Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

O co warto zapytać dewelopera przed kupnem domu?

Przed kupnem domu pojawia się wiele pytań, które warto zadać deweloperowi. Pozwoli to wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań.

Pytanie o stan deweloperski

Kwestią, która powinna nas zainteresować jest stan deweloperski inwestycji. Nie ma żadnej konkretnej definicji, wytycznych, które opisywałyby jak określamy ten stan. Zależy on od oferty dewelopera. Dlatego też warto przed zakupem domu dowiedzieć się jak finalnie ma prezentować się nieruchomość w momencie odbioru. Da nam to lepsze wyobrażenie i rozeznanie na temat tego jakie prace zostaną przeprowadzone w czasie budowy domu, a co pozostanie w kwestii wykończenia po naszej stronie. Dzięki temu, zaplanujemy też zakres prac i kosztorys.

Pytanie o okoliczną infrastrukturę

Kupno domu to ważna decyzja nie tylko ze względu na sam budynek i ponoszone koszty. Wraz z nieruchomością “kupujemy” też jej sąsiedztwo. Otoczenie danej inwestycji ma niebagatelne znaczenie. Warto więc dopytać dewelopera o szczegóły. Istotne jest na przykład to, jak zorganizowana jest infrastruktura wokół budynku. O atrakcyjności danej okolicy świadczyć będzie na przykład bliskość sklepów, aptek, punktów usługowych, szkół czy przedszkoli. Wielką rolę odgrywa też sieć dróg – istotny jest dobry dojazd do posesji, ale jednocześnie odpowiednia odległość od dróg szybkiego ruchu, warto też zainteresować się okoliczną komunikacją miejską. Kolejna kwestia to zieleń – bliskość parków, lasów, sprawia, że okolica staje się bardziej przyjazna. Warto pytać nie tylko o istniejącą, ale również o planowaną infrastrukturę. Deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o wszelkich przewidywanych rozwiązaniach. Można pójść też o krok dalej i zweryfikować Miejscowy Plan Zagospodarowania, który pozwoli nam zorientować się w tym, jaka będzie przyszłość danej okolicy.

Pytanie o odbiór inwestycji

Dom możemy kupić na różnych etapach – często sprzedawane są już gotowe nieruchomości, które po pracach wykończeniowych będą się nadawały do zamieszkania. Coraz częstszą praktyką jest jednak sprzedawanie domów już na etapie rozpoczęcia inwestycji, co wiąże się z tym, że kupujemy de facto budynek jeszcze nie istniejący. Dlatego też, warto zapytać dewelopera o odbiór inwestycji. Może się bowiem okazać, że czas oczekiwania na nieruchomość będzie na tyle długi, iż wygeneruje dodatkowe, znaczne koszty, związane na przykład z koniecznością wynajmowania tymczasowego lokum. Termin planowanego odbioru budynku powinien znaleźć się w umowie deweloperskiej. Możemy też poprosić o udostępnienie harmonogramu prac. Nawet mając określony termin, należy jednak liczyć się z możliwością wydłużenia budowy.

Pytanie o plan domu

Jeśli dom jeszcze nie stoi, warto zapytać dewelopera o jego plan. Tylko dokładna znajomość układu nieruchomości, rozmieszczenia poszczególnych pokoi, pozwoli nam sprawdzić czy dany dom spełnia nasze oczekiwania. Warto też zapytać o podobny, gotowy już dom – na przykład, jeśli dana inwestycja jest częścią zabudowy szeregowej.

Pytanie o inwestycję

Wśród pytań, które należy zadać deweloperowi są też pytania o samą inwestycję i formalności z nią związane. Warto sprawdzić czy deweloper ma pozwolenie na budowę, zajrzeć do karty wyposażenia technicznego, dowiedzieć się o ewentualną hipotekę. Jeżeli bowiem na gruncie, na którym stawiany jest dom znajduje się hipoteka, nabywcę przed zadłużeniem może zabezpieczyć odpowiedni zapis w umowie. Należy także spytać o rachunek powierniczy, ponieważ stanowi on środek ochrony nabywców. Na rachunek ten wpłacane są środki, które deweloper otrzymuje w ratach, po ukończeniu określonego etapu budowy.

Gdzie można znaleźć więcej informacji?

Więcej informacji na temat tego, o czym rozmawiać z deweloperem przed tak istotną transakcją jaką jest zakup nieruchomości – znaleźć można pod linkiem: https://www.profbud.info/blog/o-co-pytac-przy-kupnie-mieszkania-pytania-do-dewelopera

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jak zwykle
jak zwykle
1 miesiąc temu

Nie wiadomo co to jest “stan deweloperski” ale na początku trzeba zapytać o ten stan. Bardzo ważna sprawa – CENA nie jest w ogóle uwzględniona. Kto to pisze.?

e_mil
e_mil
1 miesiąc temu

Dlaczego tak drogo ?