Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pieniądze dla firm na poprawę bezpieczeństwa w pracy

Fot. ZUS

Już od jutra – 1 czerwca – przedsiębiorcy mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. W tym roku ZUS przeznaczy na ten cel 75 mln zł, czyli o 25 mln więcej niż w latach poprzednich. Wysokość kwot i poziom dofinansowania zróżnicowano ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa.

Inwestycje zgłoszone w ramach konkursu mają nie tylko poprawić bezpieczeństwo pracy, ale także zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Firmy mogą starać się m.in. o dofinansowanie zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem, promieniowaniem czy zakupu sprzętu, który ograniczy obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników.

– Pieniądze z dofinansowania z ZUS można przeznaczyć na przykład na urządzenia oczyszczające i wentylujące powietrze, oświetlenie, rusztowanie ruchome przejezdne, zakup środków ochrony indywidualnej, wind dekarskich czy środków technicznych do zabezpieczania strefy pracy pracowników, jak bariery tymczasowe, balustrady, pachołki itp. Pełna lista znajduje się w załączniku do regulaminu konkursu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wysokość dofinansowania zależy od liczby osób, za które przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania jest największy. Mikroprzedsiębiorstwa zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 90 proc. wartości projektu (nie więcej niż 140 tys. zł), a małe, zgłaszające od 10 do 49 osób, do 80 proc. (maksymalnie do 210 tys. zł). Najwyższe kwotowo dofinansowanie mogą otrzymać duże zakłady, zatrudniające powyżej 250 osób. Na projekty inwestycyjno-doradcze może to być nawet 0,5 miliona złotych, przy czym udział procentowy dofinansowania nie może przekroczyć 20 proc. wartości projektu.

– Minimalna kwota dofinansowania, o którą może ubiegać się wnioskodawca, wynosi 5 tys. zł. W ramach programu dofinansowaniu podlegają wyłącznie działania inwestycyjne i doradcze wskazane w „Katalogu działań”. W jednym projekcie może być realizowanych równocześnie wiele działań o różnym charakterze i z różnych obszarów technicznych, które mają przyczynić się do ograniczenia lub zniwelowania występowania czynników ryzyka na stanowiskach pracy – dodaje rzeczniczka.

Wnioski można składać już od 1 czerwca do 30 czerwca. Przekazanie dokumentów odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl Rozpatrzenie wniosku jest dwuetapowe. Najpierw ocenę formalną, czyli sprawdzenie kompletności i poprawności złożonych wniosków, przeprowadzi ZUS. Późniejsza ocena merytoryczna należy natomiast do ekspertów Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Na stronie BIP Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępniono więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin oraz wymagane załączniki.
Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

Nie każda firma może wziąć udział w konkursie. Na dofinansowanie nie może liczyć przedsiębiorca, który zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne oraz podatkami. Firma nie może też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. Wykluczony jest także przedsiębiorca, który otrzymał już w ciągu ostatnich 3 lat dofinansowanie z ZUS lub został w tym czasie zobowiązany do jego zwrotu.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Dlaczego to przedsiębiorcy nie przeznaczają własnych środków na poprawę bezpieczeństwa w pracy? Po co to dofinansowanie?, za dużo ZUS ma pieniędzy?

Kasia
Kasia
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

A dlaczego płacimy zus jeśli i tak nie otrzymujemy usługi. Utrzymuje ta instytucje to milo, ze coś dadzą… Pewnie i tak swoim bo nie wierzę, że to Państwo coś daje.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Jak to nie otrzymujemy usługi? – renty, emerytury z jakiego funduszu są wypłacane?