Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Od grudnia emeryci będą mogli więcej dorobić

Fot. Pixabay.com

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Od 1 grudnia będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu i jest ono wyższe od poprzedniego. Limity dorabiania dotyczą emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

– Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Najnowsze będą obowiązywać od początku grudnia do końca lutego przyszłego roku. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa śląskiego.

Wypłacana wcześniejsza emerytura lub renta nie będzie zmniejszona, gdy przychód z dodatkowych źródeł nie przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto. W przypadku przychodów wyższych niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia – czyli 6719,70 zł brutto – wypłata wcześniejszej emerytury czy renty zostanie zawieszona. Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 527,35 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

– Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu – dodaje rzeczniczka. Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od przychodów, m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60. rok życia w przypadku kobiet i 65. u mężczyzn, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1200 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do minimum.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również może zarobkować bez ograniczeń.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 miesiąc temu

Moja matka ma 86 lat ,a to się ucieszy że se może dorobić

Jurek
Jurek
1 miesiąc temu

Szczególnie GÓRNICY

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Hola, hola – emeryci którzy osiągnęli wiek emerytalny są jednocześnie seniorami a ci mają w trosce o zdrowie w pandemii – siedzieć w domu.