budowlanych a proceder trwa jeszcze do dzisiaj tylko w mniejszym wymiarze gdyż zaostrzono kontrole. Jak by to zliczyć to rachunek obrócił by się w drugą stronę.

Izolda
Izolda
3 miesięcy temu

Dziwne, że nikomu nie przeszkadzają ukraińskie flagi na ratuszu a zwłaszcza obecność wszedobylskich obrzydliwych pepikow a razi niemiecki napis .
Gdyby nie dawna piękna architektura austriacka Cieszyn wyglądałby jak… jakieś wschodnie miasto 🙈
Przydałby się niemiecki porządek. Miasto chwali się np. szlakiem magnolii a wkoło walące się rudery oraz polski i czeski syf…🤮🤮

B-B
B-B
3 miesięcy temu
Reply to  Izolda

Pisząc niemieckie porządki co masz na myśli?!
Obozy koncentracyjne, czy wózki na roboty przymusowe do rzeszy, czy można łapanki na ulicach i rozstrzeliwania, czy może grabieże podbitych krajów. Mam dalej wymieniać tzw niemieckie porządki… Czy nie przypadkiem ,dzięki tzw. niemieckim porządkom zalewa teraz Europę fala nielegalnych nachodźcow z Afryki i Azji…?!!!
Co do wschodnich miast, to proszę sobie pojechać do Sandomierza, czy Zamościa i nie tylko , a gwarantuję że zmienisz zdanie…
Widzę że masz małe pojęcie o czy piszesz!!!
Brawo ty 🤦😊

Last edited 3 miesięcy temu by B-B
najkrócej
najkrócej
3 miesięcy temu
Reply to  B-B

Przekręcone

w jedną stronę
w jedną stronę
3 miesięcy temu
Reply to  najkrócej

przekręcony to jesteś ty i ten portalik -w lewo

Taka prawda.
Taka prawda.
3 miesięcy temu
Reply to  B-B

I znowu powrót do przed stu letniej historii . Czy wy umiecie żyć dzisiaj i w zgodzie ?
Kaczor zrobił wam pranie mózgów i ta choroba was szybko nie opuści a szkoda bo życie nie polega tylko na historii zwłaszcza przegranych wszystkich wojen. I z czego miała by powstać ta tak zwana duma ?

Cysarok
Cysarok
3 miesięcy temu
Reply to  Izolda

Dokładnie, przydałby się Deutsche Ordnung.

I Love Cieszyn
I Love Cieszyn
3 miesięcy temu

Brakuje mi na moście położenia nowej kostki i ułożenia jej w podające sobie ręce…fajny efekt z lotu ptaka czy z wierzy zamkowej i obowiązkowo na wysokich masztach duże flagi Polska i Czeska…po jednejni drugiej stronie.obecne przejście nawet nie wygląda jak granica.Granicznej kontroli nie ma ale to dwa różne kraje i warto to podkreślić.

Janek
Janek
3 miesięcy temu

Miasto Cieszyn to wyjątkowe g*wno! Np.Roz**********ą 50 m drogi k.Zamku na wiosnę i nie mogą skończyć do wigili, jak zawsze.

Rafal
Rafal
3 miesięcy temu

Usunąć z dróg mercedesy benze, audi, wolkswageny, kosiarki bosha, simensa, grundika

Brawo
Brawo
3 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Jesteś genialny w niedorzecznościach.

Beskidek
Beskidek
3 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Pamiętają jak to dziadek bohater za polskę walczył,ale jak pejsiatych niemcom wydawał to już pamiętać nie chcą,a słyszeli te historie w domu nie raz,nie dwa.

I Love Cieszyn
I Love Cieszyn
3 miesięcy temu
Reply to  Beskidek

No pewnie twoi słyszeli i masz wyrzuty

Beskidek
Beskidek
3 miesięcy temu
Reply to  I Love Cieszyn

Od Katzmanów jestem.Chcesz jeszcze o coś dopytać?

Cysarok
Cysarok
3 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Ciebie usunąć, do ruskiego łagru z tobą.

Irena
Irena
3 miesięcy temu
Reply to  Cysarok

Typowy cha m katolik się wypowiedział

Pasuje?
Pasuje?
3 miesięcy temu
Reply to  Irena

Irena, typowa kret ynką.

Dramat
Dramat
2 miesięcy temu
Reply to  Pasuje?

Kolejny ka tol :))

Schwarz thule
Schwarz thule
3 miesięcy temu

Będzie Bahnhof zamiast dworca,zamiast ulicy będzie straße,zamiast ratusza rathaus,a Wy,zamiast obywsteli będziecie sklave,a sklave mają wykonywać polecenia a nie dyskutować.

wiadomo
wiadomo
3 miesięcy temu
Reply to  Schwarz thule

a po ulicach będą biegały hundy.

Heinrich-schwarz thule
Heinrich-schwarz thule
3 miesięcy temu
Reply to  wiadomo

Tak!I co skrzyżowanie ausweiss kontrola.Do tego powszechny obowiązek pracy, bo tylko praca czyni wolnym.Wojna się skończyła,kindersztuby już dawno nie ma i patrz jakie dziadostwo.

Hi
Hi
3 miesięcy temu

Kogo obchodzi jakiś tramwaj , otwórzcie już drogę bo to jakiś dramat jest.

Czesio
Czesio
3 miesięcy temu

,, Nie gniewaj sie Waldek, ten tramwaj jest naprawde twoj, a reszta moja moja… “”

przepisołamacz
przepisołamacz
3 miesięcy temu

zamiast niemczyzny napiszmy może po francusku “Gare” to nie będzie się źle kojarzyć bo Francja jest daleko a poza tym Francuzi tak samo jak Polacy walczyli z Niemcami
francuskojęzyczny napis będzie świadczył o naszej otwartości na wartości europejskie wszak francuski jest językiem jakim mówi większość mieszkańców Bruxeli a również jest językiem dyplomacji

Last edited 3 miesięcy temu by przepisołamacz
nie ma przyjaciół
nie ma przyjaciół
3 miesięcy temu

Jakim cudem, Francuzi obok Niemców chcą dominować w Unii a podczas wojny kolaborowali.

Tak było.
Tak było.
3 miesięcy temu

Franuuzi I Niemcy podali nam rękę i wyciągnęli z wielkiej biedy. Niektórzy zapomnieli już o pustych półkach w sklepach i dziurawych drogach.

nic za darmo
nic za darmo
3 miesięcy temu
Reply to  Tak było.

Niektórzy zapomnieli o polskich bankach ,cukrowniach ,cementowniach ,sklepach i stoczniach

Werwolf
Werwolf
3 miesięcy temu

Rządy Vichy co to był za czas,Francuzi na kolanach przed niemcami <3 Swoją drogą dobre kremy dla Pań age+

Taka prawda.
Taka prawda.
3 miesięcy temu

A od 1989 r. nam pomagają , gdyby nie oni to bylibyśmy daleko za nimi w tyle.

Kierownik
Kierownik
3 miesięcy temu

Wątpię, że większość Brukseli mówi po francusku…raczej ahmedy nie są chętne do nauki.

Jaro foliarz
Jaro foliarz
3 miesięcy temu

Skończcie się bezsensownie przepychać o jakiś napis. To że jakiś ćwierć inteligent pisowski ma z tym problem, to niech ma go dalej.
Austria to nie są Niemcy.

J.K.
J.K.
3 miesięcy temu

Pomniki ,świece , mogiły ,znicze i miesięcznice to już było. Powroty do historii są zalążkiem do następnych niepowodzeń i wojen. Przestańmy bawić się historią i żyjmy w zgodzie z przyszłością bo ona rozwija pozytywnie ludzkie umysły i częściej uśmiechajmy się do siebie.

Lesław
Lesław
3 miesięcy temu

Mój ojciec też uczył się w powszechnej szkole austriackiej ale nie przyszłoby mu do głowy się tym szczycić. Cesarstwo już było i się nie wróci a nostalgią za nim to tylko moda jak większość mód bezrefleksyjna. A ta wielokulturowość niemiecka to skutek ponad stuletniej polityki imigracyjnej Austriaków sprowadzających przesiedleńców z południowych terenów Cesarstwa Niemieckiego na Cieszyńskie. I nie jest to żadne dobro kulturowe warte upamiętniania czy krzewienia.

