Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Otoczeni chemią

Kosmetyki, środki czystości, dodatki do żywności. Chemia otacza nas na każdym kroku i w większości przypadków ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, sprawia, że przestrzeń dookoła nas jest czysta i higieniczna, jedzenie dłużej zachowuje świeżość, a kremy czy balsamy lepiej działają, a także mają przyjemniejsze struktury. Z drugiej strony warto być świadomym, czego używamy, a nieco „magiczne” skróty i nazwy najczęściej są dla przeciętnych konsumentów po prostu niezrozumiałe.

  1. Jakich produktów chemicznych nie używać razem?
  2. Uważaj na chemię
  3. Sprawdzaj!
Jakich produktów chemicznych nie używać razem?

Chemia najczęściej kojarzy nam się ze środkami czystości, których w domu czy firmie mamy bardzo dużo. Dzięki nim sprzątanie jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Profesjonalne płyny, proszki i spraye rodem z programów o perfekcyjnej pani domu można kupić bez problemów i w większości domów w szafkach mamy cały arsenał  środków do usuwania kamienia, tłustych plam, wybielania tkanin, mycia podłóg, usuwania kurzu, czyszczenia szyb, odgrzybiania, przepychania zatkanych rur oraz różnego rodzaju preparatów wielofunkcyjnych. Oczywiście są to preparaty dopuszczone do użytku i mają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, które oczywiście warto sprawdzać. Aktualne przepisy publikuje na przykład przegląd legislacyjny. To doskonała baza wiedzy dla specjalistów w dziedzinie, ale również dla przeciętnych konsumentów.

Uważaj na chemię

Choć chcemy mieć niemalże higienicznie mieszkanie. Niektórzy podkreślają nawet, że nadużywamy różnych środków. Rozpylone chemikalia w powietrzu być może ładnie pachną, ale mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim należy mieć jednak podstawową wiedzę, że niektórych rzeczy nie można łączyć. Podstawowym składnikiem wybielaczy i płynów do czyszczenia toalet jest chlor, który jest rozpoznawalny przede wszystkim po zapachu. Ma działanie drażniące i może mieć szkodliwe działanie na drogi oddechowe szczególnie wtedy, gdy używa się go z innymi środkami chemicznymi. Wybielacza nie wolno stosować tam, gdzie używamy kwaśnych płynów czyli na przykład soku z cytryny lub octu, a także odrdzewiaczy. Wówczas wydzielają się duże ilości chloru oraz tlenku chloru, które są drażniące i toksyczne.

Sprawdzaj!

Warto nawet zwrócić uwagę na pewne mieszanki, które z pozoru mogłyby sprawiać wrażenie bezpiecznych. Sądy coraz częściej używamy do ekologicznego sprzątania, ale zmieszanie jej z preparatami do czyszczenia szklanych i metalowych powierzchni, które zawierają sole amonowe doprowadzi do ich rozkładu, a tym samym do uwolnienia amoniaku – silnie trującego gazu. Warto także sprawdzić, jak inne środki ze sobą działają, a najlepiej czytać etykiety i nie mieszać substancji.

google_news