Wydarzenia Cieszyn

Odszedł ks. Alojzy Wencepel. Był budowniczym kościoła w Ustroniu Polanie, pomagał bezdomnym i ubogim…

Ks. Alojzy Wencepel (z prawej) był laureatem Srebrnej Cieszynianki. Fot. z archiwum UM w Ustroniu

Dziś, w wieku 76 lat, zmarł w Cieszynie ks. Alojzy Wencepel. Duchowny był budowniczym kościoła i budynków parafialnych w Ustroniu Polanie. Urodził się 16 stycznia 1945 roku w Łaziskach Dolnych. W 1975 roku został wikariuszem parafii św. Klemensa pod Równicą, a w 1983 roku proboszczem erygowanej wówczas parafii pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie. W 2015 roku został laureatem Srebrnej Cieszynianki, przyznanej przez Powiat Cieszyński.

Budowa kościoła i budynku parafialnego w Ustroniu Polanie trwała przez całe lata 80. ubiegłego wieku i została ukończona w 1989 roku. Ks. Alojzy Wencepel był niezwykle zdeterminowany, by ten cel osiągnąć i wielu parafian z pewnością zapamięta go jako bardzo oddanego gospodarza. Duchowny dbał również o najsłabszych. W 1996 roku stworzył w budynku parafialnym ośrodek dla bezdomnych mężczyzn z kuchnią i miejscami noclegowymi. W 1997 roku organizował istotną pomoc materialną dla powodzian z dorzecza Odry i Nysy. W 2000 roku pospieszył ze wsparciem dla ofiar suszy na Podlasiu, a dziesięć lat później przekazywał dary dla kolejnych powodzian, tym razem z okolic Sandomierza. Z inicjatywy ks. Alojzego Wencepla w 2001 roku powstała Fundacja Dobrego Pasterza, której został prezesem. Celem działającej do dziś organizacji jest opieka nad bezdomnymi matkami z dziećmi.

W czasach, gdy ks. Alojzy Wencepel szefował Fundacji Dobrego Pasterza, prowadziła ona m.in. kursy przygotowawcze do zawodu, a w wielu przypadkach zapewniała potrzebującym osobom pomoc prawną. Dzieci i młodzież, pochodzące z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, miały organizowane wyjazdy na zawody sportowe i pomoc materialną na cele szkolne. Duchowny prowadził także ogólnopolskie spotkania rolników, podczas których omawiane były aktualne problemy polskiej wsi. Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. tytuł Społecznika Roku Fundacji Wisławy Szymborskiej w 1998 roku, dyplom “Za zasługi dla miasta Ustronia” w 1999 roku, tytuł Proboszcza III Tysiąclecia Katolickiej Agencji Informacyjnej w 2001 roku, Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w 2007 roku czy nagrodę specjalną ministra pracy i polityki społecznej dwa lata później.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…Chrystus król, Dobry Pasterz przyjął Go do siebie. Świętość to miłość…byłem bezdomnym, byłem bezrobotnym, byłem biednym, byłem ofiarą powodzi, samotnie wychowującą matką…Błogosławiony… czyli szczęśliwy, tak mówił i teraz niech wstawia się za nami, jak inni święci…