Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

Oblodzenie na drogach w regionie. Policja apeluje o ostrożność

Wczoraj w regionie spadł pierwszy śnieg. IMGW z powodu utrzymującej się temperatury w okolicach 0 stopni wydał komunikat dotyczący oblodzenia na terenie powiatów bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego, suskiego i wadowickiego. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej apelują o ostrożność.

 

Od wczoraj na terenie Bielska-Białej występują słabe opady śniegu. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. IMGW wydał komunikat pierwszego stopnia dotyczący oblodzenia w regionie. Temperatura obniży się osiągając ok. -1 stopień Celsjusza. Ujemne temperatury mają utrzymać się do końca tygodnia.

 

W związku z powyższym bielscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności. – Załamanie pogody i pogarszające się warunki na drogach w ciągu najbliższych kilku dni mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg muszą mieć świadomość, że w tym okresie na jezdni może być bardzo ślisko. Padający deszcz lub śnieg może znacznie utrudniać jazdę. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków – informuje KMP w Bielsku-Białej. – Takie warunki wymagają od posiadaczy „czterech kółek” większego refleksu i wyobraźni. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd – dodają policjanci.

 

Funkcjonariusze bielskiej komendy przypominają również o potrzebie noszenia odblasków przez pieszych. Od tych elementów zależy bezpieczeństwo nasze i innych. – Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne – czytamy w komunikacie.

 

Należy również pamiętać, aby przed wyjazdem dobrze przygotować pojazd do drogi — nawet tej najkrótszej. Powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, prawidłowym ustawieniu świateł. Jeśli pojawią się opady śniegu, należy odśnieżyć samochód, szyby, światła oraz dach i maskę pojazdu. Jeśli szyby są zamarznięte, to również należy je właściwie oczyścić.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerry
Jerry
1 rok temu

IMGW to się napracował i wydał komunikat. Skoro temperatura spada do zera, to powinni zadbać, żeby wyjechały piaskarki. Oni majà dane o pogodzie, to ich sprawą jest o to zadbać. A komunikaty mogą sobie wsadzić.

podstawowa rzecz
podstawowa rzecz
1 rok temu

Zapomnieli policjanci przypomnieć, aby opony były zmienione na zimowe.