Zadumać się nad przeszłością. Zobaczyć groby wielu osób zasłużonych dla miasta. Cmentarz ewangelicki przy ulicy Listopadowej.
Niedawno informowano, że bielski Ratusz przekaże 200 tysięcy złotych na prace renowacyjne na terenie cmentarza ewangelickiego (tzw. nowego) przy ulicy Listopadowej w Bielsku-Białej. Decyzję w tej sprawie podjęła podczas majowej sesji Rada Miejska. Miejska dotacja pozwoli sfinansować w 75 procentach zaplanowane roboty konserwatorsko-remontowe. Chodzi o remont otaczającego cmentarz muru od strony ulicy Asnyka wraz z elewacją arkad części południowo-wschodniej.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2006 roku gmina może dotować publicznym groszem prywatne przedsięwzięcia konserwatorskie. Wnioskodawca musi jednak spełnić kilka warunków, a jednym z nich jest właśnie to, iż obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków.
W tym roku miasto przeznaczy na ten cel około 2 milionów złotych. Większość tych pieniędzy została rozdysponowana już w marcu, kiedy radni wyrazili zgodę na dofinansowanie prac konserwatorskich siedmiu zabytkowych obiektów (pisaliśmy o tym szczegółowo na naszych łamach). Prace renowacyjne na cmentarzu ewangelickim znalazły się wtedy na liście rezerwowej, bo jako ósmy (na tyle starczyło pieniędzy) brany był pod uwagę inny projekt konserwatorski. Ostatecznie – jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu – tamto przedsięwzięcie nie wypaliło i zarezerwowane już w budżecie fundusze na renowację zabytków mogły zostać przeznaczone na konserwację cmentarnego muru oraz arkad.
Warto wyjaśnić, że określenie „nowy” w odniesieniu do tej nekropolii może być mylące. Cmentarz, a dokładniej całe założenie cmentarne z niewielkim kościołem, domem przedpogrzebowym, domem stróża oraz arkadowym dziedzińcem, powstawał na początku XX wieku według projektu wiedeńskiego architekta Heinricha Mayra. Został ukończony w 1911 i od tego czasu służy ewangelickiej wspólnocie.
Cały cmentarz otacza wysoki mur skrywający przed wzrokiem przechodniów ten wyjątkowo urokliwy i nostalgiczny zakątek miasta. Już dla samej panującej tam atmosfery zadumy i spokoju warto odwiedzić to miejsce, nie mówiąc już możliwości obejrzenia starych zabytkowych nagrobków oraz arkadowych katakumb. Spacer po nekropolii z pewnością ukontentuje każdego miłośnika historii, starej architektury czy przeszłości miasta nad Białą. Z uwagi na swój wiek oraz walory historyczne cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.
Na cmentarzu znajdują się groby wielu ważnych postaci z I połowy XX wieku, m.in.: burmistrza Karola Steffana seniora, twórcy bielskiego muzeum Edwarda Schnacka, artystki operowej Felicji Kaszowskiej-Krotowskiej, wszystkich pastorów bielskich po 1911 r. oraz licznych fabrykantów, między innymi Moritza Bartelmussa, Karola Büttnera seniora, Karola Gepperta, Moritza Graubnera, Gustawa Josephy’ego juniora, Gustawa Molendy, Oswalda Molendy, Waltera Piescha, Fryderyka Plutzara, Georga Schwabego, Ernesta Starkego, Karola Steffana juniora, Ernesta i Karola Stosiusów, Rudolfa Twerdy’ego, Leopolda Vogta i Karola Zipsera. Jest także pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej.