Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

„Opera mydlana” z Sejmiku Województwa Małopolskiego – czyli piąta próba wyboru marszałka (AKTUALIZACJA)

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Tuż po 18.00 rozpoczęła się VI sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego z piątą próbą wyboru marszałka województwa małopolskiego.

O kuriozalnej sytuacji z brakiem wyboru marszałka województwa małopolskiego pisaliśmy już kilkakrotnie, a ostatnio – TUTAJ. Przypomnijmy krótko, że w Sejmiku Województwa Małopolskiego rozkład sił radnyc jest następujący: 21 – PiS, 12 – KO i 6 – Trzecia Droga. Kandydatem PiS na marszałka małopolskiego jest niezmiennie Łukasz Kmita (PiS) z Olkusza, były wojewoda małopolski, a obecnie poseł reprezentujący okręg nr 12 (obejmuje powiaty oświęcimski, suski, wadowicki, chrzanowski i myślenicki). Jego kandydatura zgłaszana była już czterokrotnie i cztery razy nie udało się go wybrać na marszałka. Wczoraj (1 lipca) pojawił mu się rywal zgłoszony przez Trzecią Drogę wojewoda małopolski i były burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar (PSL) z Kęt. Ale mimo, że miał więcej głosów od posła Łukasza Kmity, to nie uzyskał wymaganej większości głosów (20) mając za pierwszym razem 18 głosów poparcia, a za drugim 19. Dzisiaj (2 lipca) odbywa się kolejna sesja Sejmiku, gdzie w porządku obrad umieszczono punkty z wyborem marszałka i Zarządu Województwa Małopolskiego.

Transmisję  obrad można oglądać – TUTAJ.

***

Radny Sejmiku Grzegorz Małodobry (Koalicja Obywatelska) zgłosił wniosek o… godznę przerwy!

Fot. Urząd Marszałkowski Wojewóztwa Małopolskiego w Krakowie

***

Dopiero o 19.34 przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda (PiS) poinformował, że wpłynęła prośba o przedłużenie przerwy o kolejną godzinę, do 20.35!

***

O 20.33 przewodniczący Jan Tadeusz Duda (PiS) zakomunikował, że przerwa zostaje przedłużona do 21.05!

***

– Mieszkańcy oczekują od nas rozwoju komunikacji, budowy nowych dróg, rozwoju województwa małopolskiego, a jesteśmy w potwornym klinczu. Ten stres wszystkich wykańcza, a niektóre koleżanki radne zażywają tabletki uspokajające. Wiemy, że po tych czterech próbach Łukasz Kmita nie ma szans, aby być marszałkiem województwa małopolskiego. Chciałem zaproponować rozwiązanie i zaproponować na marszałka radnego Sejmiku Piotra Ćwika z PiS – powiedział wicemarszałek Józef Gawron (PiS).

Piotr Ćwik, który mieszka w Borku Szlacheckim (powiat krakowski, gmina Skawina) to były poseł (2014 – 2015), były wicewojewoda małopolski (2015 – 2017) i były wojewoda małopolski (2017 – 2020), a obecnie zastępca szefa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Z kolei Grzegorz Biedroń (PiS) z LImanowej zgłosił jako kandydata na marszałka posła Łukasza Kmitę (PiS).

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

***

Wyniki głosowania:

Piotr Ćwik – 6 za

Łukasz Kmita – 13 za

Nieważnych głosów oddano aż 20.

To oznacza, że nadal nie wybrano marszałka województwa małopolskiego!

***

Kolejna sesja Sejmiku odbyć się ma w czwartek (4 lipca) o 18.00.

***

Jeśli jednak marszałek nadal nie zostanie wybrany to kolejna sesja planowana jest w piątek (5 lipca) o 18.00. A gdy i to nic nie da to sesja odbędzie się w sobotę (6 lipca) o 14.00. Ewentualnie kolejna sesja planowana będzie w poniedziałek (8 lipca) o 16.00.

Przypomnijmy, że jeżeli do 9 lipca nie zostanie wybrany marszałek i Zarząd Województwa Małopolskiego, to 10 lipca Sejmik Województwa Małopolskiego zostanie rozwiązany. Wtedy zamiast marszałka wprowadzony zostanie zarząd komisaryczny i ogłoszone zostaną nowe wybory radnych do Sejmiku Województwa Małopolskiego, w tym w powiatach suskim, wadowickim i oświęcimskim

google_news