Cieszyniok
Cieszyniok
3 miesięcy temu

Nie chcemy niemczyzny. Żyją jeszcze ludzie którzy pamiętają niemieckie zbrodnie. Pomordowanych pod Wałką i za kopalnią Barbara w Karwinie, więźniów z Goleszowa i innych. Mie chcemy niemieckich nazw i napisów. Niemcy jak budowali teatr w Cieszynie z dumą ogłaszali pogardę dla polskości, że w tym teatrze polskiego języka nikt nigdy nie usłyszy. Gdyby dalej tu byli to Polaków już by nie było.

Prosiaczek
Prosiaczek
3 miesięcy temu
Reply to  Cieszyniok

Co do więźniów z Goleszowa – cementownie wyburzono i sprzedano. Dobrze że przynajmniej mały kącik pamięci w piwnicy GOK zrobili.

Poldek
Poldek
3 miesięcy temu
Reply to  Cieszyniok

Umknęło ci na historii w szkole d****u, że Niemcy i Austria to dwa różne kraje.
Księstwo Cieszyńskie i Polska – podobnie.

Zuza
Zuza
3 miesięcy temu

Jestem przeciwna niemieckiemu napisowi Banhoff! Jesteśmy już,I jeszcze w POLSCE! Bo niedługo możemy być gubernia Niemiec !

Antoni
Antoni
3 miesięcy temu

Wielokulturowość w niemieckim wydaniu umarła w Cieszynie 20 marca 1942 r. , a ostatecznie – wiosną 1945 na cieszyńskim cmentarzu żydowskim. To tam cieszyńscy Niemcy z własnej woli i nieodwołalnie unieważnili pamięć o wysublimowanej niemieckiej kulturze i niemieckich osiągnięciach cywilizacyjnych.

Na zdrowy rozum.
Na zdrowy rozum.
3 miesięcy temu

Macura nie powinien piastować takiego stanowiska , tu trzeba młodego pro europejskiego człowieka wstawić na to miejsce.

gada aby gadać
gada aby gadać
3 miesięcy temu

o czym mowa?, “wstawiają” przecież wyborcy.

Jan z Ciemnolasu
Jan z Ciemnolasu
3 miesięcy temu

Może panu Majorowi umknęło, że moda na wielokulturowość minęła. Szwedzi, Niemcy, Duńczycy, Francuzi dojrzeli właśnie do zmiany poglądów. Wielokulturowość zamiast “ubogacenia” prędzej, czy później staje się źródłem konfliktów.

Proste,
Proste,
3 miesięcy temu

Nie prawda , wielokulturowość to bezpieczeństwo tych narodów bo nikt do swoich strzelać nie będzie.

Jan z Ciemnolasu
Jan z Ciemnolasu
3 miesięcy temu
Reply to  Proste,

W Izraelu też?

Wracają
Wracają
3 miesięcy temu

Masz coś do rasy panów?

Józef
Józef
3 miesięcy temu

Przeca to po Austryjacku pisane p*****y jedne.

Kris
Kris
3 miesięcy temu

Za te pieniądze trzeba było wybudować drogi w Cieszynie. Korzystali by wszyscy, Ci którzy płacą haracze do kasy miejskiej z tytułu różnego rodzaju podatków, które co roku rosną. Chcąc mieć turystów to trzeba im jeszcze umożliwić dojazd do tego skansenu

Zero zdziwień
Zero zdziwień
3 miesięcy temu

Premierem rządu ma zostać Niemiec to i niemczyzna nie dziwi

Zuza
Zuza
3 miesięcy temu
Reply to  Zero zdziwień

Niestety smutna prawda,współpracownik STASI, BND I SB!! Finansowany od 1990 r przez BND iCDU- już w 1ej transzy otrzymuje 500 mln DM w reklamówkach w zamian za decyzję Polski na korzyść Niemiec! I tak jest do dzisiaj a społeczeństwo otumanione tvn wybiera jego partię.Przed wojną i po by wisiał!

Cieszyniok z Wa-wy
Cieszyniok z Wa-wy
3 miesięcy temu

Czy słowo Banhof jest zakazane? Moja mama i babcia używały tego słowa jako gwarowego wyrażenia
Cieszyn był stolicą Austriackiego Śląska i to jest historia.

Baca
Baca
3 miesięcy temu

Stolicą Austryjackiego Śląska była Opawa-Troppau

Poldek
Poldek
3 miesięcy temu

Cieszyn był (i jest!) Stolicą KSIĘSTWA CIESZYŃSKIEGO.

Artykuł nie wart pisania.
Artykuł nie wart pisania.
3 miesięcy temu

Jak z igiełki można zrobić widły propagandowymi specjalistami są kaczory.

Zuza
Zuza
3 miesięcy temu

Lepiej kaczory niż zdrajca Polski Niemiec Tusk,współpracownik STASI, BND I SB!!

Imię
Imię
3 miesięcy temu

Ty masz tak wyprany mózg przez TVNienawiść, że wszędzie widzisz już kaczory…

Andrzej
Andrzej
3 miesięcy temu

Historia jest jedna nie ta pisana przez narodowosciowe partyjne kręgi przypomnę jak cesarz przyjeżdżał do Cieszyna na manewry i był zapraszany do polskich placówek mówił w języku swoich poddanych . Był tolerancyjny czego wszystkim życzę

Etyk
Etyk
3 miesięcy temu

Czy w Niemczech na historycznych obiektach są napisy polskie nawet nie wspomną nigdzie np.w Dreźnie ko budował pałac i do kogo należało Drezno cisza i tak by można przytaczać mnóstwo przykładów nie ma zgody na bhanhow

bez sensu
bez sensu
3 miesięcy temu
Reply to  Etyk

przykłady można przytaczać, ale głupie po co

Poldek
Poldek
3 miesięcy temu
Reply to  Etyk

Następnego debila trzeba douczyć. Niemcy i Austria to dwa różne kraje, wiesz?

Jan
Jan
3 miesięcy temu

Brawo Panie Macura! Nie dajmy się zniemczyc ! Nie po to nasi dziadkowie przelewali krew za Polskę,żeby teraz jakieś niemieckie napisy były na polskiej ziemi !

Baca
Baca
3 miesięcy temu
Reply to  Jan

Wiyncyj cieszyniokow biło sie za Adolfa niż za Polskę i taki som fakty.

Obywatel
Obywatel
3 miesięcy temu

Oczywiście praktyki co najmniej żenujące. Niemiecką wersje ,,wielokulturowości” mieszkańcy Cieszyna mieli okazje bardzo dobrze poznać w okresie okupacji, i jakie szkoły wtedy były i dla kogo nie trudno przeczytać ( co można polecić wyraźnie niedouczonej radnej która opowiada tu o prawdzie historycznej). Napisy i tablice w języku niemieckim nie były usuwane przecież po wojnie bez powodu lecz w związku z tym co niemcy –w tym ci lokalni -wyprawiali w czasie okupacji. Niestety w ratuszu obecnie chyba wszyscy myślą iż w związku z tym iż umarli ostatni świadkowie tamtych czasów można zaczynać zacierać te fakty. Ostatnio usunięto ze Studni Trzech Braci… Czytaj więcej »

Kojot
Kojot
3 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

Cieszynioki stela, replika repliką ale czy można obok nazw dawnych tak jak banhof dać nazwę dworzec, pomyślnie o mieszkańcach Cieszyna jak mój ojciec który pamięta jeszcze nie daleko od ustawionej repliki przy moście katownię gestapo, może jest im przykro … Ale co to obchodzi was pseudo cieszyńskich rajców.

iga
iga
3 miesięcy temu

Szwaby to szwaby i tyle przecież w Polsce do tej pory żyją folksdojcze

Optymista.
Optymista.
3 miesięcy temu
Reply to  iga

Dobrze że państwo odbierze pisowi TVP , wtedy skończy się nienawiść i w kraju i przeciwko zachodowi i całej Europie .

BND
BND
3 miesięcy temu
Reply to  iga

np Donald Tusk-czyli TW OSkar

Moto
Moto
3 miesięcy temu

W Poznaniu mają zabytkowy tramwaj z XIX wieku, jeszcze konny i bez niemieckich napisów, choć w tamtym czasie rządzili tam Prusacy. Natomiast w Gdańsku zabytkowy tramwaj jeździ po mieście z napisem Danzing 2. No ale tam jest kasztelania Tuska.

