Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Pieniądze ważniejsze, niż światopoglądowe obsesje radnych. „Uchwała antyLGBT” powiatu bielskiego uchylona!

Rada Powiatu Bielskiego uchyliła tzw. uchwałę antyLGBT. Radni wprawdzie poglądów nie zmienili, ale argumentem były… pieniądze. A konkretnie – brak szans o ubieganie się o dotacje, m.in. przez Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej. Co ciekawe, konkretną dyskusję na ten temat radni postanowili… ukryć przed mieszkańcami.

30 września 2019 roku radni powiatowi – i to jednogłośnie – podjęli uchwałę o przyjęciu stanowiska „w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach”. Stwierdzili wtedy m.in.: „Wobec pojawiającej się w ostatnim czasie w Polsce dyskusji i podważania przez przedstawicieli środowisk LGBT pojęcia modelu rodziny, Rada Powiatu w Bielsku-Białej opowiada się zdecydowanie za ochroną rodziny tradycyjnej, ukształtowanej przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, która jest pierwszą i niezastąpioną szkołą życia oraz pełni ważną rolę w kształtowaniu właściwych postaw moralnych przyszłych pokoleń”.

Od dawna było wiadomo, że ten – jak się okazuje – zupełnie niepotrzebny światopoglądowy wyskok, władzom powiatu bielskiego stanie kością w gardle. Podobne przejścia miała gmina Wilamowice, gdzie bliźniacza uchwała zablokowała na jakiś czas możliwość pozyskiwania środków z Funduszy Norweskich.

Starosta Andrzej Płonka też od dawna nie krył, że trzeba będzie wrócić do uchwały, bo może stanąć na przeszkodzie w kontekście planów inwestycyjnych. Wreszcie, 25 maja, wprowadził stosowny projekt pod obrady Rady Powiatu, choć siedmioro radnych nawet nie chciało o tym dyskutować.

– Po długich rozmowach i różnych kontrowersyjnych zdaniach, w imieniu zarządu, chciałem wprowadzić projekt uchwały Rady Powiatu w kwestii uchylenia uchwały z 30 września 2019 r. ws. „wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach” – zaczął szef powiatu. Jak zdradził, wcześniej głosował Zarząd Powiatu. Trzech jego członków było za (uchyleniem uchwały), jeden wstrzymał się od głosu, a jeden był przeciw. – Zaczynamy mówić o pieniądzach, a pieniądze, które za tą uchwałą stoją są dosyć duże – nie tylko dla powiatu, ale też dla jednostek organizacyjnych, które z tym nie mają nic wspólnego. I dlatego dziś, w wyniku pism, które otrzymujemy, w zasadzie nie mamy wyjścia – tłumaczył radnym.

Andrzej Płonka wskazywał, że Konstytucja reguluje pojęcie małżeństwa, rodziny i jej ochrony, więc zarząd doszedł do wniosku, że doszło do niepotrzebnego zdublowania jej zapisów. Jednak najważniejsze w tym wszystkim były pieniądze. – Jak nie zmienimy uchwały, to nasze szpitale pieniędzy nie dostaną, bo już mamy na stole urząd pracy, który nie dostanie 10 mln zł! Mamy to na piśmie! Nie dlatego wprowadzamy ten projekt, bo mamy inny światopogląd, tylko dlatego, że nasze jednostki środków otrzymać nie mogą. Rodzinę chroni Konstytucja i w mojej ocenie powinno nam to wystarczyć – argumentował starosta.

– Czy my nie wychodzimy przed szereg z tym głosowaniem, bo żaden sąd nam tej uchwały nie uchylił? – pytał radny Artur Rzepecki, który swego czasu zgłosił propozycję podjęcia kontrowersyjnej uchwały.

Za uchyleniem tzw. uchwały antyLGBT głosowali: Zdzisław Badowski, Jan Borowski, Adam Caputa, Jacek Czader, Marcin Dziki, Grzegorz Gabor, Władysława Gańczarczyk, Grzegorz Gawęda, Gabriela Grabka-Grzechynia, Mirosław Greczka, Ewa Kmiecik-Wronowicz, Jerzy Kubik, Edward Kućka, Dorota Nikiel, Stanisław Pięta, Andrzej Płonka, Andrzej Sowa. Przeciw byli: Helena Byrdy-Przybyła, Krzysztof Chodorowski, Józef Herzyk, Janina Janica-Piechota, Łukasz Pasierbek, Artur Rzepecki, Jan Stanclik, Józef Świerczek, Wojciech Zawada. Barbara Adamska wstrzymała się od głosu. Nieobecni byli Grzegorz Kotowicz i Alicja Młynarska-Mazur.

Wybrani przez mieszkańców radni postanowili podzielić obrady w tej kwestii na dwie części – jedną na taką, której mają prawo słuchać mieszkańcy, a drugą na taką, na wysłuchanie której nie zasługują. Mieszkańcom udostępniono tylko fragment miałkiej dyskusji o sprawach proceduralnych. Prawdziwą wymianę poglądów radni przeprowadzili w sali sesyjnej, decydując o wyłączeniu kamery i – podczas transmisji – wyświetlając planszę informującą o przerwie w obradach. A dyskusja nad projektami to istotna część procedowania, tłumacząca mieszkańcom, z czego wynikają decyzje władz. Jak się okazuje, radni schowali głowę w piasek, pokazując, co znaczy dla nich transparentność i odpowiedzialność przed wyborcami. Gdy niektórych radnych poprosiliśmy o ujawnienie, o czym tak poufnie rozprawiano, odmówili. Stwierdzili, że tak im polecono, że tak się umówiono i że pary z ust nie puszczą.

Zwróciliśmy się do Biura Rady Powiatu Bielskiego z prośbą o wyjaśnienie przez przewodniczącego Jana Borowskiego tej budzącej wątpliwości decyzji. – Był wniosek (zaprotokołowany) przewodniczącego klubu PiS, żeby temat spraw bieżących rady móc przedyskutować. Nic więcej nie ma tu do dodania. Najnormalniej w świecie rozmawialiśmy o bieżącym funkcjonowaniu rady. Nie było to w trakcie sesji, bo była ogłoszona przerwa. Takich rozmów nie publikujemy i nie możemy publikować – skomentował przewodniczący RP. – To nie jest żaden precedens, ponieważ w różnych sytuacjach ogłaszaliśmy przerwy. Przed głosowaniem na ten temat każdy miał możliwość wypowiedzenia się publicznie – dodał. Przewodniczący nie odpowiada jednak na pytanie, czy rozmowa, której nie ma na nagraniu, dotyczyła kontrowersyjnej uchwały.

Mimo wszystko, z decyzji Rady Powiatu Bielskiego cieszą się członkowie organizacji Tęczowe Podbeskidzie, którzy od początku protestowali przeciwko uchwale. „Powiat bielski znika z Atlasu Nienawiści. Ściślej rzecz biorąc, powiat bielski zmienia kolor na zielony, bo tak Atlas Nienawiści oznacza miejsca, w których odrzucono uchwały anty-LGBT. Podczas sesji Rady Powiatu odbyła się raczej burzliwa debata (…). Rada Powiatu zdecydowaną większością głosów (17 za, 9 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu) uchyliła niesławną uchwałę z września 2019. Motywacje – co słychać w udostępnionych fragmentach debaty – były… różne, mówiąc delikatnie, ale skutek bardzo nas cieszy” – oświadczyło Tęczowe Podbeskidzie.

O uchwale z 2019 roku pisaliśmy TUTAJ.

google_news
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
10 miesięcy temu

Pisiorki na wschód, najlepiej na front

Roman
Roman
10 miesięcy temu

Wyjść z tego eurokołchozu jak najszybciej

?
?
10 miesięcy temu

Co wspólnego ma ustawa o wspieraniu rodziny z nienawiścią?

OrWell
OrWell
10 miesięcy temu

Żałosne jedno i drugie.

o czym mowa
o czym mowa
10 miesięcy temu

Trochę więcej wiedzy a byś wiedział, że są 2 organy w samorządach, niezależne – i radni gdyby podtrzymali swój światopogląd, nikt nic by im nie zrobił.

Zniesmaczony
Zniesmaczony
10 miesięcy temu
Reply to  o czym mowa

Ciekawe czy byli naciskani, szantażowani itp., czy w pełni swobody podjęli decyzję zgodnie ze swoim światopoglądem? Ale newet gdyby coś…to w sumie to ich nie usprawiedliwia. Ostatecznie masz rację.

o czym mowa
o czym mowa
10 miesięcy temu
Reply to  Zniesmaczony

Radny nie tylko kieruje się własnym przekonaniem, to i po trosze polityk

o czym mowa
o czym mowa
10 miesięcy temu

Radni mieli głos decydujący!

Rafał
Rafał
10 miesięcy temu

W tej uchwale mie było mowy o nienawiści do LGBT+ tylko o wspieraniu tradycyjnej rodziny, która może tylko jako jedyna zapewnić dzietność. Starosta za obiecane pieniądze sprzedał wartości tradycyjnej rodziny. Żeby tylko nie wyszedł na tym jak Morawiecki z KPO.

666
666
10 miesięcy temu

kasa misiu kasa. za pieniądze ksiądz się modli, z pieniądze lud się podli, za pieniądze w karczmie grają, za pieniądze panny dają, za pieniądze w sądzie stają….za pieniądze….

666
666
10 miesięcy temu

to nie jest śmieszne. to jest żałosne

taka prawda
taka prawda
10 miesięcy temu

-Panie jak dojść do Placu Przyjaźni Rosyjsko-Niemieckiej -Tutaj prosto Aleją Żydowskich Ofiar Armii Krajowej, to przy Muzeum Polskiego Wrodzonego Antysemityzmu, potem skręci pan w prawo przy Pałacu Gazpromu w bulwar Polskich Obozów Koncentracyjnych. Przy Pałacu Gazpromu spokojnie raczej patrz Pan w ziemię, bo można dostać 48 godzin z byle powodu. Dalej prosto minie pan Instytut Miłości i Cudów. Przejdzie pan w lewo wiaduktem nad Aleją Tolerancji, stoi tam pomnik Jaruzelskiego z dużym napisem GENERAŁ HONORU, nie da się przeoczyć. Dalej Skwerkiem Prezydenta Komorowskiego Myśliwego i w lewo na skuśkę Parkiem Piłkarza Kaszuba. W Parku Piłkarza są tzw. Tablice Tuska, to… Czytaj więcej »

mąciciel
mąciciel
10 miesięcy temu
Reply to  taka prawda

Nudne jak flaki w oleju powtarzane n-ty raz, dodaj “kamienie milowe”, będzie bardziej aktualne. W sprawie głosowania radnych raz tak a raz siak co to mają utrwalony światopogląd – masz coś do powiedzenia?

Jurek
Jurek
10 miesięcy temu

Głupole z tych pisowsców

proste
proste
10 miesięcy temu
Reply to  Jurek

przestań błażnie posługiwaćsię paroma nickami

życia nie przywrócisz
życia nie przywrócisz
10 miesięcy temu

Za szybko byś chciał, nie ze śledczymi, sądami te numery.

Ja Jacek
Ja Jacek
10 miesięcy temu

“Od dawna było wiadomo, że ten – jak się okazuje – zupełnie niepotrzebny światopoglądowy wyskok(…)” Widać, że kontrowersyjny autor nie skrywa swej radości z nowego obrotu sprawy w sprawie “kontrowersyjnej uchwały”

tu kontrowersyjne
tu kontrowersyjne
10 miesięcy temu
Reply to  Ja Jacek

Raczej inny wniosek wynika już z tytułu: pytanie jak to jest z tym światopoglądem w obliczu utraty pieniążków.

Ja Jacek
Ja Jacek
10 miesięcy temu

Nie napisałem nic o żadnym wniosku tylko o radości kontrowersyjnego autora. Czytaj ze zrozumieniem.

tu kontrowersyjne
tu kontrowersyjne
10 miesięcy temu
Reply to  Ja Jacek

Ale ja napisałem inaczej ten Twój skrót koncentrujący się na autorze widząc, z szerszej perspektywy niż ugryźć autora.

precz z komuną
precz z komuną
10 miesięcy temu

jergo nie trzeba gryź tylko kopa mu zasadzić

Gonzo
Gonzo
10 miesięcy temu

A te fundusze norweskie to nie jest ekwiwalent za bezcłowe dopuszczenie norweskich towarów na nasz rynek? Laski nie robią ,Orban zrobił z nimi porządek

równać?
równać?
10 miesięcy temu
Reply to  Gonzo

Putin jeszcze większy

Tony
Tony
10 miesięcy temu
Reply to  Gonzo

Zjeżdżaj do Obrana i to już…!

proste
proste
10 miesięcy temu

Obsesje towarzyszu Kałuski to ma twój lewacki POrtalik udający lokalny portal.

nie wiadomo
nie wiadomo
10 miesięcy temu
Reply to  proste

Jaki byś chciał PiSdolnik?

Zyga
Zyga
10 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Wszystko lepsze od lewactwa

lepsi i lepsiejsi
lepsi i lepsiejsi
10 miesięcy temu
Reply to  Zyga

Nie tak do końca, można by było gorzej, Kałuski napisać z małej litery jak to zwykle robią lepsi.

proste
proste
10 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Nie ,chciałbym żeby portal ,który reklamuje się jako regionalny,był regionalny,tak się składa ,że w regionie nie mieszkają tylko lewaccy fanatycy typu Kałuski,ani wyznawcy Tuska.Fałszywe komuchy ,które próbują urabiać czytelników na swoją modłę ,pod płaszczykiem lokalnych wiadomości

demokracja
demokracja
10 miesięcy temu
Reply to  proste

No ale masz możliwość wypowiedzieć się i urabiać w drugą stronę

Jaka
Jaka
10 miesięcy temu
Reply to  proste

Dokładnie. To pseudodziennikarstwo regionalne i komunistyczne ma swoich sługusów do robienia lewackiego fermentu. Ten portal info. to dno

***** ***
***** ***
10 miesięcy temu
Reply to  proste

Nikt ci nie każe czytać , włącz TVPiS a na reklamach ustaw na NIEWYtrwam

Księgowy
Księgowy
10 miesięcy temu

Te 10 mln zł to raczej wacikowe w skali powiatu.

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Widać paru ciemnoty jaro-rydzol-pis

Zyga
Zyga
10 miesięcy temu
Reply to  Ola

Z gramatyki-pala

Jurek
Jurek
10 miesięcy temu

Popieprzona uchwała to się nie ma czemu dziwić

Są dwie płcie
Są dwie płcie
10 miesięcy temu

Jakie obsesje Kałmucki? Świat wraca do normalności ,w USA coraz więcej stanów wprowadza zakaz promocji i wprowadzania praw skreślonych pod ideologię gender,ostatnio Alabama wprowadziła ochronę nauczycieli ,wcześniej szykanowanych gdy zwracali się do dzieci wg ich płci biologicznej a te sobie tego nie zyczyly.Obecnue wiele stanów uznaje tylko płeć biologiczną a nie jakieś dewictwa.Przyjdzie czas i na lewacko -pedersstyczny eurochlew

po co za oceanem
po co za oceanem
10 miesięcy temu

Daj przykład Rosji, lepszy.

po sprawiedliwości kobietom
po sprawiedliwości kobietom
10 miesięcy temu

I uchwała w sprawie in Vitro będzie uchylona, obejdziona.

Jaka
Jaka
10 miesięcy temu

In vitro to wielokrotna aborcja. Taki syf bis