Cieszyn Kultura i rozrywka

O Zofii Kossak rzecz…

Fot. Biblioteka Miejska Wisła

Przypadająca w tym roku 130. rocznica urodzin Zofii Kossak, dała okazję do zorganizowania warsztatu szkoleniowego dla nauczycieli szkół podstawowych. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek i zainaugurowało cykl wydarzeń kulturalnych związanych z życiem i twórczością nieco zapomnianej pisarki, które będą organizowane w Bibliotece Miejskiej w Wiśle.

Zamieszkała w Górkach Wielkich koło Skoczowa autorka powieści historycznych, hagiograficznych oraz przygodowych dla dzieci i młodzieży związana była również z Wisłą. Spotkanie dotyczyło możliwości wykorzystania utworów Zofii Kossak na lekcjach języka polskiego, edukacji regionalnej i zajęciach bibliotecznych. Przybliżona została biografia pisarki, zwłaszcza w okresach jej zamieszkania na Śląsku Cieszyńskim i twórczość, ze szczególnym zwróceniem uwagi na utwory związane z regionem i Wisłą.

Omawiano proponowane metody pracy z tekstem baśni literackiej „Przygody Kacperka góreckiego skrzata”, odmiennej wersji legendy pt. „Imko Wisełka” oraz fragmentów z tomu opowiadań „Nieznany kraj”, który dotyczy Śląska. Nie zabrakło informacji na temat kontaktów literackich Zofii Kossak z twórcami cieszyńskimi, m.in. Gustawem Morcinkiem czy Marią Wardas.

Na zakończenie spotkania przekazane zostały informacje na temat planowanych przez bibliotekę wydarzeń kulturalnych związanych z twórczością Zofii Kossak. 30 maja, tuż przed Dniem Dziecka, odbędzie się spektakl dla klas 2-3, pt. „Przygody Kacperka góreckiego skrzata”. Wystąpią aktorzy Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Zajęcia literacko-plastyczne Letniej Akademii Zabawy dla dzieci w wieku od 7-12 lat także związane będą z Kacperkiem. Zapisy już trwają. W lipcu planowana jest wystawa, a 1 sierpnia spacer literacki „Śladami Zofii Kossak przez Wisłę” i spotkanie z Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką biografii pisarki i książek o Kossakach.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments