Wydarzenia Żywiec

„Ogólniak” z Milówki po termomodernizacji. Nowy blask na półwiecze

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce mają kilka powodów do świętowania. Jeden to jubileusz 50-lecia istnienia placówki, a drugi – zakończenie kompleksowej termomodernizacji, która zdecydowanie podnosi standard szkolnego budynku. Inwestycja została przeprowadzona w ramach projektu „Termomodernizacja placówek użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego – cz. I” – największego na Żywiecczyźnie projektu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WSL 2014-2020. Wartość inwestycji w budynku ZSOiT w Milówce to ponad 2,7 mln zł, a wkład Powiatu Żywieckiego wyniósł prawie 0,6 mln zł.

Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce to czwarty oświatowy obiekt, po żywieckich Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych i I Liceum Ogólnokształcącym, który przeszedł termomodernizację. Poza nimi, termomodernizację przeprowadzono także w budynkach Przychodni Rejonowej przy al. Piłsudskiego w Żywcu i Starostwa Powiatowego w Żywcu. – Gmachy te zyskały nie tylko nowoczesny i estetyczny wygląd, ale poprzez modernizację źródeł ciepła wpisały się również w aktywną walkę ze smogiem na Żywiecczyźnie – mówi starosta Andrzej Kalata.
Podczas prac termomodernizacyjnych budynku ZSOiT w Milówce wykonano m.in.: wzmocnienie więźby dachowej, ocieplenie stropodachu i ścian, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i instalacji c.w.u. wraz z instalacją solarną, modernizację oświetlenia wbudowanego, montaże instalacji fotowoltaicznej, instalacji i opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz wymianę rynien i rur spustowych.

Szkoła z tradycjami

Placówka pod nazwą Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce funkcjonuje od września 2012 roku, ale jej początki sięgają jeszcze września 1971 roku. Wtedy to otwarte Liceum Ogólnokształcące w Milówce było pierwszą tego typu placówką w Polsce na terenach wiejskich. Z chwilą, gdy w 1999 roku powołano Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej. Obecną nazwę wprowadzono we wrześniu 2012 roku, gdy doszło do połączenia Zespołu Szkół w Milówce i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Milówce. W 2015 roku w skład ZSOiT weszła jeszcze Szkoła Policealna, która z sukcesami (100 proc. zdawalności podczas egzaminu zawodowego!) kształci w zawodzie: opiekun medyczny, a wcześniej: technik rachunkowości i technik BHP. Z kolei w 2018 roku w ZSOiT utworzono oddziały integracyjne, co sprawia, że szkoła jest przyjazna i dostępna dla wszystkich uczniów. Natomiast w 2013 roku, dzięki decyzjom Zarządu Powiatu Żywieckiego i Rady Powiatu Żywieckiego, rozpoczęła się rozbudowa budynku szkoły przy ul. Dworcowej 17, gdzie dobudowano skrzydło zachodnie. – Powstały tam cztery nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego: gastronomiczna, informatyczna, obsługi konsumenta i logistyczna, a także pracownie matematyczna i chemiczna. Ich wyposażenie było możliwe dzięki realizacji dużego projektu prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Żywcu pod nazwą „Modernizacja infrastruktury edukacyjnej wspierająca dostosowanie do lokalnego rynku prac” – mówi starosta Andrzej Kalata.

Systematycznie modernizowana była także starsza część budynku, gdzie wyremontowano dach, toalety i salę gimnastyczną, a sale lekcyjne wyposażono w tablice i monitory interaktywne, rzutniki, laptopy i inne nowoczesne pomoce dydaktyczne. Z kolei w 2019 roku rozpoczęto termomodernizację budynku, w ramach którego szkoła przeszła generalny remont.

Jest się czym pochwalić

Obecnie szkoła przygotowuje uczniów do matury z przedmiotów obowiązkowych i wybranych oraz do egzaminów zawodowych. – Szkoła oferuje edukację w czteroletnim liceum w klasach: matematyczno-biologiczno-chemicznej oraz humanistyczno-językowej. Z kolei pięcioletnie technikum oferuje kierunki: technik ekonomista, technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. W ofercie edukacyjnej znajduje się też trzyletnia branżowa szkoła pierwszego stopnia, która kształci w zawodach: pracownik obsługi hotelowej, kucharz oraz magazynier-logistyk – wylicza wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Certyfikaty i patronaty

W 2020 r. Liceum i Technikum zostały „Brązowymi Szkołami” w rankingu „Perspektyw”. – Wystarczy spojrzeć na naszą stronę internetową, by przekonać się, w ilu konkursach i olimpiadach biorą udział nasi uczniowie. Ilu z nich zdobywa diamentowe indeksy AGH w Krakowie, złote indeksy WSB w Dąbrowie Górniczej. Jakie wyniki osiągają w olimpiadach geograficznych, z wiedzy ekonomicznej, wiedzy o społeczeństwie, literatury i języka polskiego, w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury, a także w licznych konkursach zawodowych – mówi dyrektor szkoły Cecylia Dunat.

Szkoła angażuje się również w liczne akcje charytatywne. Dzięki zebranym funduszom udaje się nie tylko pomóc potrzebującym w kosztownym leczeniu, zakupie sprzętu rehabilitacyjnego czy pokryć koszty turnusów rehabilitacyjnych. Szkoła współpracuje także z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) i z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Od września 2020 roku ZSOiT w Milówce to „Szkoła ćwiczeń UP w Krakowie”. W szkole wielokrotnie gościli pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej czy Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Systematycznie odbywają się tu „Lekcje czytania” z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 2020 roku ZSOiT został wyróżniony tytułem „Szkoła Dialogu” dzięki realizacji projektu Forum Dialogu. To program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. – Trzeba także nadmienić, że bardzo dobrze układa się też współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, dzięki czemu na podstawie partnerskich porozumień uczniowie technikum odbywają praktyki zawodowe pod okiem najlepszych fachowców – dodaje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
im. M. Konopnickiej w Milówce
ul. Dworcowa 17, 34-360 Milówka
Dyrektor: Cecylia Dunat
tel. 33 863-75-55 lub 502 743 555
strona internetowa: www.lomilowka.pl
e-mail: [email protected]

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obiektyw
obiektyw
1 miesiąc temu

Brawo Powiat Żywiecki!