Wydarzenia Cieszyn

Oto najlepiej zarabiający burmistrz powiatu cieszyńskiego. Co miesiąc zgarnia 20 130 złotych! To dobry czas na podwyżkę?

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Kontrowersyjna decyzja Rady Miejskiej Skoczowa, która przegłosowała podwyżkę wynagrodzenia burmistrza miasta, Mirosława Sitko. Pod inicjatywą uchwałodawczą podpisało się pięcioro radnych. Pozostali, w większości, poparli ten pomysł.

Wniosek w sprawie ustalenia nowego – wyższego – wynagrodzenia burmistrza Skoczowa złożyli radni Zdzisław Baranowski, Franciszek Pomper, Lucyna Bocek, Tomasz Michalak i Mateusz Rohnka. Pierwszy z nich wyjaśniał intencje.

– Dlaczego teraz? Jesteśmy po sesji absolutoryjnej. Jak wiemy, burmistrz otrzymał jednogłośnie wotum zaufania i absolutorium, a od ośmiu już lat ani razu od rady nie dostał podwyżki. To właściwie byłby pierwszy raz. W uzasadnieniu napisaliśmy, dlaczego tak jest. Oczywista rzecz to inflacja i wzrost wynagrodzenia minimalnego, ale najważniejsze są te wszystkie inwestycje, które gmina poczyniła, wszystkie środki, które zostały do gminy ściągnięte, krajowe i unijne, i najważniejsza inwestycja, która się toczy, czyli estakada. To jest chyba historyczny moment dla naszej gminy. Nikt się tego trudu nigdy nie podjął. To się zaczęło osiem lat temu, pamiętam pierwszą wizytę ministra, zresztą wszyscy ministrowie w tej sprawie chyba już byli w Skoczowie. W uzasadnieniu moglibyśmy jeszcze parę dokumentów zacytować, na przykład dokument o stanie gminy, w którym co roku omawiane są inwestycje. Wiemy, ile mamy dróg zrobionych, jest Rynek 3, stadion miejski. To zasługa burmistrza i oczywiście pracowników i chyba jest to najlepsze uzasadnienie do tego, żeby w formie nawet podziękowania podnieść to wynagrodzenie – przekonywał Zdzisław Baranowski.

Radni zaproponowali, by wynagrodzenie zasadnicze burmistrza sięgało 10430 zł, wcześniej było to 9387 zł, dodatek funkcyjny – 3450 zł (wcześniej 3105 zł), dodatek specjalny – 4164 zł (wcześniej 3747,60 zł). Doliczając dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, a więc 2086 zł (wcześniej było to 1877,40 zł), pensja burmistrza Skoczowa po podwyżce to 20130 zł. Wcześniej było to 18117 zł, a więc około 11 proc. mniej.

W głosowaniu 16 radnych było za podwyżką, a trzech przeciw – Maciej Bieniek, Jacek Krużołek i Marek Żagan. Nieobecni na sesji byli Irena Idasiak i Mirosław Szwarc. Co wpłynęło na decyzję radnych, zarówno tych głosujących za, jak i przeciw wzrostowi wynagrodzenia? Czy to w ogóle dobry czas na podwyżkę? Zapytaliśmy o to Rajmunda Dedio, przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa i radnych Tomasza Pszczółkę, Macieja Bieńka i Marka Żagana.

– Żaden czas nie jest dobry na podwyżkę, ale uważam, że w tym przypadku jest ona w pełni uzasadniona. W mojej ocenie burmistrz wykonał kawał dobrej, solidnej i ciężkiej roboty. Za dobrą robotę każdy pracodawca powinien docenić swojego pracownika. Ja to tak oceniam osobiście i dlatego nie miałem wątpliwości podnosząc rękę za podwyżką – to część opinii Tomasza Pszczółki.

Uzasadnienie wniosku radnych o podwyżkę dla burmistrza w żaden sposób nie przekonało Macieja Bieńka. – Uważam, że każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta, dba o to, by jak najwięcej środków pozyskać, jak najwięcej inwestycji stworzyć, jeśli ma za co, a jego ocena nie powinna być wyrażona w uchwałach o podwyżce, tylko w głosowaniach w sprawie wotum zaufania i absolutorium. W Skoczowie wszyscy byliśmy za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium. Ja również nie miałem wątpliwości, gdy głosowałem. Natomiast, jeśli teraz rozmawiamy o publicznych pieniądzach, które mamy dać w „nagrodzie”, to jestem daleki od tego, bo pewne czynności są wpisane w pracę tych osób i tyle – uważa Maciej Bieniek.

Więcej opinii i argumentów za i przeciw w dyskusji wokół wynagrodzenia burmistrza Skoczowa w “Głosie Ziemi Cieszyńskiej” z 8 września. E-wydanie dostępne jest tutaj.

google_news
63 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir
Sławomir
10 miesięcy temu

Lewacy są jak krokodyle. Krótkie rączki do pracy i wielka m***a do darcia się o czyjeś pieniądze.

komin
komin
10 miesięcy temu
Reply to  Sławomir

To jest niebywałe, musisz to zapisać węglem w kominie.

?
?
10 miesięcy temu
Reply to  komin

twoim czy twojej starej?

kominek
kominek
10 miesięcy temu
Reply to  ?

nie da się bo nie jest stara

Wojciech
Wojciech
10 miesięcy temu

Dlaczego “zgarnia”, a nie dostaje, zarabia, otrzymuje itd. ? Tak tylko pytam. Polityka mnie nie interesuje. To tak, jak komuś znanemu zrobią zdjęcie w sklepie i potem piszą, że został “przyłapany” podczas zakupów.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  Wojciech

bo nie napisali zagarnia

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  Wojciech

No bo widzisz, pani Staszkiewicz w Cieszynie i pan Korcz w Ustroniu zarabiają, a pan Sitko ze Skoczowa i pani Michałek z Istebnej zgarniają, masz jeszcze wątpliwości co do rzetelności dziennikarskiej Głosu Ziemi Cieszyńskiej?

rozszyfrowany
rozszyfrowany
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Wojciecha polityka nie interesuje, na pewno nie zrozumie dlaczego uszeregowałeś po dwóch stronach takie a nie inne nazwiska i dlaczego dzielisz. I ja nie mam wątpliwości co do Twojej rzetelność mimo pozorów obiektywizmu

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  rozszyfrowany

No to odpowiedz na pytanie Wojciecha, dlaczego Sitko “zgarnia”?

niepolitycznie
niepolitycznie
9 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Sprawa jest prosta, bo ma łatwość dostania podwyżki w rządzonym UM, czas przydzielania podwyżek był nie tak dawno, w zeszłym roku kiedy rząd sobie i w samorządach przegłosował ustawę, teraz czas nie jest dobry.

Wirginia
Wirginia
10 miesięcy temu

Masakra pisowcy … a radni to emerytowani zagorzali pisowcy dramat.Dni Skoczowa okrojone to podwyżkę dali dramat

Hero
Hero
10 miesięcy temu
Reply to  Wirginia

A Ty od Donalda czy co??chciał emerytury od 67 lat a uciekł jak nie napiszę co i już siedzi sobie komunistyczny emerycik. A napisz mi ile miałaś podwyżek w ciągu ostatnich 8 lat??idź za przykładem Burmistrza i weź sobie podwyżkę raz na 8 lat!!

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  Hero

No dobrze, dałeś dowód żeś od PiS i nic poza tym

Oto Pytania
Oto Pytania
10 miesięcy temu

Czy to prawda że Beskidzka to najlepiej zarabiający portal internetowy na Podbeskidziu i czy to prawda że jest finansowany z zewnątrz??jesli tak to mowimy nie rozpasaniu źródłom z zewnatrz i na dodatek promującym lewactwo i niszczące kościół i patriotyzm!!!!

nic nie wiadomo
nic nie wiadomo
10 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytania

Zadaj jeszcze kilka pytań i zbuduj na ich podstawie własną odpowiedź. Udziel na podobnej zasadzie odpowiedzi kto to patriota.

