Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

„Pandemia wymknęła się spod kontroli. Karetki nie mają gdzie wozić chorych. To draństwo!”

Fot. Redakcja

Podjęto złe decyzje. Karetki nie mają gdzie wozić chorych, i to nie tylko na Covid-19. Nie dzieje się dobrze – mówił starosta Andrzej Płonka podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Bielskiego.

Szef powiatu stwierdził, że pandemia wymknęła się spod kontroli. Wskazywał, że wirus wkradł się już do starostwa i kilkanaście osób jest na kwarantannie. Dodał, że tak samo jest w szpitalach psychiatrycznym i pediatrycznym oraz w pogotowiu. – Szpital wojewódzki prawie że sparaliżowany, żywiecki nie działa. Cały region stoi… – wyliczał. – Lekarze już idą na chorobowe, zostają pacjenci… Jak trafi w onkologię, jak się nałoży Covid, to strach pomyśleć, co się będzie dziać – dodał. – Dostępność do usług jest ograniczona, nad czym ubolewam. Ale jak nie ograniczymy, to niedługo nikt nie będzie miał tych usług wykonywać – kontynuował.

Starosta uważa, że podjęto złe decyzje zostawiając tylko po kilkanaście miejsc covidowych w szpitalach i rozmontowując szpitale jednoimienne. – W ten sposób rozmontowaliśmy nasze szpitale. Karetki nie mają gdzie wozić chorych, i to nie tylko na Covid-19 – stwierdził. Dodał, że dobrą decyzją jest utworzenie w katowickim centrum kongresowym szpitala tylko dla chorych na Covid-19. Zapowiedział zabiegi o udostępnienie lekarzom szybkich testów na koronawirusa.

Szef powiatu mówił, że lwia część zachorowań ma swoje źródło w funkcjonowaniu placówek oświatowych. Wraz z innymi samorządowcami zwróci się do wojewody o to, aby to dyrektorzy szkół mogli decydować w sprawie funkcjonowania bądź zamknięcia danej placówki. – Bo to dyrektor wie, jak w danej sytuacji się zachować – zwrócił uwagę.

Uczestniczący zdalnie w dzisiejszej sesji powiatowej doktor Jarosław Rutkiewicz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny, omawiając rosnące statystyki dotyczące zakażeń, powiedział literacko, że widzimy linię chyżo zdążającą ku górze. – Dzisiaj mamy 12 tysięcy zakażeń w kraju. To niepokojące. To potężna fala idąca w górę. Trzeba załatwiać miejsca w szpitalach dla chorych – mówi z kolei Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, który sam się zakaził koronawirusem i dopiero w sobotę kończy kwarantannę, o czym piszemy też TUTAJ.

Szef pogotowia, podobnie jak starosta, ubolewa nad zmarnowanymi miesiącami. – Wszyscy wiedzieli, że druga fala nadejdzie. Trzeba było utworzyć u nas szpital covidowy, to byśmy – jako subregion – dali sobie radę – ocenia. Czy bielskie pogotowie poradzi sobie teraz z wożeniem pacjentów z Covid-19 do nowego prowizorycznego szpitala w Katowicach? – Wczoraj jeździliśmy do szpitali w Kędzierzynie i Opolu, więc co to za problem do Katowic pojechać – mówi gorzko Wojciech Waligóra.

Jednocześnie dzisiaj nasz region traci tymczasową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie. A dostępność na miejscu podniebnej karetki była wręcz nieoceniona, szczególnie w ostatnim czasie, gdy zaczęły się wzmagać problemy z przyjęciami do lokalnych szpitali. Więcej informacji o wyprowadzce LPR-u pomieściliśmy TUTAJ.

– Obecnie nie ma placówki, w której nie byłoby Covid-19 – zauważa dyrektor BPR. Dodaje, że lekarze też chodzą na zwolnienia chorobowe. I tłumaczy, z czego wynika obecny paraliż szpitali w regionie, zamykanie kolejnych oddziałów i tłok w izbach przyjęć. – Mam ogromny szacunek dla tych, którzy pracują w szpitalach i w izbach przyjęć. Robią to na najwyższych obrotach. Ale problemem jest to, że nie mają szybkich testów na Covid-19 – zaznacza. Irytuje się, że opowiada się wiele „pierdół” o walce z epidemią, a czegoś tak podstawowego w dalszym ciągu nie załatwiono. – To największe draństwo! To powinno się załatwiać w godzinę. Skoro można tak działać w prywatnych szpitalach, to zrobiłbym wszystko, aby państwowe szpitale miały testy dostosowane do potrzeb. Wtedy izby przyjęć nie byłyby tak zapchane. A tak – co może zrobić lekarz bez wyniku testu? Może tylko czekać dwa-trzy dni, choć w szpitalach robią, co mogą – puentuje dyrektor pogotowia.

O problemach szpitali pisze też w dzisiejszym wydaniu tygodnik „Kronika Beskidzka”. E-wydanie dostępne TUTAJ.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
42 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
1 miesiąc temu

w cieszynie rozdali sobie medale za walke z koronawirusem a karetki staja pod szpitalem 14 godz

observer
observer
1 miesiąc temu

no to teraz już widać, że mimo zapewnień władzy modlitwa i święcona woda nie zwalczą koronawirusa

Hero
Hero
1 miesiąc temu

Hernenwgilda nie zwalaj na rządzących bo Budka,, Kamysz i reszta lewactwa przed wyborami mowili że na jesień można przełożyć wybory bo wirusa nie będzie – zrobili nas wszystkich w bambuko…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Hero

Oj nie zwalam na rządzących, taki przywilej rządzących aby odpowiadać nie za to, że jest pandemia i rośnie ale za to aby dawać radę. A przecież nie ja mówię w artykule, że pandemia wymknęła się spod kontroli, karetki nie mają gdzie wozić chorych itp. Co mnie obchodzi Budka, Kamysz i reszta lewactwa przed wyborami w maju?, mamy październik.

sCovid
sCovid
1 miesiąc temu

e no spoko, krzywa się wypłaszczyła, lód w majtki i po jabłku a wieczór i będzie OK

Jurek
Jurek
1 miesiąc temu

Teraz starosta się budzi – a co odpowiadają jego koledzy z pisu ? jakie mają recepty na ta sytuację ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jurek

Jeśli przypalony zostaje tyłek, wtedy kończą się koledzy.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jurek

Było i tak, że przy otwarciu niedawno nowego szpitala – pełny luz, ciężko było uświadczyć maseczki u prominentów, zarówno u starosty jak i u burmistrza. Coś zależy jednak od zarządzających lokalnie.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Czasem też starosta, powiatowy inspektor sanitarny, szef BPR nie są rządzący? Wykonują tylko rozkazy i widzą dyrektorów szkół, punkt w Kaniowie, testy czyli poza sobą? Radnych na sesji nie było, że brak wypowiedzi? Jakie konkretne konkluzje, natychmiastowe przedsięwzięcia z sesji? A czasu nie ma.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Dawniej było tak, że jeśli ktoś podjął złe decyzje, doprowadzał do strat – ponosił konsekwencje. Nie da się jak nie wiadomo konkretnie kto.

tylko pytam
tylko pytam
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Dawniej czyli kiedy? Konkretnie.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  tylko pytam

Przed II wojną jest dawniej? Jest i inny okres ale nie wolno go tykać a wtedy za niegospodarność groził prokurator.
Zadajesz pytanie niekonkretne a chcesz odpowiedzi konkretnej, to niesprawiedliwe i chyba chcesz za dużo.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Starosta ma szczęście, że wirus wkradł się do Starostwa bo w innych miejscach bezczelny wali drzwiami i oknami. Nie od dziś jest koronawirus choć według rządzących miało go nie być, spoko. Dziwne, że wypowiadający się na sesji powiatu dostrzegli wreszcie złe decyzje a nie dostrzegli winy społeczeństwa, że nie chodzi w maseczkach. Że podjęto złe decyzje chyba mówi starosta o rządzących a nie o kierowcach pogotowia. Ale nie ogólnie lecz konkretnie ktoś podjął złe decyzje. Kto to może być?

elo
elo
1 miesiąc temu

….najbardziej ulubionym miejscem spotkań Czechów to Polska otwarte sklepy,bary itp..Polak jadący do Niemiec test lub kwarantanna!!!!!!!! a w Cieszynie………. pozdrowienia dla pani Sylwi i jej pracodawców minął trzeci tydzień i NIC

Do Konfederatów:
Do Konfederatów:
1 miesiąc temu

W jednym szpitalu miejsc nie braknie.
Olszówka zaczeka na krytyków władzy.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Macie tam dostep do internetu i telefonu???

Stefek
Stefek
1 miesiąc temu

Sytuacja wygląda tam samo w Europie Zachodniej jak u nas. Nie ma co ukrywać że obecne czasy są doskonale do wprowadzenia zmiany systemu i ideologii. Przecież nie można zakończyć tak Unii szczególnie że to trup. Więc mamy straszna pandemie 🙂

Kri_
Kri_
1 miesiąc temu
Reply to  Stefek

określić ciebie młotem kowalskim to eufemizm, tak samo jak twój guru z kaprawym uśmiechem kiedy kłamie – odwołujesz się do Zachodu nie mając zielonego pojęcia jak tam wygląda życie i opieka medyczna. Gdzie twój drugi bohater – Szumowski, nachapał się, poczuł że już goowno po kolana i w długą. Przewaliliście czas, napuściliście ludzi na siebie, zajmujecie się tematami, które podrzuca kurdupel z Żoliborza. Proponujesz tym, którym się nie podoba (pewnie i mnie) wypad na ten zgniły zachód. Ja zaś proponuję tobie i podobnym – nie podoba się cywilizacja – KRLD czeka.

z boku
z boku
1 miesiąc temu

Wszyscy czekają na władzę centralną,a ta władza leży i kwiczy. Mieli czasu przynajmniej pół roku,ale ważniejsza była walka o apanaże i przekręty na sprzęcie medycznym.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  z boku

Yurec na ministra zdrowia.On nie potrzebuje więcej apanaży i położy kres przekrętom na sprzęcie medycznym i nie tylko.

Góral małopolski
Góral małopolski
1 miesiąc temu

Tak działa nasze kochane małośląskie Ludzie z Żywiecczyzny są przyjmowani w Suchej i Wadowicach

bunt !
bunt !
1 miesiąc temu

Żądam nie odprowadzania składki zdrowotnej bo i tak nie ma dostępu do leczenia w tym kraju.

Stefek
Stefek
1 miesiąc temu
Reply to  bunt !

Wyjedź na zachód tam mają lepsze sposoby na takich jak ty 😀

Unknown
Unknown
1 miesiąc temu

Hmm eutanazja Płonka?cóż to za babinka pisze takie farmazony, zaden Cię nie będzie chciał babeczko a nie wiem czy wiesz kobiety to sa dziewczyny mądre.

Hero
Hero
1 miesiąc temu

Ty się tam martw Budka bo zmylił nas wszystkich mówiąc przed wyborami prezydenckimi że na jesień nie będzie pandemii zreszta tak jak reszta komunistycznej opozycji chcieli na jesień wybory…kolejny uparty antypisowiec Owsiak nie da 2 wolnych stojących respiratorów na Covid bo PIS rządzi…ufff dobrze że Trzaskowski nie zostal prezydentem bo na trudne czasy mielibyśmy szambo w Polsce.

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu
Reply to  Hero

@Hero.Jesteś kłamcą.Budka chciał przesunięcia wyborów wprowadzając stan wyjątkowy.Podobnie jak lewica.Nie; ta banda je przeprowadziła,bo wiedziała doskonale ,że nigdy po czerwcu żadnych wyborów by nie wygrała,bo doprowadziła kraj do ruiny.Kiedy wybory by się odbyły określała ustawa o stanie wyjątkowym,gdzie to jest ustalone.Bronisz łajdackiej władzy bo sam takim jesteś,ty kłamco małym rozumku.Owsiak ma rację,że broni swoich darowizn ,przed tą barbarzyńską władzą,o dwóch lewych rękach.

Hero
Hero
1 miesiąc temu
Reply to  tu i teraz

??żyjesz w wirtualnej rzeczywistości??bronisz układów mafijnych z czasów PO-PSL??a jednak dla takiego jak Ty draniu ważniejsze są polityczne gierki niż życie ludzkie blee weź się opamiętaj…PiS jest gwarancją dobrych rządów w porównaniu do totalnych…

Stefek
Stefek
1 miesiąc temu
Reply to  tu i teraz

Miał być stan wyjątkowy i upadek Polski a tak dalej nas cisną bo znów nie chcemy się poddać. Borys dobrze wie w czyje ręce nas oddać. Byłoby lepiej

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Hero

Mowa nienawiści.”Balcerowicz musi wrócić”.

Hero
Hero
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

To jest stanie w obronie życia a nie mowa nienawiści…chyba nie jesteś z LGBT gdzie chcą tolerancji a przeciwników wyzywają od najgorszych….my juz Was znamy.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Hero

Powiem inaczej.W Kałuży mętna woda.

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu

@ Hero. Ta prawicowa banda biła się pół roku o stołki,a nie o łóżka .Jeszcze macie czelność oskarżać o cokolwiek lewicę.

porażka
porażka
1 miesiąc temu
Reply to  tu i teraz

wybory lgbt rekonstrukcja rządu wszystko na plus , sucha stopą przechodzimy przez pandemię

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu
Reply to  porażka

Krzywogębna “Sucha stopa” to certyfikowany kłamca i kapuściany głąb,któremu kurdupel pozwolił bawić się 40 milionowym krajem,który doprowadził do upadku.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  tu i teraz

Lewicy nie sposób o nic oskarżać oprócz tego,że istnieje.

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Prawactwo teraz pokazuje co potrafią.Nareszcie mogli wykazać się swoją głupotą i dyletanctwem.

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Możecie oskarżać jak będzie rządzić.Na razie rządzi banda nieudaczników ,kłamców i złodziei państwowej kasy.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  tu i teraz

Oskarżanie nic nie daje.Jedyna metoda to ciąć równo z ziemią.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Cięcie równo z ziemią nic nie da. Wykarczować, tylko nie wiem kogo. Na wszelki wypadek wszystkich.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Wszystkich do tej pory rządzących np. przede wszystkim lewicę, “Balcerowicza wróć” itp.

tu i teraz
tu i teraz
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Lewica znów będzie musiała sprzątać ten pozostawiony przez prawactwo burdel. Wahadło już się przechyla,tak było,jest i będzie.

Hero
Hero
1 miesiąc temu

Dokładnie to dranstwo!wynocha z Anty-Covidowcami!podobno komuchy to zdacydowana większość z nich!