Cieszyn Na sygnale

Ostrożny pieszy… nie ufa kierowcy

Zdjęcie poglądowe

Jutro w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania wycelowane w niechronionych uczestników ruchu drogowego.

U podstaw policyjnej akcji pod kryptonimem „NURD” leży troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Mundurowi obejmą większym niż zwykle nadzorem odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

– Uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne, kierujący pojazdem, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinien – zgodnie z przepisem – zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę – przypomina Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments