Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Więcej łóżek i terapia w lepszych warunkach dla małych pacjentów. Niezwykle potrzebny oddział – jedyny taki na Podbeskidziu | ZDJĘCIA

Dziś uroczyście otwarto wyremontowane drugie piętro pawilonu Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, gdzie znajduje się oddział psychiatrii dziecięcej. Od teraz mali pacjenci będą mieli do dyspozycji 30 łóżek. – Jeszcze cztery lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne – mówił starosta bielski Andrzej Płonka.

 

Więcej łóżek i terapia w lepszych warunkach dla małych pacjentów. Zakończyła się przebudowa II piętra pawilonu nr V Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, gdzie mieści się oddział psychiatrii dziecięcej. Tym samym jedyny na południu województwa oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży będzie miał większe możliwości w opiece nad małoletnimi pacjentami.

 

Od czterech lat na parterze budynku funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na pierwszym piętrze całodobowy zamknięty oddział psychiatryczny. Drugie piętro tego budynku pozostawało dotąd niezagospodarowane. Do tej pory oddział całodobowy mieścił 17 łóżek. W związku z ogromnymi potrzebami ta ilość była niewystarczająca, pacjenci przyjmowani byli na tzw. dostawki. Na remont i adaptację drugiego piętra pawilonu udało się pozyskać ok. 1,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, ponad 330 tys. zł dołożył powiat. – Zawsze brakowało środków na remont. Te środki udało się pozyskać. W tej chwili będziemy mieli w sumie 30 łóżek dla dzieci, tych które najbardziej potrzebują pomocy. Nie było całodobowej psychiatrii na Podbeskidziu. Teraz jest. W województwie śląskim jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą to jest Sosnowiec i my. Jeszcze 4 lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie – mówił starosta bielski Andrzej Płonka.

 

Na oddanym do użytku piętrze znajdują się gabinety psychoterapii, terapii grupowej oraz sala integracji sensorycznej. W nowej kuchni oddziałowej i jadalni będą dodatkowo prowadzone zajęcia kulinoterapii. Przewidziano również sale do izolacji pacjentów z Covid-19, gabinet zabiegowy i pomieszczenia sanitarne, w tym łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 1 909 450 zł. Inwestycja została dofinansowana w ramach programu “Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2”. Jak poinformowała rzeczniczka starostwa powiatowego Magdalena Fritz, trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktowania większego oddziału.

 

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świąteczna oferta
Świąteczna oferta
1 rok temu

Sprzedam bombki choinkowe w kolorze ?️‍⚧️ . Jedną z ich wyjątkowych cech jest to… że wieszają się same! Bez potrzeby działań człowieka! Za jedyne 4,69 zł za sztukę!

Oferta ważna do 24 grudnia, lub do wyczerpania zapasów.

Danka
Danka
1 rok temu

niedługo nożyczek zabraknie