Ziutek
Ziutek
3 miesięcy temu

Może nie.jest Niemka ale była im poddana wszyscy wiemy co przeszli Polacy w czasie okupacji niemieckiej uważam że zapis dworca po niemiecku jest niewłaściwy a wręcz obrażający mieszkańca Śląska Cieszyńskiego

Arek Barek
Arek Barek
3 miesięcy temu

Pan radny Macura żyje chyba w dawnym świecie i nie zauważył ze czasy się zmieniają i żyjemy w UE i za niedługo jedny z języków urzędowych będzie język niemiecki i nie będzie państwa polskiego tylko Land Nadwiślański tak nam dopomoz Tusku Będziemy Cieszyniankami i Europejczykami nie Polakami

siała baba mak
siała baba mak
3 miesięcy temu
Reply to  Arek Barek

A i będziemy jeździli jednak polskimi elektrykami co to naprodukowaliśmy tysiące i czekamy na zejście z taśmy milionowego egzemplarza – tego nam nikt nie odbierze. Cieszynianki mają dobrze bo zostaną w tym landzie, Cieszyniaków nie będzie bo i po co komu.

Krzysiek
Krzysiek
3 miesięcy temu

Rozumiem, że w ramach protestu radny z pisu któremu napis na tramwaju przeszkadza nie robi również zakupów w Kauflandzie.

Rys
Rys
3 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Dlaczego powinno nas interesować co Krzysiu rozumie, a czego nie ogarnia?

dlatego
dlatego
3 miesięcy temu
Reply to  Rys

Bo takich Krzysiów jest dużo więcej, a rozumienie jest ważniejsze niż ogarnianie.

Ryba
Ryba
3 miesięcy temu
Reply to  Rys

Bo kręci tym cyrkiem za pieniądze publiczne.Ten gość jest Twoim,moim,Naszym pracownikiem.

Wet
Wet
3 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Kacza szkoła , nic dziwnego że bluźni jak kaczor i jego świta.

Prawilny polak katolak
Prawilny polak katolak
3 miesięcy temu

Zlikwidować wszystkie obiekty i zakazać produktów z nazwą pochodzącą z języka niemieckiego min. Ratusz,Stadion,kiosk,ajerkoniak,sznycel,zakazać urlopów-słowo urlop podobnie jak dach również pochodzi z j.niekieckiego.
Strze lać do majstrów i bumelantów to też niemieckie nazwy.

Zadowoleni? :))

o to chodzi
o to chodzi
3 miesięcy temu

Zostawić trzeba tylko “lump”.

o co chodzi
o co chodzi
3 miesięcy temu

Tą replikę trzeba odpakować na czas pisania artykułu i pokazać jak wygląda z napisem, lub sięgnąć po zdjęcie do warsztatu.

daremne żale
daremne żale
3 miesięcy temu

Za późno, gdyby pan radny zainteresował się bliżej repliką na etapie robienia jej przez mistrza – mógłby nie dopuścić do napisu, za późno.

wprost
wprost
3 miesięcy temu

Pani redaktor, ankietę uliczną proszę zrobić i będzie Pani wiedziała co mieszkańcy myślą o tramwaju

myśli się szerzej
myśli się szerzej
3 miesięcy temu

Wydaje się, że pomysł z tramwajem z jedną szyną nie jest udany i wątpliwe czy ma poparcie społeczne od początku. Projekt miał być zakończony w czerwcu, wrześniu? i panią redaktor to nie interesuje. A ile pieniędzy poszło na projekt wraz z rozkopywaniem rynku? – też nie interesuje, napis to drobiazg.

Prosiaczek
Prosiaczek
3 miesięcy temu

dokładnie mydlenie oczu. Miasto ma kilkaset lat a tramwaj jeździł raptem 10.
ale nasze wieśniaki tramwaju nie widziały, to chcą mieć swój, nawet z jedną szyną.

SZPIEŻKA
SZPIEŻKA
3 miesięcy temu

Hahahaha SZWABSKIE POMIOTY WON Z POLSKI!!!

jednym słowem
jednym słowem
3 miesięcy temu
Reply to  SZPIEŻKA

Ta SZPIEŻKA to jak Hermenegilda, tylko jeszcze głupsza.

Ja
Ja
3 miesięcy temu
Reply to  SZPIEŻKA

Głupia pisiora do Moskwy albo na sibir

Kwak
Kwak
3 miesięcy temu
Reply to  Ja

Ty widać nieogarnięty jesteś,no ale cóż do szkoły pod górkę do tego te kamienie co na szkołę ciskałeś swoje zrobiły.
Szkoda nawet czytać twoje chore wypociny.