Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Otwarcie szkolnej strzelnicy za ćwierć miliona. Zamiast kul – laser

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

1 lutego zostanie otwarta strzelnica laserowa w czechowickiej „Resortówce”. W strzelectwie będzie się tam mogło wprawiać tysiąc uczniów tego zespołu szkół. Inwestycja kosztowała ćwierć miliona złotych.

– Strzelnica laserowa powstała w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Prawie 200 tys. zł powiat bielski pozyskał na ten cel w konkursie ministra obrony narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2022”. Samorząd dołożył do przedsięwzięcia 50 tys. zł – informuje Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Mająca cztery stanowiska strzelnica laserowa jest przystosowana do szkolenia strzeleckiego. – Podstawą zajęć będzie nauka bezpiecznego obsługiwania się z bronią. Młodzież ma wiedzieć, jak się obchodzić z pistoletem, gdyby kiedykolwiek dostała go do ręki. Od tego zaczniemy edukację. Chcemy też promować strzelectwo sportowe – wyjaśnia instruktor Jarosław Grzybowski.

W strzelnicy można korzystać z ośmiu sztuk broni, przypominającej tę ostrą. To cztery glocki i cztery karabinki automatyczne m4. Sprzęt ma identyczne wymiary i wagę, co prawdziwy, a i obsługa jest podobna. Jak tłumaczą w starostwie, zasadniczą różnicą jest nakładka laserowa na każdej sztuce, co powoduje że używanie tej broni jest bezpieczne. – Uczniowie nauczą się, że jeśli nie strzelają, to palec zawsze trzymamy poza spustem, a lufę kierujemy w bezpiecznym kierunku, a więc nie celujemy w ludzi czy zwierzęta. Dowiedzą się, jak rozładować broń, czy wymienić magazynek – objaśnia instruktor.

– Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszych uczniów. Mówimy o strzelnicy wirtualnej, co oznacza, że nikt tutaj krzywdy sobie nie zrobi. Zajęcia w małych kilkuosobowych grupach będzie prowadził instruktor z odpowiednimi certyfikatami – wskazuje Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w Zarządzie Powiatu Bielskiego.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Snapi
Snapi
1 rok temu

Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej ma w swoim budynku nieczynną strzelnicę. Myślę, że strzelnica laserowa w tym miejscu byłaby dobrą lokalizacją tym bardziej, że uczy się tam kilkaset chłopaków. Czy miasto się dołoży?

należy się
należy się
1 rok temu
Reply to  Snapi

Dołoży się jak uwzględnione będą też dziewczyny.

wierzący.
wierzący.
1 rok temu
Reply to  należy się

Będą uczyć się strzelania prosto w serce.

o czym mowa?
o czym mowa?
1 rok temu
Reply to  wierzący.

nie widzę sylwetek człowieka

Janko
Janko
1 rok temu

Super spraw. Zamiast spędzać czas przy smartfonie, można pożytecznie spędzić czas na strzelnicy. Zresztą sam bym sobie postrzelał.

tak
tak
1 rok temu

Super sprawa. Brawo.

Zenon
Zenon
1 rok temu

Z laserów będą strzelać jak wejdą Rosjanie?

granatów nie dowieźli
granatów nie dowieźli
1 rok temu
Reply to  Zenon

Chciałbyś aby z granatników?

Ana
Ana
1 rok temu
Reply to  Zenon

A to nie ty bedziesz strzelal jak wejda ruscy? Jestes facetem?

Janko
Janko
1 rok temu
Reply to  Zenon

Drogi Zenonie. Ten laser, to nowa tajna broń polskiego przemysłu zbrojeniowego. Poradzi sobie z Rosjanami bez problemu ;))

Onbb
Onbb
1 rok temu

Taka strzelnica to bardzo dobry pomysł, podoficerska w Poznaniu ma taką na stanie i bardzo sobie chwalą.