Wydarzenia Sucha Beskidzka

Piszą petycję. Chcą więcej pociągów

Fot. Paweł Szczotka/Zdjęcie poglądowe

Na katastrofalną komunikację publiczną, w tym kolejową, zwłaszcza w weekendy, wskazują mieszkańcy Kojszówki, Juszczyna i Osielca. Właśnie przygotowana została petycja o zwiększenie liczby pociągów do spółki Polregio.

Petycję, którą umieszczono w internecie, przygotował Andrzej Sala z Kojszówki. W jej treści wskazał, że cały czas postępuje wykluczenie komunikacyjne, a zanik komunikacji busowej powoduje, iż w dni świąteczne mieszkańcy Juszczyna, Kojszówki i Osielca mają ogromne problemy z przemieszczaniem się. Dlatego w dni świąteczne jedyną możliwością transportu pomiędzy Suchą Beskidzką a Jordanowem stały się pociągi. Niestety, busy jadące do Krakowa z Zawoi czy Jordanowa nie dają rozwiązania, bo omijają te miejscowości.

Również w dni powszednie oferta podmiotów świadczących usługi przewozu osób stała się znacznie skromniejsza w porównaniu z poprzednimi latami. Sprawia to, że często transport kolejowy jest jedynym możliwym środkiem transportu – czytamy m.in. w petycji.

I tu zaczyna się kolejny problem. Niestety pociągi, z których codziennie mogą skorzystać mieszkańcy Juszczyna, Kojszówki i Osielca, to zaledwie cztery w stronę Zakopanego (trzy z Krakowa i jeden z Suchej Beskidzkiej) oraz cztery z Zakopanego do Krakowa.

Mała liczba połączeń na tej trasie, wraz z obowiązującymi rozkładowymi godzinami połączeń, często nie sprzyjają dogodnemu korzystaniu z oferty kolejowej. (…) Dużą uciążliwością jest brak pociągu, który docierałby do Krakowa we wcześniejszej porannej porze, jak również istotnym brakiem jest sześciogodzinna luka w godzinach popołudniowych – zaznaczono w petycji.

Wskazano, że przydałoby się więcej połączeń pociągów osobowych i zaproponowano kilka rozwiązań. Jednym z nich jest wydłużenie części obecnych pociągów relacji Kraków – Sucha Beskidzka do Chabówki oraz wydłużenie Sucha Beskidzka – Kraków od Chabówki.

Remont kolejowej „Zakopianki” znacznie zwiększył komfort korzystania z kolei, a obserwowany wzrost cen paliw, eksploatacji pojazdów, ale także wzrastająca świadomość ekologiczna powodują, że mieszkańcy regionu coraz przychylniej wracają do korzystania z pociągów. (…) W proponowanych rozwiązaniach skupiliśmy się na zasugerowaniu zmian, które w naszej opinii zmaksymalizują korzyści dla mieszkańców, przy jednoczesnej minimalizacji dodatkowych nakładów ponoszonych przez przewoźnika spółkę Polregio. Skupiają się one na rozbudowaniu obecnie funkcjonującego rozkładu, a nie na tworzeniu nierealistycznych wizji – podkreślono w petycji.

Już po kilku dniach pod petycją podpisało się około 180 osób z poparciem.

Komunikacja na tym terenie jest rozwalona. Zablokowany Maków Podhalański jest zmorą uczniów i ludzi pracujących. Pociągi w rozsądnych godzinach rozładują w jakiejś mierze problem. Warunkiem sukcesu jest uruchomienie ich na dojazdy do i z pracy, szkół – stwierdziła Maria Lenart, radna miasta Sucha Beskidzka.

Tyle petycja. Tymczasem pasażerowie na tym odcinku ponownie skazani są na utrudnienia, bo od 12 marca aż do 23 czerwca wprowadzona została całodobowa zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Suchą Beskidzką a Zakopanem z powodu dalszych prac remontowych.

google_news
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kolejarz
Kolejarz
1 rok temu

