Okna plastikowe są z powodzeniem stosowane w budownictwie pasywnym. Od lat cieszą się uznaniem i są cenione za wysoką termoizolacyjność. Wraz z upowszechnianiem domów energooszczędnych, okna PVC zyskują jeszcze bardziej na znaczeniu. A producenci nieustannie dążą do jeszcze większego podnoszenia ich parametrów.
Okna w budownictwie pasywnym
Budownictwo pasywne rządzi się swoimi prawami, a związane z nim inwestycje są poddawane szczególnym restrykcjom. Wyśrubowane normy mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza oraz ochronę środowiska naturalnego. Korzystają również inwestorzy, którzy mieszkając w domu pasywnym, mogą liczyć na znaczne oszczędności. Zużywają mniej surowców energetycznych, ponieważ w ich wnętrzach jest cieplej niż w budynkach wznoszonych tradycyjnymi metodami. Już sama świadomość obniżenia rachunków poprawia samopoczucie. Będzie ono jeszcze lepsze, gdy domownicy zdadzą sobie sprawę z ograniczenia własnego śladu węglowego.
Jaką rolę w tym pozytywnym procesie odrywają okna PVC? Otóż stolarka okienna i drzwiowa uznawana jest za główne źródło strat ciepła. W przeszłości z pewnością tak było, przez co stosowano raczej niewielkie przeszklenia. Obecnie inwestorzy budujący swoje domy nie muszą chodzić na takie kompromisy. Producenci oferują im bowiem innowacyjne okna PVC oraz modele aluminiowe o nieporównywalnie lepszych parametrach.
Stolarkę okienną, zwłaszcza tę przeznaczoną dla budownictwa pasywnego, należy wybierać świadomie i odpowiedzialnie. Tutaj normy są zaostrzone, nawet do 0,5 W(m2K) dla szyb i 0,8 W(m2K) dla całego okna PVC. Warto jednak zainwestować w bardziej nowoczesne rozwiązania, a następnie czerpać korzyści latami. Głównie w sezonach jesienno-zimowych.
Wybór okna PVC
Samodzielny wybór okien bywa sporym wyzwaniem. By je sobie ułatwić, zawsze warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Tym bardziej, że poszczególne części domu mogą wymagać odmiennego podejścia w kwestii dopasowania okna PVC. Z zewnątrz wszystkie będą wyglądały tak samo, po to by zadbać o estetyczną spójność obiektu. Poszczególne profile mogą natomiast różnić się rodzajem elementów składowych, zastosowanych do ich produkcji. Wystarczy przyjrzeć się liczbie komór, a także wypełniającym je materiałom.
Konkretne rozwiązania dopasowywane są chociażby do ukierunkowania okna PVC względem stron świata. Ponadto w niektórych wnętrzach istotne jest zadbanie o większe przenikanie promieniowania słonecznego. W domach pasywnych, poza izolacyjnością, powinien to być kluczowy aspekt wybierania stolarki okiennej. Przepuszczalność energii słonecznej bywa bagatelizowana w budownictwie tradycyjnym, stanowiąc jeden z filarów wznoszenia obiektów przyjaznych przyrodzie. Z drugiej strony należy pamiętać, że latem nadmierna ilość promieniowania może prowadzić do przegrzania wnętrz.
Warto zatem uzupełnić swoje okna PVC w domu pasywnym roletami zewnętrznymi. Sprawdzą się też okiennice. Zimą natomiast domownicy będą mogli korzystać z cieplejszych wnętrz. Wysokiej jakości tworzywo PVC pozwala na tworzenie przeszkleń o znacznych rozmiarach. Idealnie wpisują się one we współczesne koncepcje architektoniczne. Sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe, z pewnością stają się jaśniejsze i wypełnione naturalnym światłem. Okna PVC wyróżnia solidność, a także różnorodność. W ofercie producentów znajdują się wyroby dostosowane do odmiennych potrzeb, nawet wysokich oczekiwań właścicieli domów pasywnych.
Więcej o oknach PVC i ich doborze można poczytać na stronie producenta okien: www.hensfort.com.