Już za kilka dni na skwerze przy ulicy Bohaterów Warszawy w Bielsku-Białej stanie figurka Pampaliniego – łowcy zwierząt, bohatera serialu animowanego rodem z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Temu nieustraszonemu, lecz niezbyt rozgarniętemu łowcy zwierząt, towarzyszyć będzie figurka hipopotama.
Rzeźba jest już ukończona i w przyszłym tygodniu rozpocznie się jej montaż. Aby to umożliwić przygotowano w parku odpowiednio utwardzony teren pod mającą na nim stanąć konstrukcję. – Zgodnie z umową z artystką prace montażowe mają się zakończyć do 4 grudnia – doprecyzowuje pilotująca ten projekt Bożena Hlousek z wydziału promocji miasta. Natomiast oficjalne odsłonięcie rzeźby będzie miało miejsce zaraz po jej ukończeniu. Najpewniej nastąpi to to 5 lub 6 grudnia. Będzie to kolejny element powstającego w Bielsku-Białej szlaku bajkowego. Od kilku lat bielszczanie oraz turyści mogą zobaczyć (i uwiecznić to niezapomniane spotkanie na fotografii) figurkę Reksia (przy ulicy 11 Listopada) oraz Bolka i Lolka (przed wejściem do Galerii Sfera II). Zarówno radni, jak i mieszkańcy miasta sugerowali więc, że miejsc, w których upamiętnieni byliby bohaterowie niezapomnianych kreskówek wyprodukowanych w bielskim studio powinno być w mieście więcej. Zwłaszcza, że te już istniejące stały się nie lada atrakcją turystyczną. Sugestie te nie trafiły w próżnię.
Władze miasta postanowiły sfinansować w tym roku budowę kolejnego bajkowego pomnika. Padło właśnie na Pampaliniego. Właścicielem praw autorskich do tej postaci jest jej autor, mieszkający w Bielsku-Białej Bronisław Zeman, który poparł ten pomysł. Po rozeznaniu możliwości oraz konsultacjach z mieszkańcami wybrano miejsce, na którym kompozycja zostanie ustawiona – skwer w pobliżu ratusza. Jej wykonania podjęła się znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.
W planach ratusza jest także montaż kolejnej scenki figuralnej z udziałem bohaterów innej popularnej kreskówki. Chodzi o serial rysunkowy „Porwanie Baltazara Gąbki”. W mieście mają stanąć – na razie nie wiadomo gdzie – figurki trzech postaci z tego filmu: Smoka Wawelskiego, kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka oraz tajemniczego Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców. Na wykorzystanie w ten sposób ich wizerunków władze miasta otrzymały już zgodę spadkobierców praw autorskich do tych postaci. Założenie jest takie, iż projekt zostanie sfinalizowany w przyszłym roku. To, czy uda się je przeprowadzić w planowanym czasie, zależeć będzie od tego czy w przyszłorocznym budżecie miasta znajdą się na to pieniądze.
Infantylni urzędnicy mają kolejna możliwość wydania kasy podatnika na pomniczek niezbędny do życia mieszkańców
Nie zgadzamy się na pomnik Pampaliniego, promuje on myślistwo i męczenie zwierząt. Małe dzieci uczą się z bajek że polowanie to ciekawa, męska przygoda a tymczasem rokrocznie setki tysięcy słoni, nosorożców giną w okrutnych cierpieniach, odpiłowuje się im rogi, bestialsko morduje. Pragniemy wystąpić do klubu Gaja o protest przeciwko temu pomnikowi, przeciwko promocji antyekologicznych postaw. Tyle się mówi o środowisku, apeluje o jego ochronę papież. Pampalini reprezentuje mentalność kolonialną, kiedy biały człowiek uzurpował sobie prawo do Afryki i jej zasobów.
Tak Reksio tez powinien byc zakazany bo mieszkal w budzie