Wydarzenia Cieszyn

Nietuzinkowy przewodnik po Strumieniu i okolicach. Premiera nieprzypadkowo zbiegła się z Dniem Kobiet

Fot. UM Strumień

Nietuzinkowy przewodnik trafił właśnie w ręce miłośników historii Strumienia oraz amatorów jego zwiedzania. Przy okazji Dnia Kobiet ukazano bowiem dzieje miasta i okolic przez pryzmat kobiecych dokonań i pracy.

Historia, zarówno ta światowa, krajowa jak i lokalna, to z reguły historia mężczyzn – polityków, wodzów, przedsiębiorców czy filantropów. Kobiecy wkład w dzieje ludzkości często jest marginalizowany co – biorąc pod uwagę dokonania pań w przeszłości oraz ich wszechstronne zaangażowanie – stanowi jaskrawą niesprawiedliwość. Są w Europie miasta, które walczą z tym stereotypem tworząc specjalne szlaki turystyczne ukazujące lokalne atrakcje i lokalne dzieje z perspektywy osiągnięć kobiet ważnych dla historii oraz teraźniejszości małej Ojczyzny. Do grona tych wyjątkowych miast dołączył Strumień, gdzie 7 marca zaprezentowane zostało premierowe wydanie publikacji zatytułowanej “Szlakami kobiet. Przewodniczka na piechotę i rowerem po Strumieniu i okolicach”. “Przewodniczka” to owoc współpracy samorządu gminy Strumień oraz Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.

Dla Czytelników przygotowano dwie trasy – pieszą po Strumieniu oraz rowerową. Pierwsza liczy około dwa kilometry. Zaczyna się od strumieńskiego Sanktuarium św. Barbary, a kończy na miejskim ratuszu. W trakcie tego spaceru można poznać historie wielu kobiet związanych z miastem i dla niego ważnych – na przykład artystek, księżnych, świętych, robotnic czasów PRL-u, nauczycielek, filantropek, bizneswoman, działaczek społecznych czy kobiet zaangażowanych w politykę.

Trasa druga, rowerowa, liczy około 26 kilometrów i prowadzi ze Strumienia przez Zabłocie, Drogomyśl, Pruchną, Bąków-Rychułd, Jarząbkowice i Zbytków wracając na finał do Strumienia. Prowadzi ona przez malownicze tereny Żabiego Kraju, a wspaniałe, plenerowe uroki okraszone są barwną historią wyjątkowych kobiet w różny sposób związanych z tą okolicą.

Autorkami tego nietuzinkowego przewodnika po gminie Strumień są: Jolanta Sikora-Masal, Anna Skiendziel i Małgorzata Tkacz-Janik. Panie zgodnie podkreślają, że Strumień i jego okolice mają wiele historycznych i współczesnych bohaterek, których biografie z pewnością zasługują na szersze poznanie oraz popularyzację. – Praca zawodowa, społeczne zaangażowanie oraz wszechstronna aktywność kobiet są w różnego rodzaju historycznych opracowaniach pomijane czy traktowane marginalnie. Nasza “Przewodniczka” to z jednej strony głęboki ukłon złożony tym kobietom, które bardzo mocno wpłynęły na przeszłość oraz teraźniejszość gminy, a z drugiej strony atrakcyjna treściowo i graficznie publikacja, która ma przybliżyć historię naszej małej Ojczyzny oraz zachęcić do jej pieszego lub rowerowego zwiedzania. Serdecznie dziękuję paniom ze Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet za współpracę z naszym samorządem, której efektem jest ta publikacja. To naprawdę wspaniałe, że udało się zrealizować projekt, w którym dokonania kobiet przedstawiają właśnie kobiety. Jednocześnie chciałabym mocno podkreślić, że zarówno sama “Przewodniczka” jak i przedstawione w niej trasy dedykowane są nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Tym mieszkającym w gminie Strumień oraz odwiedzającym nas gościom. Myślę, że spacer po malowniczych zakątkach Strumienia i Żabiego Kraju wzbogacony o ciekawe i wciągające kobiece historie, będzie atrakcją również dla panów – mówi burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Niewykluczone, że powstanie kolejna część “przewodniczki”. W broszurce nie znalazły się bowiem wiele kobiet wartych upamiętnienia. – Z pewnością nie uważamy tego tematu za zamknięty. Być może w przyszłości napisany zostanie kolejny jego rozdział i powstaną następne “kobiece” trasy spacerowe po gminie Strumień – mówi Anna Grygierek.

Przewodniki można pobrać w wersji elektronicznej z miejskiej strony strumien.pl lub otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej w Strumieniu, Urzędzie Miejskim w Strumieniu oraz w Miejskiej Bibliotece Publiczna w Strumieniu oraz w jej filiach.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments