Cieszyn Kultura i rozrywka

O Janie Pawle II w plenerze. Prezentacja wystawy oraz książek

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Na skoczowskim rynku otwarto dziś plenerową wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Ekspozycja zatytułowana „Urodziłem się w Wadowicach” to jeden z elementów powiatowych obchodów 100. rocznicy urodzin papieża Polaka i 25. rocznicy jego wizyty w Skoczowie.

– Drugą naszą wystawę, „Jan Paweł II. Człowiek i kultura”, można jeszcze przez miesiąc oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie – powiedziała Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego podczas konferencji prasowej inaugurującej skoczowską ekspozycję. Wspomniała także o cennych publikacjach, które właśnie się ukazały – reprincie książki ks. Teodora Czaputy „Życie i śmierć bł. Jana Sarkandra” oraz przemówieniach Jana Pawła II wygłoszonych 22 maja 1995 roku w Skoczowie. – Mamy nadzieję, że szczególnie ta druga broszura spowoduje, że niejeden z czytelników zastanowi się nad swoim życiem. Może poruszy się jego sumienie. Może zwróci uwagę na to, jak mądrym i dobrym człowiekiem był Jan Paweł II, na którego drodze w pewnym momencie znalazł się nasz Skoczów – dodała Janina Żagan.

Na temat reprintu i jego znacznie w zachowaniu dziedzictwa kulturowego słów kilka powiedział także Jakub Staroń, kierownik Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

Głos zabrał ponadto Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, który z żalem stwierdził, że z powodu pandemii koronawirusa bogate obchody zarówno 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Skoczowie, jak i Roku Sarkandrowskiego, w związku z 400. rocznicą męczeńskiej śmierci Jana Sarkandra, nie mogły się odbyć w takim kształcie jak planowano. Ma nadzieję jednak, że w przyszłości w jakiś sposób uda się to nadrobić. – Msza święta i homilia na Kaplicówce pozostawiły nieodwracalny ślad w umysłach wielu ludzi, którzy odwiedzili Skoczów i do tej pory gdziekolwiek się pojawiam Skoczów jest identyfikowany właśnie z tymi wydarzeniami. To jest nasze największe wspomnienie w historii miasta – dodał gospodarz Skoczowa.

Wspomnieniami i refleksjami na temat wizyty Jana Pawła II w mieście podzielili się ks. Witold Grzomba, proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie oraz ks. Andrzej Czyż, emerytowany proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie, w której w drodze na Kaplicówkę na godzinną wizytę zatrzymał się Jan Paweł II.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news