Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

O architekcie i jego akwarelach

Z zawodu jest architektem, ale wolny czas spędza między innymi na malowaniu akwarelami. Część z nich inspirowana jest Skoczowem i dlatego w tym mieście, w Muzeum św. Jana Sarkandra, prace Michała Kuczmińskiego zostały wyeksponowane. Można je oglądać do 10 maja.

Na wystawie znajdują się również zdjęcia i projekty obiektów sakralnych zaprojektowanych przez pochodzącego z Mysłowic architekta. Nie brakuje wśród nich świątyń znajdujących się w naszym regionie – kościoła pw. św. Melchiora Grodzieckiego w Brennej oraz kościołów pw. Chrystusa Odkupiciela, Chrystusa Króla oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Michał Kuczmiński zaprojektował ponadto budynek Kurii Bielsko-Żywieckiej w Bielsku-Białej oraz kaplicę przedpogrzebową przy cmentarzu komunalnym w Chybiu. Spośród pozostałych obiektów warto wymienić hotel „Stok” w Wiśle Jaworniku, pensjonaty w Brennej oraz lotnisko w Czechowicach-Dziedzicach.

Architekt na tyle mocno związał się ze Śląskiem Cieszyńskim, że właśnie tutaj, dokładnie w Górkach Wielkich, postawił swój własny dom. Jego ściany zdobią mozaiki artystyczne, których tworzeniem również się pasjonuje. Michał Kuczmiński otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1984 roku ówczesny minister kultury wręczył mu „Status Twórcy” za prace w dziedzinie architektury, architektury wnętrz, rzeźby, malarstwa i rysunku. Warto przyjechać do Skoczowa i obejrzeć jego dzieła.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments