Wydarzenia Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej ruszyło zimowe utrzymanie miasta. Do odśnieżenia jest 620 km dróg

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej poinformował o rozpoczęciu zimowego utrzymania dróg w mieście. W tym roku usługę prowadzą dwie firmy – PreZero Bielsko-Biała S.A. oraz Eurovia Polska S.A. Łączna długość odśnieżanych ulic to ok. 620 km, a łączna powierzchnia chodników i ciągów pieszo-rowerowych wyniesie ok. 812 532 m2.

 

Jak zapowiedział MZD w Bielsku-Białej, o odśnieżanie bielskich dróg dbać będzie w tym roku firma PreZero, która odpowiada utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych oraz firma Eurovia, która odpowiada utrzymanie pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefie wschodniej i strefie zachodniej. W celu wykonania usług z zakresu zimowego utrzymania miasta firmy dysponują 17 ciągnikami z pługiem i rozrzutnikiem, 3 kombajnami do odśnieżania, 3 koparko-ładowarkami, 2 ładowarkami, 6 mikrociągnikami z pługiem do odśnieżania chodników, 13 pługo-piaskarko-solarkami, 1 pługo-piaskarką oraz 2 urządzeniami do wytwarzania solanki. Ponadto miejsca niedostępne dla pojazdów będą utrzymywane przez brygady ręczne. Prócz tego po drogach krążyć będą trzy patrole, których głównym zadaniem jest kontrola stanu nawierzchni w mieście. Wszystkie pojazdy wyposażone są w nadajniki GPS pozwalające dyspozytorom kontrolować przebieg tras i określenie ich bieżącej lokalizacji.

 

Usługa zimowego utrzymania polega w szczególności na odśnieżaniu i zwalczaniu śliskości zimowej (w tym usuwania błota, błota pośniegowego, śniegu, lodu i nacieków lodowych) dróg w tym jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych wraz z zatokami, parkingów, przejść podziemnych i nadziemnych, schodów, kładek oraz placów mające na celu zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie zakłóceń ruchu drogowego i pieszego, wywołanych takimi czynnikami pogodowymi jak opady śniegu oraz śliskość zimowa. Łączna długość odśnieżanych ulic to ok. 620 km, a łączna powierzchnia chodników i ciągów pieszo-rowerowych to ok. 812 532 m2.

 

Jednocześnie Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przypomina właścicielom oraz administratorom nieruchomości o obowiązku usuwania śniegu i lodu sprzed zarządzanych przez nich posesji. Obowiązek odśnieżania chodników znajdujących się przed posesjami wynika z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
1 rok temu

Od kiedy odśnieżarki mogła walić resztkami śniegu i kamieniami na zaparkowane pojazdy na wyznaczonym miejscu przez miasto

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

W Bielsku-Białej ruszyło zimowe utrzymanie miasta i pierwsza woda – naprzód, jak mówią strażacy.

ma być dobrze
ma być dobrze
1 rok temu

Jeśli do kontroli stanu odśnieżania dróg i chodników są skierowane 3 patrole z nadajnikami GPS – musi być dobrze. Ciekawe jakimi silami dysponuje Starostwo w powiecie.

aby nie złamać nogi
aby nie złamać nogi
1 rok temu

Ile kilometrów jest chodników?, równie ważne do odśnieżania, odladzania jak ciągi dróg.

trza i wolontariuszy
trza i wolontariuszy
1 rok temu

Gdzie jest granica odśnieżania chodników mikrociągnikami, a gdzie własnoręcznie przez właścicieli posesji przylegających do chodników?