Wydarzenia Żywiec

Pałac Habsburgów dla miasta?

Fot. Paweł Szczotka

Dość zaskakującą informacja dotycząca Pałacu Habsburgów w Żywcu pojawiła się podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Żywieckiego.

Jak wiadomo Pałac Habsburgów to nieruchomość należąca do Starostwa Powiatowego w Żywcu. Jednak o zwrot tej nieruchomości jeszcze jesienią 2013 roku upomnieli się spadkobiercy rodziny Habsburgów. Ale 8 maja 2019 roku wojewoda śląski zawiesił postępowanie o ustalenie, czy działka zabudowana pałacem podpadała pod działanie dekretu PKWN z 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej czy też nie. Zawieszenie obowiązuje do czasu przedłożenia prawomocnych postanowień sądów o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia po Marii Krystynie Habsburg, Kazimierzu Badeni, Karolu Stefanie Habsburgu i Renacie Habsburg Lorenie de Zulueta. Jak do tej pory spadkobiercy nie przedstawili wszystkich dokumentów.  W ostatnich latach władze powiatu żywieckiego próbowały wydzierżawić pałac (pisaliśmy o tym m.in. – TUTAJ). Co prawda znalazł się chętny, ale po pewnym czasie wycofał się z umowy. W ostatnich miesiącach ponownie poszukiwano chętnego na dzierżawę, ale tym razem nikt się nie zgłosił.

Temat Pałacu Habsburgów powrócił na sesji Rady Powiatu Żywieckiego za sprawą radnego Jacka Seweryna, który dopytywał o szczegóły lakonicznego zapisu w sprawozdaniu z prac Zarządu Powiatu: „28 listopada zarząd zapoznał się z aktualnym stanem prawnym dotyczącym roszczeń spadkobierców rodziny Habsburgów w stosunku do Nowego Zamku w Żywcu w aspekcie różnych możliwości zagospodarowania nieruchomości”.

– Zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu wystąpiłem do burmistrza Żywca, czy chce przejąć Pałac Habsburgów w formie darowizny na realizację celu publicznego. Pamiętać należy, że przed wojewodą zawisło postępowanie ze strony spadkobierców, bo nie został ustalony krąg spadkobierców. Zbycie w formie przetargu jest niemożliwe. Sprzedaż byłaby możliwa, gdyby przedstawiciele rodziny Habsuburgów wycofali wniosek. Tak się nie stało i jedynym rozwiązaniem wydaje się być długoletnia dzierżawa – powiedział Andrzej Piecha, dyrektor Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami w żywieckim starostwie.

Warto przypomnieć, że w 2007 roku ówczesne władze powiatu żywieckiego przymierzały się do przekazania Pałacu Habsburgów dla miasta, ale ostatecznie do tego nie doszło. Wiązało się to wtedy ze sprzeciwem ze strony m.in. uczniów Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych, która to placówka mieściła się w pałacu (do połowy 2013 roku). Przeciwni przeniesieniu szkoły z pałacu i tym samym przekazaniu obiektu dla miasta byli m.in. ówcześni radni opozycyjni Jan Witkowski (obecny członek Zarządu Powiatu – od 2010 roku), Zbigniew Gąsiorek (członek Zarządu Powiatu w latach 2014 – 2024) i Andrzej Kalata (obecny senator, wicestarosta w latach 2010 – 2014 i starosta od 2014 do 2023).

google_news