Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Czechowickiemu chórowi stuknęło 85 lat!

Fot. Mirosław Kosmaty

Zacny jubileusz 85-lecia istnienia świętowali członkowie chóru przy parafii Św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. 24 listopada modlili się podczas uroczystej mszy świętej za żywych i zmarłych chórzystów, a następnie koncertem galowym upamiętnili 85 lat swojej działalności.

Tak jak mawiał św. Augustyn: “Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z wami robić”, tak też wcielają w życie tę maksymę członkowie czechowickiego chóru. Chór Mieszany powstał z inicjatywy ks. Mariana Majewskiego w lutym 1934 roku na bazie tego działającego przy Szkole Publicznej Powszechnej nr 1. Założycielem i dyrygentem  był Józef Borgieł, uznany za autorytet muzyczny w Czechowicach. Na początku grupa liczyła 50 osób i śpiewała głównie piosenki kościelne oraz patriotyczne.

navigate_before
navigate_next

Rozwój chóru nie byłby możliwy bez opieki księży proboszczów: Juliusza Pustelnika, Rudolfa Jeziorskiego, Andrzeja Zelka i obecnie Piotra Pietrasiny. Przez wiele lat działalności wspierali go swoją grą na organach kolejno: Józef Borgieł, Józef Świder, Tadeusz Łukosz, Krzysztof Karcz, Andrzej Kapias, Ewa Bąk, Michał Lapoń, Radosław Pietrzyk oraz Leszek Karcz. Do najpiękniejszych przeżyć czechowickich śpiewaków na pewno należy wokalne uczestnictwo we mszy św. odprawionej 22 maja 1995 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie. Za swoją długoletnią działalność został wyróżniony m.in. Złotą Odznaką Honorową przez Sejmik Województwa Śląskiego za zasługi dla Województwa Śląskiego.       

 

 

Ekosolar2_desktop
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments