Wydarzenia Cieszyn

Panie premierze, jak myć dzieci w zimnej wodzie? Poseł Koperski pyta w Sejmie o Energetykę Cieszyńską

Zrzut ekranu z posiedzenia Sejmu. Poseł Koperski z lewej strony

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu poruszone zostały problemy Energetyki Cieszyńskiej. Z inicjatywy posła Przemysława Koperskiego w pytaniach w sprawach bieżących znalazł się punkt dotyczący wzrostu cen węgla, gazu, biomasy i uprawnień do emisji oraz związanych z tym problemów wielu elektrociepłowni i ciepłowni zlokalizowanych w małych i średnich miastach w Polsce, którym grozi bankructwo.

Pytania skierowane były do premiera, ale w jego imieniu odpowiadała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, która od kilku dni jest wiceministrem klimatu i środowiska. Przemysław Koperski mówił o tym, w jak trudnej sytuacji znalazła się Energetyka Cieszyńska, która pilnie potrzebuje kilkadziesiąt milionów złotych, by tysiące mieszkańców Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, korzystających z sieci ciepłowniczej, nie zostało z zimnymi kaloryferami i zimną wodą nadchodzącej zimy.

– Zagrożona jest również produkcja w rzemieślniczym Browarze Zamkowym, Polifarbie i Zakładach Mięsnych, a to kluczowi pracodawcy w regionie. W spółce, której współwłaścicielem jest Tauron, czyli Skarb Państwa, brakuje na umorzenie uprawnień do emisji CO2 19,2 mln zł, co jest zagrożone opłatami sankcyjnymi na kwotę 24,7 mln zł. Do tego firma potrzebuje ponad 30 mln zł na dokończenie budowy trzech nowych kotłów gazowo-olejowych, a także 10 mln na zakup węgla na nadchodzący sezon grzewczy. O krytycznej sytuacji zaalarmowali mnie związkowcy z NSZZ Pracowników Ruchu Ciągłego i Wielozmianowego przy Energetyce Cieszyńskiej i cieszyńska radna Joanna Wowrzeczka, ale alarmują też media lokalne i krajowe. Krytyczna sytuacja jest nie tylko w elektrociepłowni w Cieszynie, ale również w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Na dzisiaj z ciepła systemowego korzysta przecież 15 mln Polek i Polaków – argumentował Przemysław Koperski.

I padły konkretne pytania. Jakie działania podejmuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego, by zapewnić mieszkańcom Polski i firmom, zaopatrywanym z małych i średnich ciepłowni, w okresie jesienno-zimowym ciepłe kaloryfery, ciepłą wodę użytkową czy dostawy pary użytkowej? Co robi, by elektrociepłownie, takie jak w Cieszynie, mogły bezpiecznie kontynuować swoją działalność w najbliższych miesiącach? – Jak zagwarantujecie im dostawy węgla? Jak rząd zamierza pomóc w zakończeniu transformacji energetycznej przedsiębiorstw ciepłowniczych? Na co rząd wydał miliardy złotych z uprawnień do emisji CO2? Jakie, na dwa miesiące przed sezonem grzewczym, macie Państwo wiadomości dla burmistrz Cieszyna, radnych, mieszkańców i firm, i tych wszystkich Polek i Polaków, którzy się obawiają, że będą mieli zimną wodę w kranach i zimne kaloryfery w nadchodzących miesiącach? I na koniec pytanie od jednej z mieszkanek Cieszyna, bezpośrednio do premiera. Jakie ma pan pomysł i technikę, panie premierze, na mycie dzieci w zimnej wodzie w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym? – pytał Przemysław Koperski.

Czy padły konkretne odpowiedzi? Ciężko się ich doszukać… Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nie odniosła się do znacznej części pytań posła z naszego regionu.

– To kryzys wywołany przez Putina, który nas otacza. Jesteśmy w sytuacji ekstraordynaryjnej i mierzymy się z nią wszyscy cały czas. W tej chwili w tej izbie procedowane są dwie ustawy – ustawa o dodatku węglowym i ustawa o wzmocnieniu bezpieczeństwa gazowego państwa, które odpowiadają między innymi na wyzwania, z którymi mierzy się nasze społeczeństwo, mierzymy się wszyscy. Nikt z nas nie był w stanie przewidzieć z dużą perspektywą tego, co się wydarzyło. Międzynarodowa Agencja Energii określa ten kryzys jako kryzys historyczny, którego nie mieliśmy od II wojny światowej. I rzeczywiście, kryzys związany zarówno z polityką energetyczną Unii Europejskiej i cenami uprawnień do emisji, które stały się instrumentem finansowym i elementem spekulacji, jak i ceny węglowodoru, zaburzone łańcuchy dostaw węglowodoru, ceny gazu ze strony Gazpromu, powodują wyzwania, z którymi musimy się mierzyć, na które odpowiadamy między innymi przez te dwie ustawy – mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że w ustawie o dodatku węglowym jest wprowadzony mechanizm obejmowania gwarancjami Skarbu Państwa zobowiązań finansowych BGK w ramach linii kredytowych dla przedsiębiorstw ciepłowniczych w zakresie ich podstawowej działalności, na przykład zakupu paliwa na kolejny sezon grzewczy.

– Ta ustawa jest w tej chwili procedowana przez parlament. Liczymy, że szybko wejdzie w życie i spowoduje, iż zakupy paliwa dla przedsiębiorstw ciepłowniczych będą zabezpieczone w sposób jeszcze bardziej pewny. Jeśli chodzi o węgiel, to tak jak wczoraj mówiła minister Anna Moskwa, dostawy płyną, jesteśmy w stałych analizach sytuacji, która nas otacza i to jest bardzo dynamiczny niespodziewany kryzys. Wszyscy musimy się z nim mierzyć w sposób odpowiedzialny i we współpracy se sobą – podkreśliła wiceminister klimatu i środowiska. Dodała, że 70 procent ciepłowni zapatruje się w paliwo węglowe, 15 proc. w gaz, a 15 proc. w biomasę. – We wszystkich tych obszarach prowadzone są działania, które mają zabezpieczyć dostawy tak, żeby ciepłownie ten węgiel i to paliwo mogły mieć dla siebie. To się dzieje właśnie w tej chwili, dlatego apelujemy o to, by ustawy, które wprowadziliśmy pod obrady parlamentu, zostały w miarę sprawnie przeprowadzone – prosiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zrzut ekranu z posiedzenia Sejmu

O Cieszynie wciąż żadnych konkretów… – Jeśli chodzi o kwestie wyników finansowych i kondycji finansowej ciepłowni, to dużym uderzeniem były dwa lata gwałtownych wzrostów uprawnień do emisji, spekulacyjnych działań na rynku i na instrumencie finansowym, którym de facto są uprawnienia do emisji. Do tego dodatkowo kryzys energetyczny wywołany przez Rosję spowodował gwałtowne wzrosty cen surowców, ale również zakłócenie łańcucha dostaw, bo musimy pamiętać że biomasa w dużej części była sprowadzana z kierunków wschodnich. Pracujemy nad tym, by otworzyć nowe kierunki, analogicznie do dostaw węgla, który jest sprowadzany w tej chwili z Ameryki Południowej, ze Stanów Zjednoczonych, z kierunku wschodniego, dalekiej Azji. To nowe obiecujące kierunki. Ponadto były interwencje Ministerstw Klimatu i Środowiska, były zmiany w rozporządzeniu taryfowym, były rekompensaty za wzrost cen do uprawnień. W tej chwili, na kryzys wywołany przez ceny emisji nałożył się kryzys energetyczny i odpowiedzią na niego jest rozwiązanie zawarte w projekcie ustawy o dodatku węglowym, dotyczące gwarancji Skarbu Państwa na zobowiązania BKG i linii kredytowych do zakupu paliwa – zakończyła odpowiedź wiceminister.

Przemysław Koperski – wobec braku konkretów – zapowiada, że jeszcze dziś złoży interpelację w sprawie Energetyki Cieszyńskiej, w której powtórzy swoje pytania.

google_news
62 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
YOU
YOU
1 rok temu

Widzę, że tu jeden the bil lewacko POwski poszedł na ilość, a nie na jakość swoich wpisów. Ciekawe czy jeszcze ma jakieś nowe nicki?

rewelacja
rewelacja
1 rok temu
Reply to  YOU

Rewelacja wymysł the bil, niezwykle cenny komentarz na poziomie zupełnie ponad-czasowym. Łączenie zaś lewactwa z PO – nic mądrego, oklepany zlepek.

pałka teleskopowa
pałka teleskopowa
1 rok temu
Reply to  YOU

Brudna pała,czy brudna szmata, to synonim pisiora/pisiorki.Takimi określeniami posługuje się Obajtek/Kurdupel,

KSU
KSU
1 rok temu

Nie zapłonie nocą znicz bo nie widzi nikt
Że mój naród umiera
Nie zapłonie znicz i nie płacze nikt
Bez ofiary krwi mój naród umiera umiera umiera”. Tyle w temacie

skryba
skryba
1 rok temu

Słuchajcie pisowskie brudne szmaty,szkice węglem,mówi Marek Kondrat : ” LUDZIE CYNICZNI,KTÓRZY ŻYJĄ Z WŁADZY,ZARAZEM TRAKTOWANI PRZEZ SWOJEGO GURU JAK BRUDNE SZMATY “NADAJĄCE SIĘ DO POSPRZĄTANIA DOMU ” to nie martwi,to brzydzi.

Wiktoria
Wiktoria
1 rok temu

A poseł to posiada wogole jakieś potomstwo, które wymaga pilnej kąpieli?? Czy troszczy się tak globalnie o stan czystości polskich dzieci?

Wiktorisa do kwadratu
Wiktorisa do kwadratu
1 rok temu
Reply to  Wiktoria

Myć to należy wasze umysły.Jesteście zabrudzone pisizmem.Tego nawet ciepłą wodą się nie umyje.. Rząd się sam umyje w ciepłej wodzie jak i wyżywi,wy pisiarskie durnie od jakiegokolwiek pokolenia.

Tryto
Tryto
1 rok temu

Dzieciaku, nie nadajesz się nawet na rozdrobnioną karmę dla zwierząt (ponieważ mogłyby się otruć), a co dopiero na poważnego forumowicza. Jesteś kompletnym zerem.

Wiktorisa do kwadratu
Wiktorisa do kwadratu
1 rok temu
Reply to  Tryto

@Tryto,,raczej trytytko,zerem to jest ten jeden w trzech osobach ,ze złajdaczonej prawicy.Ogólnie przyjęło się to określenie i jest adekwatne do tego osobnika.

Viktory
Viktory
1 rok temu
Reply to  Wiktoria

Poseł nie musi mieć potomstwa,ale musi idioitom wytykać ich idiotyzm.Tak samo jak tobie.

Zuza
Zuza
1 rok temu

Jak myć dzieci w zimnej wodzie? Najlepiej zaczynać od dołu.

Wiktorisa do kwadratu
Wiktorisa do kwadratu
1 rok temu
Reply to  Zuza

Ty pisiarska idiotko,zawsze zaczyna się mycie od góry,to wy prawackie ścierwa zaczynacię wszystko inaczej.

skryba
skryba
1 rok temu

Dwaj najlepsi żyjący satyrycy ostatniego półwiecza obchodzili 85 lecie urodzin ,dzień po dniu 17,18 lipca 1937 roku się urodzili : Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz . Cytuję słowa Stanisława Tyma z dnia urodzin : “Dziś rano,po dłuższych przemyśleniach,postanowiłem poważnie zadbać o swoje zdrowie.Powód jest prosty.Muszę doczekać,aż runą.A nie tacy przewracali się za mojego życia,więc mam nadzieję,że mi się uda.” Obaj w doskonałej kondycji,Fedorowicz na You Tube,a Tym w felietonach Polityki.Życzę im stu lat i dalszego ośmieszania tych rządzących genetycznych durni. Kocham Was od lat sześćdziesiątych odkąd was z publikacji wtedy poznałem.tę bandę całkowitych debili trzeba ośmieszać tak skutecznie jak wy… Czytaj więcej »

Zdanie odrębne
Zdanie odrębne
1 rok temu
Reply to  skryba

Federowicz kiedyś za czasów ” 60 minut na godzinę” był dobry, ale potem jego dowcip się popsuł. Jak to mówią “im człowiek starszy to my się wszystko parszy”. Natomiast Tym nigdy nie był dobrym satyrykiem.

skryba
skryba
1 rok temu

Ty pisiarski bucu oceniać to możesz siebie i co najwyżej tego obszczanego kurdupla,który w Wyborczej czyta tylko nekrologi.Twoja opinia to jest coś takiego jak naszczanie na pomnik tego co mówił : “spieprzaj dziadu “. Ten sam poziom, ty wyrzutku społeczeństwa pisiarskiej konduity. Twoje zdanie jest tak odrębne jak tego agenta służb specjalnych PR Muszyńskiego.i****o pierwszego gatunku.

BB
BB
1 rok temu

Przez ostatnie lata to POmylone ,obłąkane lewactwo odmieniało słowo dekarbonizacja przez wszystkie możliwe przypadki a nagle płaczą nad brakiem i cenami węgla Fałszywe czerwone buractwo.

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  BB

Słuchaj durniu,dekarbonizacja jest faktem.Trzeba było przez 7 lat inwestować w pełnym zakresie w OZE i budować zapowiedzianą el.jądrową.Przeputali 65 mld zł. z UE.za sprzedaż emisji,a dzisiaj są po ścianą.Czekam tylko na zimę ,zobaczymy wtedy całkowitą waszą klęskę,na wszystkich polach.Dzisiaj ,całkowity finansowy dureń Glapiński i Morawiecki pokazali swoją małość i bezradność.Buractwo jest w waszym prawacko-pisiarskim genomie.Macie głupotę wypisaną na twarzy.Nie musicie się nawet odzywać.Najbliższe miesiące pokażą to w calęj rozciągłości.

pyirso prowda
pyirso prowda
1 rok temu
Reply to  gó@no prawda

jak bardzo rzeba byc oduraczonym żeby PiS uznać za ..prawactwo

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  pyirso prowda

Czy ja wymyśliłem “zjednoczoną prawicę ‘ ?Odnoszę się do tego idioctwa.

Międzynarodówka Śladu Węglowego
Międzynarodówka Śladu Węglowego
1 rok temu

kurde, lewica reprezentuje opcję anty-polskoenergetyczną a to samo zarzuca ideowym braciom z partii PiS.
Chyba upał na Wiejskiej.

Ela
Ela
1 rok temu

Nie pisz,upał ci szkodzi.

Międzynarodówka Śladu Węglowego
Międzynarodówka Śladu Węglowego
1 rok temu
Reply to  Ela

cześć Ela.

Ela
Ela
1 rok temu

Cześć to mów tym łajdakom z szalbierskiej i gałgańskiej mafii pisowskiej.Większych złodziei na świecie nie uświadczysz.

Daria
Daria
1 rok temu

Pierwszy chciał zamykać kopalnie.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Panie premierze jak rzyć? Nasza w porządku od 1944 r. A zanosi się na drugie tyle.To mówiłem ja wasz pietruszkowski. Daj i wam tego chociaż w części. Ryża qrwa się odgraża , że nic z tego. Wasz problem. Nam po drodze.

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Bolszewicy doszli do ściany,a właściwie już spadają w przepaść.Będzie co oglądać,zawsze bolszewickie rządy kończą się widowiskowo.Tak,tow.Tadeuszu,katobolszewia kaput.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  gó@no prawda

A potem świetlana przyszłość i znowu qrwa my. I zdrowie wasze w ryje nasze.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  gó@no prawda

A potem świetlana przyszłość i znowu qrwa my. I zdrowie wasze w ryje nasze. Czy w twoje również, sądząc po imieniu zapewne.

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Ty pisiarski bucu,jesteś tak denny jak cała wasza pisiarska hołota.Jesteście ostatnimi tłumokami co powinni rządzić. Nie macie żadnego pomysłu na gospodarkę ,prócz rozdawania pieniędzy z pożyczek i kredytów.Nigdy łajdacka prawica nie wyprowadzi Polski na prostą.Za głupi na to jesteście.

trzeba i żyć
trzeba i żyć
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

w porządku, zawsze z tyłu, nie zaniesie się. Ryżym nie strasz, już wypełniają strachy z nawiązką.

Jurek
Jurek
1 rok temu

pisiorki to taka zaraza w Polsce jak Putin w Rosji

Bodzio
Bodzio
1 rok temu

Zatroskani o brak ciepłej wody komuchy,w czasie głosowania nad dodatkiem węglowym w większości byli przeciw lub wstrzymali się od głosu Hipokryci

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  Bodzio

hipokryta to morawiecki gdy parę dni temu mówił żeby nie kupować za drogo węgla, albo węgiel będzie za 996zł

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  Bodzio

Większego idiotyzmu niż dodatek węglowy nie można było wymyślić.Słuchaj pacanie,skoro jest brak ponad 5 mln ton węgla i go nie będzie,bo nikt statkami takiej ilości nie jest w stanie przywieźć,to znaczy,że automatycznie cena węgla będzie szybować.Będzie,6-7 tyś.złotych,bo takie jest prawo popytu w gospodarce kapitalistycznej.Ceny spadają,gdy towaru jest nadmiar.Wbij sobie to w ten pusty pisowski łeb.

Ho, ho
Ho, ho
1 rok temu

Czesi coraz częściej kupują w Polsce węgiel. – Tam tona kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 5 tys. złotych.

Jurek
Jurek
1 rok temu

błazen i kłamca morawiecki razem z kurduplem z demencją kaczyńskim doprowadzili Polskę do ruiny

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Jurek

Jurek ogórek kiełbasa i sznurek

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  taka prawda

To jest właśnie stan umysłu pisiarskiej mafii.Ta banda ma taki poziom jak twój.Wcale nie dziwi,że ich rządy doprowadzili do upadku Polskę.Tłuszcza i pospólstwo głosujące na zakłamaną,złodziejską sprzedajną bandę doprowadziły Polskę do stanu zawałowego.Najgorsze zaś jest to,że nikt Polsce nie ma ochoty pomóc,bo te półgłówki skłóciły nas ze wszystkimi.

luks
luks
1 rok temu
Reply to  gó@no prawda

A z kolei recepta na sukces dla kraju wg mafii folksdojczów jest prosta jak budowa cepa: – czterodniowy tydzień pracy,

  • 20% podwyżka dla budżetówki
  • wykopanie Glapińskiego.
gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu
Reply to  luks

Słuchaj pisiarski capie.Gdzie właściwe rządy i poukładana gospodarka to można się zastanawiać nad zmniejszaniem czasu pracy,bo wcale nie chodzi o ilość godzin przebywania w pracy,a o jej efektywność.Ma rację Tusk,że upomina się o inteligencję,która do podwyżek zawsze jest na końcu.Wystarczy nie marnotrawić pieniędzy jak ta złodziejska pisiarska banda,a pieniądzmi umiejętnie gospodarować i starczy na wszystko.Ta szajka złupiła społeczeństwo ,a pieniędzmi swoich obdzieliła. Koniec tej mafii już bliski,oni to doskonale wiedzą,więc teraz zacznie się ucieczka z tonącego okrętu.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Jurek

A tak było pięknie. Nawet możeł na kupie gówna bywał widziany.

Czarne podniebienie
Czarne podniebienie
1 rok temu

Tusk taką metodę pewnie zna, ale ujawni ją po wyborach… Miejmy nadzieję, że znowu po przegranych.

gó@no prawda
gó@no prawda
1 rok temu

@ Czarne podniebienie.Dodaj jeszcze ,że masz faszystowskie poglądy,bo to zawsze jest w parze.

Czarne podniebienie
Czarne podniebienie
1 rok temu
Reply to  gó@no prawda

Przecież cymbale specjalnie się tak podpisałem, żeby taka tęczowaciota jak ty dostała gorączki i bredziła o tym samym pod różnymi nickami.

Jurek
Jurek
1 rok temu

pisowskie trole opłacane z naszych podatków widać mają się dobrze, pisowskie oszusty jak morawiecki, kaczyński zostaną rozliczeni

tylko pytam
tylko pytam
1 rok temu
Reply to  Jurek

Co tam synku bełkoczesz?

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  tylko pytam

to do kaczorka? czy pinokia ?

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
1 rok temu

To trudny temat.

no i co
no i co
1 rok temu

Trudne tematy, podszywacz, też trzeba rozwiązywać a nie tylko zauważać oczywiste.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
1 rok temu
Reply to  no i co

Co tam szeptasz z niebytu osiołku?? Ciepło ci się zrobiło? To idź się połóż do cienia a nie odnoś się do Hermenegildy, prostaczku.

no i co
no i co
1 rok temu

“szepczesz”

Targowica won za Don
Targowica won za Don
1 rok temu

Koperski to zimną wodą niech se łeb poleje

prestidigitator
prestidigitator
1 rok temu

Ty za to nie masz co polewać,bo nawet łba nie posiadasz,tylko pusty sagan.

a
a
1 rok temu

Dodrukują na wszystko zrobią z nas drugą Turcję gdzie dodrukowują ile im trzeba, już jest dodruk na poziomie kilkunastu procent

Taka Prawda
Taka Prawda
1 rok temu
Reply to  a

To bedzie z kasy ściągniętej od mafii vatowskich ale Donald ma lepszą receptę!oskubac Polakow z kasy jak to bylo, dać im figę z makiem!!!

skosem
skosem
1 rok temu
Reply to  Taka Prawda

Ściągniemy z mafii pisiarskiej i od samego capo di tutti capi,niejakiego kurdupla,co do grosza.Ciebie pisiorski szwarccharakterze też to dotyczy.

jaka prawda
jaka prawda
1 rok temu
Reply to  Taka Prawda

Czyli oskubanie z kasy to nic nie dać?… czyli 500+, 300+, 13,14 emerytura itp. “jak leci”. Dziś widać jak jesteśmy oskubywani przez ceny, stopy procentowe…

skosem
skosem
1 rok temu
Reply to  jaka prawda

M.Thatcher już dawno temu stwierdziła,że darmowych obiadów nie ma.Ktoś,kiedyś,wcześniej lub później musi za nie zapłacić. Za całkowitych ekonomicznych pisiarskich durni przyjdzie płacić wcześniej. Z tym,że okazuje się już teraz ,że czas spłacania będzie długi,oj długi.Kilka pokoleń musi się na to przygotować.Jest stare dobre powiedzenie, “tak dobrze żarło i zdechło.” Teraz wystarczy zawczasu kupić popcorn i colę,bo będzie niezłe kino,jak ci bezdenni głupcy zaczną się wzajemnie oskarżać kto jest bardziej winny.

co zrobić, ciepłej wody Tuska nie będzie
co zrobić, ciepłej wody Tuska nie będzie
1 rok temu

Jeśli nikt z nas nie był w stanie przewidzieć z dużą perspektywą tego co się stało – nie ma winnych, musimy wszyscy się zmierzyć z sytuacją. To chyba zrozumiałe, po co poseł Koperski chce złożyć interpelację w sprawie Energetyki Cieszyńskiej, rząd nie pomoże, nałożenie się kilkuletniego zaniedbania. Ile jest w podobnej sytuacji ciepłowni w kraju spośród 70% opalanych węglem?