Cieszyn Kultura i rozrywka

Odkryj tajniki lasu w Strumieniu

Fot. UM Strumień

„Bogactwo lasów naszym skarbem” – to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Galerii Pod Ratuszem w Strumieniu.

Jednym z głównych „bohaterów” ekspozycji jest żubr. Temu wyjątkowemu gatunkowi, żyjącego od około 157 lat w lasach administrowanych obecnie przez Nadleśnictwo Kobiór, poświęcona jest jedna z dwóch sal galerii. Cała długa historia pszczyńskich żubrów opowiedziana jest w formie chronologicznie zaprezentowanych posterów. Przyciągają także niezwykłe, podpatrzone okiem fotografika, zdjęcia żubrów. Jest to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć „królowi puszczy” prosto w oczy, o co w rzeczywistości trudno. Wystawę ubogacają m.in. prace dzieci przygotowane w ramach konkursów plastycznych organizowanych przez Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór.

Na ekspozycji pokazano także funkcje lasu, która w ciągu wieków mocno ewoluowały. Dawniej „żywił i ogrzewał”, dziś jest dla nas wartością samą w sobie. Na wystawie każdy dowie się m.in. po co sadzimy las, jakie ma zastosowanie drewno, na czym polega drugie życie drzewa, jak się odnawia las. Przygotowane infografiki przedstawiają tematykę małej retencji w lesie, rolę lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla oraz dekalog zachowania się w lesie. Naturalnym elementem środowiska leśnego jest oczywiście świat fauny. Dlatego na wystawie nie mogło zabraknąć eksponatów zwierząt i ptaków żyjących w naszych lasach przygotowanych przez Koło Łowieckie „Bażaniec” z Czechowic-Dziedzic.

Fot. UM Strumień

Każdy kto chciałby odkryć tajniki flory i fauny lasu może przyjść na wystawę do 16 lutego w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Strumieniu. Wystawa została zorganizowana przez Urząd Miejski w Strumieniu, Nadleśnictwo Kobiór oraz Koło Łowieckie „Bażaniec” z Czechowic-Dziedzic.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
1 rok temu

Super Strumieniu to są PANY wielkie gratulacje dla P. Burmistrz