Porady i inspiracje

Twój pies ma zaczerwienioną skórę i nie przestaje się drapać? To może być alergia

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a jego wesołe merdanie ogonem sprawia domownikom wiele radości. Niestety psy, dokładnie tak samo jak ludzie, cierpią na różnego rodzaju choroby. Jedną z najpowszechniejszych psich dolegliwości jest alergia skórna. Jak ją rozpoznać oraz jak sobie z nią poradzić? Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego psa — alergika!

Czym jest alergia u psa?

Organizm psa, podobnie jak organizm człowieka, różnie reaguje na substancje, które znajdują się w pożywieniu lub otoczeniu. Większość z nich jest dla naszego pupila kompletnie nieszkodliwa, ale niektóre, np. pyłki i kurz, detergenty, składniki pokarmu mogą wywoływać niepożądane reakcje.

U psa wyróżnia się trzy główne rodzaje alergii:

– alergia wziewna,

– alergia kontaktowa,

– alergia pokarmowa.

Już same nazwy sugerują, w jaki sposób substancje wywołujące reakcję organizmu się do niego dostają. Jedną z najczęściej spotykanych alergii u psów jest alergia wywoływana przez składniki pokarmu i to jej przyjrzymy się bliżej.

Objawy psiej alergii skórnej

Najczęstszym i jednocześnie najbardziej widocznym objawem alergii jest czerwona skóra u psa. Bardzo często zaczerwieniona skóra u psa jest tylko jednym z objawów, a kolejnym jest świąd. W konsekwencji nasz czworonożny pupil nadmiernie się drapie. Nierzadko drapanie się jest tak intensywne, że na zaczerwienionej skórze pojawią się także rany, które mogą ropieć. Podrażniona skóra z zadrapaniami może być przyczyną poważnych chorób, ponieważ do organizmu psa łatwiej przedostają się szkodliwe drobnoustroje. Zbagatelizowane objawy alergii mogą więc doprowadzić do bardzo poważnych kłopotów z psim zdrowiem, np. do grzybic czy zakażenia bakteryjnego organizmu. 

Jak zdiagnozować alergię u psa?

Pierwszym krokiem prowadzącym do wykrycia psiej alergii jest wizyta u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii musi wykluczyć wszystkie inne choroby skóry psa, np. grzybicę, nowotwór czy drapanie się w wyniku stresu albo obecności pasożytów. Jeśli diagnozą będzie alergia, trzeba dojść do tego, co psa uczula. Weterynarz może także podać leki, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienie skóry oraz minimalizują świąd i przepisać kąpiele w leczniczych szamponach. Jednak najlepszym sposobem na skuteczne zmniejszenie objawów alergii jest unikanie alergenów, które powodują reakcję obronną organizmu.

Alergia pokarmowa, czyli co szkodzi psu?

Niestety bardzo często główne alergeny szkodzące psom znajdują się w popularnych karmach. Są to przede wszystkim takie składniki jak: 

  • zboże,
  • gluten,
  • składniki z GMO,
  • mączki mięsno-kostne.

Dlatego też warto poszukać na rynku takiej psiej karmy, która alergenów nie zawiera. 

Jak poradzić sobie z alergią pokarmową psa?

Oczywiście nie należy psa leczyć na własną rękę — podawanie leków, kąpanie w szamponach czy smarowanie zaczerwienionej skóry psa bez konsultacji z weterynarzem może być dla czworonoga niebezpieczne. Można jednak pomyśleć o metodzie łatwej i bezpiecznej: o zmianie psiej diety. Warto jednak pamiętać, aby nie dobierać składników żywieniowych psa samemu i nie przyrządzać samodzielnie jedzenia dla psa. Mogą to robić tylko specjaliści. 

Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną karmę hipoalergiczną, która w swoim składzie powinna zawierać:

  • warzywa,
  • owoce,
  • zioła,
  • dziczyznę lub jagnięcinę w dużej ilości.

Przykładem takiej karmy jest produkt marki Empire, przygotowany w laboratoriach pod nadzorem weterynaryjnych dietetyków. To suche, więc wygodne w podawaniu karmy, które powstały z myślą o psich alergikach różnych ras. 

Karmy dla psa hipoalergiczne (empireshop.pl/karmy-hipoalergiczne-dla-psow) są zdecydowanie najprostszym sposobem, aby ulżyć swojemu czworonożnemu pupilowi cierpiącymi na alergię. Czasami problem alergii skórnej u psa można rozwiązać lub ograniczyć bardzo szybko, ważne jednak, aby wybierać do tego odpowiednie produkty żywieniowe.

google_news