Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nośniki pamięci – wady i zalety

Nośniki danych, czyli fizyczne dyski, na których można zapisywać dokumenty, zdjęcia, pliki tekstowe czy muzyczne, są dzisiaj nieodzownym elementem każdego użytkownika komputera. Choć mają niewielkie rozmiary, potrafią pomieścić ogromną ilość informacji. Dzięki nośnikom informacji możliwe jest przenoszenie danych z jednego komputera na drugi, czy nawet między samymi nośnikami. W przypadku dużych plików, przesyłanie ich np. drogą mailową byłoby nie tyle bardzo czasochłonne, co wręcz niemożliwe do wykonania. Nośniki danych to też sposób na archiwizowanie ważnych plików. Z jakich więc możemy korzystać i czym się charakteryzują?

Karty pamięci

Nośniki te są niezwykle popularne i jednocześnie uniwersalne – to właśnie karty pamięci znajdują się w cyfrowych aparatach fotograficznych, w telefonach czy innych urządzeniach elektronicznych. Tak szerokie zastosowanie w przypadku urządzeń mobilnych zawdzięczają między innymi temu, że nie posiadają ruchomych elementów, mogą więc bezpiecznie pracować z różnymi typami urządzeń. Karty dobrze sprawdzą się zatem, kiedy chcemy przenieść zdjęcia z pamięci aparatu (karty pamięci) na komputer, pliki multimedialne z telefonu itp.

Zalety: Są jednymi z najmniejszych nośników – nieporównywalnie mniejsze niż dyski zewnętrzne i niektóre pendrivy.  Nie wymagają kabli, wystarczy włożyć je do odpowiedniego slotu (działają w systemie plug-and-play)

Wady: Mimo braku ruchomych elementów łatwo uszkodzić styki karty podczas nieodpowiedniego przechowywania. To, co zdecydowanie im zaszkodzi to wilgoć, brud, piasek i uszkodzenia mechaniczne.

Pendrive

To bardzo małe urządzenia z pamięcią flash, zamknięte w estetycznej obudowie. Pendrive podłącza się za pomocą złącza USB (stąd też inna funkcjonująca nazwa to właśnie “pamięć USB”). Niektóre posiadają bardzo przydatną funkcję LiveUSB, która polega na tym, że jeśli w pamięci zapisany jest dany program, uruchamia się on bezpośrednio z niej, bez konieczności instalowania na dysku. Bardzo często  funkcję tę wykorzystuje się do uruchamiania systemów operacyjnych bezpośrednio z USB czy przygotowania ich wersji instalacyjnych bez konieczności żonglowania płytami.

Zalety: Stosunkowo niska cena oraz olbrzymi zakres pojemności od kilkudziesięciu gigabajtów do terabajta! Warto wspomnieć też o kreatywnych obudowach. Obecnie powstają pendrivy w wielu kształtach i kolorach, od poważnych, minimalistycznych, aż po fantazyjne pendrive’y o zabawnych kształtach przypominających zabawki dla dzieci i postacie z popkultury odwzorowane w formie kolorowego memory stick’a.

Wady: Stosunkowo wolny zapis, szczególnie w porównaniu do szybko działających dysków zewnętrznych. Ograniczona żywotność. To wciąż olbrzymie liczby, ale jednak każdy pendrive ma swoje granice. Standardowo przyjmuje się: czas podtrzymania danych: 10 lat i 100 000 cykli na sektor.

Dyski zewnętrzne

Przenośne dyski gabarytowo są większe od kart pamięci czy pendrive’ów, ale wyróżniają się szerokim spektrum zastosowań. Oprócz przechowywania i archiwizowania danych mogą posłużyć jako rozszerzenie dysku wewnętrznego komputera w sytuacji, kiedy dodanie kolejnego dysku wewnętrznego nie jest możliwe.To szczególnie istotne przy ograniczonej możliwości rozbudowy – na przykład laptopów. Nowoczesne dyski potrafią przechowywać nawet do kilku terabajtów danych – to znacznie więcej niż zawartość niejednego peceta.

Producenci zadbali o modele szyfrujące w przypadku, kiedy traktujemy dysk jako kopię zapasową danych z komputera. Wiele modeli jest też wykonanych w technologii minimalizujących szkodliwe wstrząsy i drgania.

Zalety: Najnowsze, szybkie dyski SSD potrafią zapisywać i odczytywać dane w ułamku sekundy. Charakteryzują się niskim zużyciem energii.

Wady: Popularnie stosowany proces defragmentacji (do “poukładania” plików na dysku przez system operacyjny) szkodzi dyskom SSD, które nie wykorzystują części mechanicznych do zapisu. Na dyskach SSD warto instalować najnowsze wersje systemów operacyjnych by mieć pewność, że będą ze sobą dobrze współgrać oraz pamiętać by nie zapychać dysku SSD do maksimum. Zawsze warto zostawić sobie trochę miejsca na operacje systemowe.

Z pewnością spośród wielu nośników danych, każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla siebie. Nośniki nie tylko ułatwiają pracę z danymi, ale też stanowią swoiste archiwum wszystkich ważnych dla nas plików, ich kopię zapasową. Jest to szczególnie przydatne, jeśli dojdzie do awarii komputera i utraty danych. Istnieją specjaliści, którzy oferują profesjonalne odzyskiwanie danych w Zielonej Górze – nie wszystko zatem stracone, jeśli spotka nas awaria sprzętu czy inne nieoczekiwane zdarzenie, które zniszczy pliki w komputerze, a nie zapoatrzyliśmy się  kopię zapasową. Warto jednak dmuchać na zimne.

google_news