Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Oszuści szaleją w wakacje. Uważaj, komu płacisz!

Planując wakacyjny wypoczynek trzeba zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo w związku z zagrożeniem COVID-19. Oszuści nie próżnują, a nieprawdziwe oferty i „superokazje” mogą okazać się bardzo kosztowne.

Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) we współpracy z Europolem, ostrzegają przed nieuczciwymi ofertami internetowymi.

Od nieuczciwych lotów po nieistniejące miejsca zakwaterowania, oszustwa  wakacyjne to wielki biznes dla wyłudzaczy. Zwłaszcza w przypadku rezerwacji online istnieje większe ryzyko oszustw i potencjalnych przekrętów.
Jeśli – przykładowo – dowiadujesz się na lotnisku, że nie masz rezerwacji na oczekiwany lot, po przyjeździe do miejsca docelowego w hotelu nie ma rezerwacji na twoje nazwisko, zarezerwowany dom wakacyjny nie istnieje lub właściciel nic nie wie o twojej rezerwacji, to najprawdopodobniej padłeś ofiarą oszustwa. Co robić w takiej sytuacji? Jak radzi policja, koniecznie trzeba wtedy zachować wszystkie dowody i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Inny rodzaj wakacyjnego oszustwa polega na tym, że płacisz biurowi podróży, agencji lub podmiotowi prywatnemu za usługi wynajmu oferowane przez Internet, a na miejscu  dowiadujesz się, że zarezerwowana usługa nie istnieje lub została opłacona nie z twoich pieniędzy, ale ze skradzionej karty innej ofiary, co powoduje, że zakup jest nieważny. – Przestępcy wykorzystają skradzione dane karty kredytowej jednej osoby do zakupu legalnych usług turystycznych, które następnie oferują innym osobom po niższej cenie – zarabiają na powtórnej sprzedaży tej samej usługi – precyzują policjanci.

Oszuści używają fałszywych reklam internetowych, fikcyjnych rozmów dotyczących sprzedaży, e-maili, SMS-ów i komunikatorów, oferując niewiarygodnie niskie stawki, aby skusić do rezerwacji wakacji lub zakupu usługi. Jeśli cena jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka nie jest…

google_news