Wydarzenia Cieszyn

Nowy mural w Cieszynie. W rolach głównych kultowe wafle i kobieta symbolizująca sukces 100-letniej fabryki

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Cieszynie pojawił się nowy mural. Ma 12 metrów i upamiętnia przypadające w przyszłym roku 100-lecie powstania zakładu produkującego kultowe wafle Prince Polo. Dziś miało miejsce uroczyste odsłonięcie malowidła, które zdobi najwyższą ścianę cieszyńskiej fabryki Mondelēz.

Mondelēz International to jedna z największych na świecie firm produkujących przekąski. W Polsce posiada siedem fabryk, a najstarszą jest właśnie zakład w Cieszynie, którego początki sięgają 1924 roku, gdy powstała Fabryka Wafli, Keksów i Herbatników. W 1950 roku otrzymała ona nową nazwę – Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Olza”. Po transformacjach ustrojowych, w 1993 roku przedsiębiorstwo przeszło proces prywatyzacji, obecnie będąc częścią światowego koncernu Mondelēz International.

Wafle Prince Polo produkowane są nad Olzą od 1955 roku i cieszą się ogromną popularnością w kraju i za granicą. Dlatego też nie mogło ich zabraknąć na rocznicowym muralu. W głównej części dzieła znajduje się jednak postać kobiety, pracownicy fabryki, a inspiracją stały się archiwalne zdjęcia z produkcji z lat 50. XX wieku, na których uchwycone zostały panie pracujące przy liniach produkcyjnych.

– To właśnie kobiety, które dziś stanowią niemal 70 proc. całej załogi, odegrały znaczącą rolę w sukcesie tej fabryki. Ich poświęcenie, umiejętności, odporność i elastyczność, były i są kluczowe dla działalności zakładu. Mural jest jednocześnie symbolem i inspiracją dla wszystkich, którzy przechodzą obok, przypominając im o niezwykłej podróży fabryki i kobiet w niej pracujących – podkreśla Lucyna Probst, kierownik fabryki Mondelēz w Cieszynie.

W ceremonii odsłonięcia muralu uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu z Janiną Żagan, wicestarostą powiatu cieszyńskiego oraz Krzysztofem Kaszturą, zastępcą burmistrza Cieszyna na czele. Nie brakło również przedstawicieli załogi, bo to właśnie pracownicy fabryki byli zaangażowani w proces powstawania malowidła od samego początku. Zrealizowany projekt zyskał poparcie 60 proc. załogi.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

 

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
6 miesięcy temu

Co się stało że nie było Pani Burmistrz przy odsłonięciu muralu.

końskie hahahaha
końskie hahahaha
6 miesięcy temu

tutaj z kolei “kultowy” komentarz na to samo kopyto – nudne toto

Leszy
Leszy
6 miesięcy temu

No pamiętam pierwsze opakowanie człowiek cieszył się jak głupi gdy dostał. Informacja dla gimbazy kiedyś człowiek cieszył się byle czym:)))) i to było fan

jak to
jak to
6 miesięcy temu
Reply to  Leszy

Wafle Prince Polo to nie jest byle co.

nie wiadomo
nie wiadomo
6 miesięcy temu

Mural wykonano jak w Polsce z lat pięćdziesiątych – przed terminem, według socjalistycznych reguł, ale kto pozwolił na nazwę prince polo?

tak może być
tak może być
6 miesięcy temu

Pasuje aby na muralu dziecko było przy kobiecie, dla dziecka kobieta produkuje prince polo.

tak będzie
tak będzie
6 miesięcy temu

Jeśli od 1950 r. nazwa fabryki Olza – 100 lat w 2050 r., ugrupowanie Hołowni będzie obchodziło.

nie wiadomo
nie wiadomo
6 miesięcy temu

Kto jest twórcą muralu?
Niemożliwe aby mural miał 12 metrów, co najwyżej sięga do wysokości 12 metrów.
Ale nie jest to polski producent.

Obywatel
Obywatel
6 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Ale marka Prince Polo jest Polska.

książę
książę
6 miesięcy temu
Reply to  Obywatel

po angielsku nazwa