Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Budujmy mosty, a nie mury. Wendelinaria po raz czwarty

Fot. Katarzyna Zolich, Rafał Cekiera, Damian Świńczyk

To już IV edycja Wendelinariów. Odbywające się od kilku lat w Rudzicy seminarium naukowe ciągle zyskuje na popularności. W tym roku, 22 listopada, do Gminnego Ośrodka Kultury naukowcy i słuchacze żywo dyskutowali o porozumieniu pomimo różnic.

Wendelinaria 2019 przebiegły pod hasłem: “Mosty, nie mury –  w stronę kultury spotkania”. Gościem specjalnym była legenda “Solidarności” Grażyna Staniszewska. Wydarzenie buduje pozytywne skojarzenia z miejscowością i regionem oraz sprzyja jego rozpoznawalności. To również świetna okazja do ożywionych i produktywnych dyskusji.

Wendelinariom w tym roku towarzyszyło spotkanie z pisarzem – Marcinem Wilkiem, autorem głośnej książki “Pokój z widokiem. Lato 1939”. Historia opowiada o wydarzeniach z Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jeden z rozdziałów został poświęcony Rudzicy, a jego bohaterką jest Aniela Gawlas wspominająca życie na wsi latem pamiętnego roku, która także wzięła udział w spotkaniu. Książka oraz dyskusja, którą sprowokowała była okazją do wspomnień i refleksji nad historią miejscowości.

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, a patronat merytoryczny nad nim objęło Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments