Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Odwiedzając cmentarze, uważajcie na siebie!

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Zbliża się szczególny czas dla tych, którzy odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach. Aby nic nie zmąciło tego wyjątkowego momentu w roku, pełnego zadumy i refleksji, warto zadbać o bezpieczeństwo. Bo, niestety, niektórzy ten okres wykorzystują jako okazję do wzbogacenia się.

Mundurowi apelują, by myśląc o zniczach i kwiatach, nie zapominać o własnym bezpieczeństwie. Jest kilka podstawowych zasad, do których warto się stosować. Po pierwsze, wybierając się w trasę, należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków panujących na drodze i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie, szczególnie dzieci, w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy – ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony, więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych.

– Idąc się na cmentarz, nie należy zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach. Wszystkie osobiste przedmioty należy mieć w zasięgu wzroku i nie zostawiać na ławkach, pomnikach czy wokół grobów. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest korzystać z towarzystwa innych znajomych lub bliskich, szczególnie gdy zapada zmrok. Należy pamiętać o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania – radzi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Jeśli będziemy na cmentarzu, może zdarzyć się, że ktoś w szczególny sposób naszą uwagę. Jeśli wydaje nam się, że czyjeś zachowanie bądź sposób bycia stwarzają niebezpieczeństwo dla innych, powinniśmy poinformować o tym pracowników cmentarza lub policję.

– Policjanci cieszyńskiego garnizonu w tym szczególnym okresie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i osób przyjezdnych. Wzmożone siły prewencyjne i kryminalne będą wokół i na cmentarzach, a wszelkie sygnały zakłócające porządek i spokój publiczny będą na bieżąco eliminowane – podkreśla Krzysztof Pawlik.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polecam.
Polecam.
5 miesięcy temu

1 listopada wszyscy bacznie obserwują krążących złodziji czymając ręce w kieszeniach.

polecam
polecam
5 miesięcy temu
Reply to  Polecam.

najlepiej ręce trzymać w kieszeniach złodziei

Rafał Szczepański
Rafał Szczepański
5 miesięcy temu

Aktualnie nie ma Kościoła a 1 listopada jest Święto Wszystkich Błogosławionych czyli wszystkich zbawionych a dzień później jest Dzień Modlitw za Zmarłych w którym tylko można odprawić Nabożeństwo za Zmarłych a następnie jest Adwent i te żeczy tylko pod moim Przewodnictwem są prawdziwe i zbawienne. I teraz wejdźcie na mój profil na Facebooku tam jest wszystko bo linki do bloga są blokowane

życie
życie
5 miesięcy temu

rzeczy
ale kradną na cmentarzach

Rafał Szczepański
Rafał Szczepański
5 miesięcy temu
Reply to  życie

Przeczytajcie uważnie 1 listopada nie ma Święta Wszystkich Świętych bo święci to Bogowie a więcej jest na moim profilu na Fejsie

życie
życie
5 miesięcy temu

ale kradną na cmentarzu