Pozdrowienia dla Urzędu Marszałkowskiego, który ma w poważaniu takie miejscowości, a kasę wrzuca się w połączenia SKA. Polregio też jest absurdem, mając kupę jednostek w Suchej Beskidzkiej nie potrafią zrobić napraw bieżących, żeby zaczęły z powrotem jeździć tylko stoją w krzakach i gniją. A na trasie Chabówka-Kraków nie oszukujmy się ale przepustowość nie została wyczerpana. Spokojnie można tam puścić pociągi co godzinę, dwie. Może niekoniecznie wszystkie Kraków-Chabówka ale niektóre z Suchej Beskidzkiej mogłyby spokojnie zaczynać bieg. Linia do Zakopanego jest teraz w rozsypce więc pociągów jest mniej. Ale to trzeba chęci takiej jaka była w latach 80tych i 90tych, kiedy… Czytaj więcej »

Oset
Oset
1 rok temu

Za czasów Jagiełly tylko rycerze konno jeździli a reszta szła na nogach zgodnie z instrukcją filozofa : que non habet ecum vadat pedibus

Edi
Edi
1 rok temu
Reply to  Oset

Oj.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Co powoduje że piszecie takie bzdury w komentarzach?

George
George
1 rok temu

Pociąg do Żywca jedzie tylko w piątek, a do Krakowa tylko w niedzielę. Dramat. Ostatni x-bus jedzie z Żywca o 16. A potem? Na piechotę? Droga 946 na wysokości Koconia i Lasu praktycznie się rozpadła. Czyli pozostaje, jazda przez Bielsko i potem pociągiem 3 godziny do Krakowa albo przez Katowice. Gdzie jest ta zapowiadana walka z wykluczeniem komunikacyjnym?

Patryk
Patryk
1 rok temu

Może lepszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie autobusów Kolei Małopolskich w ramach uzupełniania oferty Komunikacyjnej? Jasne, rozumiem, że korki, ale może byłaby możliwość dojazdu do wybranych stacji autobusu odpowiednio wcześnie, aby udało się zdążyć na pociąg do Krakowa (np. W Suchej Beskidzkiej).

Emilia
Emilia
1 rok temu

Witam, proponuję połączenie Kraków-Żywiec , obecnie do stolicy browaru nie można dojechać a takie połączenie było by ciekawe

Spoko
Spoko
1 rok temu

Bilety miesięczne, itd są drogo cenie prawie 500zł 😡 i czasami opóźnienia pociągów

Rumburak
Rumburak
1 rok temu

Mieszkańcy Huciska, Lachowic, Stryszawy petycji nie piszą. Czy tam busiarstwo działa idealnie?

Niepokoleji
Niepokoleji
1 rok temu

Kursowanie pociągów jest zawieszone aż do wakacji , niech kolej utrzymuje się z przewozu pasażerów i towarów ,wtedy pociągi bedą jeździły jak szalone

trza dodać
trza dodać
1 rok temu

ale z ruskimi

Spoko
Spoko
1 rok temu

Donek po wyborach wróci to i tak zamknie kolej na prowincji.

spoko w Maroko
spoko w Maroko
1 rok temu
Reply to  Spoko

PKS miał być przywrócony w zapowiedziach dobrej zmiany.

BB
BB
1 rok temu
Reply to  spoko w Maroko

No i jest ,np w powiecie żywieckim gdzie współfinansowanych jest kilkadziesiąt kursów do nowego szpitala

spoko w Maroko
spoko w Maroko
1 rok temu
Reply to  BB

Gdzie nie ma też widzisz, albo jest na chwilę? Tych miejsc mógłbym wymienić dużo, tak jak tutaj piszą w petycji mieszkańcy akurat o pociąg, ale zwracają uwagę na zanik komunikacji busowej do małych miejscowości.

BB
BB
1 rok temu
Reply to  spoko w Maroko

Nie wiem jak jest gdzie indziej ,widzę jak jest u nas , jeździ dużo busów ,sporo z informacją ,że jest to komunikacja powiatowa .Z dojazdem do Żywca nie ma problemu

spoko na Maroko
spoko na Maroko
1 rok temu
Reply to  BB

Rozszerz klapki bo trzeba wiedzieć jak jest gdzie indziej, próbuje rozszerzyć 180 osób podpisanych pod petycją.

BB
BB
1 rok temu

nie mam zamiaru jeździć i sprawdzać jak jest gdzie indziej , od tego są media z wyjątkiem POrtalików kierujących się zasadą im gorzej tym lepiej

słoma wyszła
słoma wyszła
1 rok temu
Reply to  BB

Bzdurą to musiałeś zakończyć i rzeczywiście koniec merytorycznej rozmowy. Tematem artykułu jest petycja złożona nie przez PO lecz przez 180 mieszkańców.