Wydarzenia Bielsko-Biała

Pampalini nadciąga. Kolejna bajkowa figurka stanie w Bielsku-Białej

Fot. Marcin Płużek

Już za kilka dni na skwerze przy ulicy Bohaterów Warszawy w Bielsku-Białej stanie figurka Pampaliniego – łowcy zwierząt, bohatera serialu animowanego rodem z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Temu nieustraszonemu, lecz niezbyt rozgarniętemu łowcy zwierząt, towarzyszyć będzie figurka hipopotama.

Rzeźba jest już ukończona i w przyszłym tygodniu rozpocznie się jej montaż. Aby to umożliwić przygotowano w parku odpowiednio utwardzony teren pod mającą na nim stanąć konstrukcję. – Zgodnie z umową z artystką prace montażowe mają się zakończyć do 4 grudnia – doprecyzowuje pilotująca ten projekt Bożena Hlousek z wydziału promocji miasta. Natomiast oficjalne odsłonięcie rzeźby będzie miało miejsce zaraz po jej ukończeniu. Najpewniej nastąpi to to 5 lub 6 grudnia. Będzie to kolejny element powstającego w Bielsku-Białej szlaku bajkowego. Od kilku lat bielszczanie oraz turyści mogą zobaczyć (i uwiecznić to niezapomniane spotkanie na fotografii) figurkę Reksia (przy ulicy 11 Listopada) oraz Bolka i Lolka (przed wejściem do Galerii Sfera II). Zarówno radni, jak i mieszkańcy miasta sugerowali więc, że miejsc, w których upamiętnieni byliby bohaterowie niezapomnianych kreskówek wyprodukowanych w bielskim studio powinno być w mieście więcej. Zwłaszcza, że te już istniejące stały się nie lada atrakcją turystyczną. Sugestie te nie trafiły w próżnię.

Władze miasta postanowiły sfinansować w tym roku budowę kolejnego bajkowego pomnika. Padło właśnie na Pampaliniego. Właścicielem praw autorskich do tej postaci jest jej autor, mieszkający w Bielsku-Białej Bronisław Zeman, który poparł ten pomysł. Po rozeznaniu możliwości oraz konsultacjach z mieszkańcami wybrano miejsce, na którym kompozycja zostanie ustawiona – skwer w pobliżu ratusza. Jej wykonania podjęła się znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

W planach ratusza jest także montaż kolejnej scenki figuralnej z udziałem bohaterów innej popularnej kreskówki. Chodzi o serial rysunkowy „Porwanie Baltazara Gąbki”. W mieście mają stanąć – na razie nie wiadomo gdzie – figurki trzech postaci z tego filmu: Smoka Wawelskiego, kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka oraz tajemniczego Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców. Na wykorzystanie w ten sposób ich wizerunków władze miasta otrzymały już zgodę spadkobierców praw autorskich do tych postaci. Założenie jest takie, iż projekt zostanie sfinalizowany w przyszłym roku. To, czy uda się je przeprowadzić w planowanym czasie, zależeć będzie od tego czy w przyszłorocznym budżecie miasta znajdą się na to pieniądze.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zosia
Zosia
2 lat temu

Infantylni urzędnicy mają kolejna możliwość wydania kasy podatnika na pomniczek niezbędny do życia mieszkańców

ludzie przeciw myślywym
ludzie przeciw myślywym
2 lat temu

Nie zgadzamy się na pomnik Pampaliniego, promuje on myślistwo i męczenie zwierząt. Małe dzieci uczą się z bajek że polowanie to ciekawa, męska przygoda a tymczasem rokrocznie setki tysięcy słoni, nosorożców giną w okrutnych cierpieniach, odpiłowuje się im rogi, bestialsko morduje. Pragniemy wystąpić do klubu Gaja o protest przeciwko temu pomnikowi, przeciwko promocji antyekologicznych postaw. Tyle się mówi o środowisku, apeluje o jego ochronę papież. Pampalini reprezentuje mentalność kolonialną, kiedy biały człowiek uzurpował sobie prawo do Afryki i jej zasobów.

Mac
Mac
7 miesięcy temu

Tak Reksio tez powinien byc zakazany bo mieszkal w budzie