Oto Pytania
Oto Pytania
10 miesięcy temu

Ty chodzić do niemieckiej szkoły??nie wiedzieć co to patriotyzm??Ty być jak Makumba??

wiadomo
wiadomo
10 miesięcy temu
Reply to  Oto Pytania

Oj nie, Makumba dobrze wiedzieć co to afrykański patriotyzm, gorzej z tym pojęciem w Polsce łączonym albo z Niemcami albo z Putinem.

Łukasz wkurzony
Łukasz wkurzony
10 miesięcy temu

Gratuluję, drony za 200tys można kupić plus osobno obsługa, podwyżka za pracę którą ma wykonywać należycie i sumienie można dać, kolejną sale sportową za miliony można otworzyć ale w szkole gdzie było wszytko dogadane można nie otworzyć klasy sportowej bo zabrakło pieniędzy. Dzieci poinformowane, czysta formalność a tu zonk nie ma pieniędzy!!!…. Bo trzeba latać dronem kiedy się chce, zamiast zachęcać do wymian piecy i normalnie zajść do ludzi i sprawdzić. Oby refinansowanie na tego drona zabrali jak Burmistrz dotacje na klasę sportową… .

wyborca
wyborca
10 miesięcy temu

W redakcyjce POrtaliku uznano ,że wstawki o pisowcach “grabiących” samorządy są lepsze niż te o księdzach pedofilach.Mam was w du..e ,głosuję na PiS

żelazny elektorat
żelazny elektorat
10 miesięcy temu
Reply to  wyborca

i tak zagłosujesz niezależnie od wstawek

Leon
Leon
10 miesięcy temu
Reply to  wyborca

A my mamy ciebie *****. ***

Lewacy Chcą Ciapatych Na Każdej Ulicy??
Lewacy Chcą Ciapatych Na Każdej Ulicy??
10 miesięcy temu
Reply to  Leon

***** Leon, totalne zero i kapuściana głową.

Nico
Nico
10 miesięcy temu

a ile ciapatych Jarek sprowadził ? wiesz coś na ten temat?

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Co w tym dziwnego, pani Domagała, dyrektor ZBM, spółki miasta Cieszyna zarabia więcej niż pan Sitko.

Davvid
Davvid
10 miesięcy temu

Typowy pisowski schemat, aby się nachapać

schemat
schemat
10 miesięcy temu
Reply to  Davvid

Schemat jest i typowy u niektórych komentujących, zmienić temat i pisać o Cieszynie zamiast w temacie. Chociaż miasto ponad 2 razy większe od Skoczowa, z inną specyfiką, z większą ilością problemów jako miasto przygraniczne. Czyli zmienić temat, zamącić, włączyć lewackość portalu.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  schemat

A jakież to problemy, jaka specyfika? Wydaje się, że dla władz Cieszyna największą przeszkodą w realizacji imperialnych planów są jego mieszkańcy, którzy domagają się normalnych warunków zycia w swoim mieście. Nie dziwcie się, że mieszkańców w Cieszynie z roku na rok coraz mniej, a kto może ucieka właśnie do Skoczowa czy Ustronia bo tam można normalnie mieszkać. Przy okazji, wiesz ile kasy w tym roku dostała Biblioteka Miejska w Cieszynie na zakup nowych książek? ZERO złotych. Wiesz jaki jest deficyt budżetu Cieszyna, a jaki Skoczowa czy Ustronia w stosunku do przychodów? Sprawdź sobie, a potem opowiadaj o “specyfice miasta przygranicznego”.… Czytaj więcej »

oddzielny problem
oddzielny problem
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

NIE O CIESZYNIE TEN ARTYKUŁ, za pół roku niezadbani mieszkańcy Cieszyna zagłosują jak trzeba, po co tu wylewać żale. Porównaj Skoczów np. do Kęt w regionie jeśli koniecznie chcesz zmienić temat. Znowu nie odpowiem na znak zapytania bo nie chcesz rozumieć, więc po co.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Owszem, artykuł jest o Skoczowie, pisałem wcześniej, że moim zdaniem w stosunku do osiągnięć kasa Burmistrzowi tego miasta jaknajbardziej się należy, a jako przeciwstawny przykład podaję Cieszyn.

względne
względne
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Nie tylko podajesz przykład, ale przekonujesz jak w Cieszynie jest źle. Inni, mieszkańcy Skoczowa piszą, że w Skoczowie wcale nie jest tak fajnie

poroniony tylko tu?
poroniony tylko tu?
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Ile lat będziemy spłacać deficyt rządowy? – można skakać z tematu na temat.

Nico
Nico
10 miesięcy temu
Reply to  schemat

Co wy macie z tą lewackością? tak jakby prawaki takie chodzące ideały 🤔

Damian
Damian
10 miesięcy temu
Reply to  Davvid

A czy oni są za PISem ? Weź się opamiętaj.

Kojot
Kojot
10 miesięcy temu

W tej całej dyskusji zasługuje na uwzględnienie fakt że , burmistrzowie prezydenci sekretarze wójci itp mają sztab ludzi, którzy przygotowują kierują i są odpowiedzialni za realizację zadań, im tylko uścisk dłoni szefa i własną satysfakcja, pomijam fakt że najpierw radni burmistrzowi a później burmistrz radnym poprawi gaże… , Skąd ja to znam…… Może z Cieszyna, nie pamiętam , jako ze wszystkich kładę do jednej szuflady i tych wyżej i tych niżej , możecie mnie opluwać ja i tak robię swoje, pozdrawiam zarząd miasta Cieszyn

Ciekawski
Ciekawski
10 miesięcy temu

Panie Burmistrzu, czy pracownicy Urzędu, dzięki którym uzyskuje Pan jednogłośne absolutorium, mogą liczyć na 2000 zł podwyżki ??? Czy tylko Pana zastępca ???

Obiektywizm
Obiektywizm
10 miesięcy temu

Nakład spada, więc szuka się sensacji.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  Obiektywizm

Już dawno nakład spadł, ja słyszałam huk

Rzetelne dziennikarstwo
Rzetelne dziennikarstwo
10 miesięcy temu

Proszę podać dokładne stawki wynagrodzenia wszystkich burmistrzów w regionie. Proszę poinformować, że są to kwoty brutto. Proszę podać kwotę netto.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu

Mi tam w sklepie przy zakupach wychodzi tara

IKS
IKS
10 miesięcy temu

Poziom tzw. dziennikarstwa to żenada! Kompletny brak obiektywizmu. Lewackie media i pseudodziennikarka przed wyborami próbują zdyskredytować burmistrza z wiadomej opcji.

jak należy
jak należy
10 miesięcy temu
Reply to  IKS

I o takie komentarze chodziło, lewactwo jest winne, że na parę miesięcy przed wyborami, w kryzysie energetycznym swoi radni pozwalają na podwyżki dla szefa w gminie

Ok
Ok
10 miesięcy temu

Beskidzka i Głos to szmatławce.

Smu
Smu
10 miesięcy temu

Szkoda że nikt z redakcji nie zajmie się nadleśnictwem w ustroniu. Tam nawet nie można wejść.

Donia
Donia
10 miesięcy temu

To jakaś masakra biedaczysko dajcie mu bo jeszcze ma mało a ci radni siebie warci brać kasę i nic nie robić..radny M.Rohnka nawet nie mieszka.na osiedlowej nic nie robi a kasę bierze i reprezentuje osiedle Żenada

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Patrząc na osiągnięcia Skoczowa, dbałość o mieszkańców, o stan infrastruktury podwyżkę uważam za w pełni zasłużoną.
Cieszyniacy mogą tylko pozazdrościć dróg, dostępności urzędów, logicznego układu komunikacyjnego centrum miasta.
Cóż, w Cieszynie złotym cielcem jest turysta, a nie mieszkaniec miasta.
Co prawda jakoś nikt nie policzył ile ci turyści zostawiają w kasie miasta, ale nic to, ważne są projekty, kamery, konkursy i …..tramwaj za 1,3 mln zł.

Rock
Rock
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Zabawne!

pieprzenie
pieprzenie
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

No to pani burmistrz Cieszyna trzeba obniżyć pensję, zagłosujesz za gdybyś był radnym?

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  pieprzenie

Oczywiście że zagłosowałbym za obniżeniem, do czasu kiedy pani Burmistrz i jej zastępca pan Major pokażą, że celem ich działań jest dobrostan mieszkańców Cieszyna, a nie turyści, konkursy i medialna sława.

dać mi władzę
dać mi władzę
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Aha, zagłosujesz za obniżeniem do czasu, a jak pokażą, zagłosujesz drugi raz za podwyższeniem.

Rock
Rock
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

8 lat rządów tego burmistrza wypada bardzo blado w porównaniu do poprzedniej burmistrzowej.
Dokończenie Górnego Boru po p. Żaganowej
Kamienica w Rynku wg grantu p. Zaganowej
Hala sportowa
Przedszkole
Oba mosty przygotowane w całości przez p. Żagan.
Mało tego, ale jak się po pisowsku nie lubi pieniędzy unijnych…

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  Rock

Gdybyś wiedział jak z perspektywy mieszkańców Cieszyna wygladają rządy 4 lat obecnych władz Cieszyna to cieszyłbyś się że mieszkasz w Skoczowie.

gadanie
gadanie
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Na szczęście rok obecne władze rządziły dobrze, może ktoś się cieszy jeszcze bardziej od mieszkania w Skoczowie, że mieszka na wsi?

Siwy60
Siwy60
10 miesięcy temu

Biedaczysko może zamienimy się

Obiektywnie
Obiektywnie
10 miesięcy temu

Nie jest najlepiej zarabiającym burmistrzem. Pani Staszkiewicz ma tyle samo i teraz pozostaje kwestia który z nich jest lepszy i zasługuje na taka pensje. Ja stawiam na Sitke. A co oświadczeń majątkowych to dziwnie, ze ta cała władza przy takich zarobkach nie ma żadnego majatku… Może tym Beskidzka by się zainteresowała. W życiu prywatnym nie potrafią zarządzać kasą, że nic nie maja a zasiadaja na fotelach wójtów, burmistrzów czy prezydentow. Strach się bać co to za fachowcy.

Anna
Anna
10 miesięcy temu
Reply to  Obiektywnie

Ma 18 tyś
Z ogonkuem

Arkadiusz
Arkadiusz
10 miesięcy temu

Dziękuję Ci Sitek żeś mi latarnie wyłączył w nocy przed domem w Skoczowie w ramach oszczędności do miasta. Żebyś za to sobie mógł dać podwyżkę. Oszukałeś mnie i całe miasto.

SpNor
SpNor
10 miesięcy temu
Reply to  Arkadiusz

Wieczorem świecą. Ŵ środku nocy śpij. Ŕano znów świecą.

Arkadiusz
Arkadiusz
10 miesięcy temu

W oświadczeniu majątkowym podał że on nic nie ma . Jest biedny jak mysz kościelna

e_mil
e_mil
10 miesięcy temu

Urzędasy z gmin nakazali wyłączać w nocy lampy uliczne,tylko po to,żeby mieć pieniądze na podwyżki swoich płac.

koniec z końcem
koniec z końcem
10 miesięcy temu

a o co tu się czepiać jak to na pewno b zdolny menadżer.
A do tego jak jedzie służbowo np na ładną wyspę to wieczorem drinki (zeby zniesc trudy szkolen) na pewno musi sobie sam prywatnie stawiać – to chyba lepiej tak, niz miałby sępić na to od gospodarzy, czy rodziny!

Qwert
Qwert
10 miesięcy temu

Ale biedak. Na co wy czekaliście tak długo z tą podwyżką?

tak to powstaje
tak to powstaje
10 miesięcy temu
Reply to  Qwert

Uzasadniają, że pozytywnie wypadł raport o stanie gminy i że są po sesji absolutoryjnej, a te odbywały się wszędzie kwartał temu. Radni nie mogli wcześniej wystąpić, musiało odpowiednie przeliczenie, propozycja kwoty powstać w UM. Tarza kolej na podwyżki dla radnych, burmistrz powinien się zrewanżować z wdzięczności.

należy się
należy się
10 miesięcy temu

Mieszkańcy Skoczowa powinni być dumni z najlepiej zarabiającego w powiecie burmistrza, a radni podjąć uchwałę aby tak wartościowy człowiek kandydował najlepiej na europosła, tam są jeszcze lepsze zarobki.