Cieszyn Kultura i rozrywka

Pamiątki z przeszłości. Cieszyńskie kapsuły czasu na wystawie

Zawartość dwóch historycznych bań ratuszowych z Cieszyna zostanie zaprezentowana na niezwykłej wystawie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wernisaż odbędzie się 19 sierpnia o 15.00. Swoją wiedzą związaną z arkanami historii ratuszowych podzieli się Jan Paweł Borkowski.

Spojrzenie na najstarsze znane, XVII-wieczne ryciny przedstawiające Cieszyn daje pewność, iż banie wieńczyły wieże tutejszych kościołów, także ratusza. Przechować miały puszki wykonane z cyny bądź miedzi, które wypełnione bywały kronikami, pamiątkowymi dokumentami, monetami czasem również rycinami, zatem były banie swego rodzaju kapsułami czasu. To za ich pośrednictwem Cieszyniacy pragnęli przekazać potomnym informację o swoich czasach, czyniąc je tym samym nośnikiem pamięci historycznej.

Banie zawieszone na wieży cieszyńskiego ratusza w 1845 r. i 1984 r. wraz z wszelkimi im przypisanymi artefaktami będą prezentowane na wystawie czasowej w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w dniach 19 – 23 sierpnia w godzinach otwarcia ekspozycji stałej.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments