Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

PIT 36 – kto powinien go wypełnić?

Źródło: pixabay.com

Wypełnianie corocznych deklaracji podatkowych dotyczy w Polsce każdej dorosłej osoby, która pracuje i której dochód przekroczył kwotę wolną od podatku. W przypadku przedsiębiorców należy pamiętać o różnych terminach oraz załącznikach, jakie musimy dołączyć do PIT, aby był on wypełniony w całości i poprawnie. W przypadku PIT 36 możemy również skorzystać z wielu ulg, które przysługują tej formie rozliczeń, jeżeli oczywiście spełnimy wymagania pozwalając na ich otrzymanie. Jak zatem wypełnić PIT 36? Kto powinien zainteresować się tym rodzajem deklaracji?

1. Kto powinien złożyć PIT 36 za rok 2019?

2. Jak wypełnić PIT 36 za rok 2019?

3. PIT 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?

4. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

Kto powinien złożyć PIT 36 za rok 2019?

PIT 36 to deklaracja dotycząca wszystkich osób, które rozliczają się tylko z jednego źródła dochodów. Dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą własną pozarolniczą działalność gospodarczą (najczęściej jednoosobową) oraz rozliczają się na zasadach ogólnych według obowiązującej skali podatkowej. Ta ostatnia zmieniła się w październiku 2019 i musimy pamiętać podczas wypełniania deklaracji, że dla dochodów wynoszących nie więcej niż 85 528 zł stopa podatkowa wynosi 17,75 procent.

Poza osobami prowadzącymi własną firmę PIT 36 obejmuje również tych z nas, którzy zarabiają na najmie i dzierżawie nieruchomości oraz gruntów. Deklarację PIT 36 należy wypełnić i wysłać do Urzędu Skarbowego nie później niż do 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Jeżeli więc obejmuje ona nas za rok 2019, musimy przesłać ją do właściwego nam Urzędu do 30 kwietnia 2020.

Jak wypełnić PIT 36 za rok 2019?

Co do zasady każdy PIT możemy wypełnić na cztery sposoby: samodzielnie ręcznie, samodzielnie przy pomocy odpowiedniego programu, w Urzędzie Skarbowym lub poprzez biuro księgowe. W przypadku PIT 36 wizyta w Urzędzie jest raczej słabym pomysłem, ponieważ ewentualna pomyłka urzędnika skutkuje tym, że to my ponosimy odpowiedzialność. Z kolei nie każda działalność jest na tyle rozwinięta, by opłacało się zatrudniać księgową. Dobrze jest więc nauczyć się rozliczać deklarację samodzielnie, tak aby wiedzieć, z czym to się je – dla uproszczenia całej procedury warto wykorzystać odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi sprawne rozliczenie PIT oraz wysłanie deklaracji przez internet.

Wybierając narzędzie, które wykorzystamy do wypełnienia deklaracji, należy pamiętać o tym by sprawdzić jego wiarygodność – czy jest zgodne z zaleceniami Ministerstwa Finansów, a także w jaki sposób operuje danymi, jakie do niego wprowadzamy.

PIT 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?

Aby deklaracja została wysłana poprawnie, musimy pamiętać o dołączeniu do niej niezbędnych informacji. Zaliczamy do nich kolejno:

  • wysokość dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • informacją na temat dochodów dzieci, jeżeli takie są;
  • informacja o działaniach specjalnych w zakresie produkcji rolnej;
  • odliczenia kosztów z tytułu działalności badawczo-rozwojowej;
  • odliczenie w związku z poniesionymi wydatkami mieszkaniowymi;
  • odliczenie związane z darowiznami;
  • informacja o dochodach zza granicy, jeżeli takie istnieją.

Rozliczanie się za pomocą PIT 36 umożliwia nam skorzystanie z szeregu ulg. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć ulgę na internet, ulgę na utrzymanie psa przewodnika, ulgę dla krwiodawców oraz ulgę prorodzinną. Deklaracja PIT 36 umożliwia także rozliczenie się razem z małżonkiem, co ułatwia obsługę PIT dla osób będących w związku małżeńskim.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

Rozliczając się z podatków samodzielnie sprawiamy, że czynność staje się dla nas bardziej naturalna, co jest dobrym założeniem – w przyszłości nie będziemy musieli się o to martwić ani prosić nikogo o pomoc. Czasem jednak wypełnienie deklaracji w poprawny sposób może nastręczyć trudności, szczególnie gdy robimy to po raz pierwszy lub obawiamy się o popełnienie błędu. Aby ułatwić sobie zadanie, rozlicz PIT 36 online z pomocą dedykowanego oprogramowania – dzięki temu nie tylko nie będzie trzeba biegać z papierowymi dokumentami po urzędach. Odpowiedni program pomoże nam wpisać wszystkie niezbędne informacje w odpowiednie pola, a także obliczy za nas kwoty podatku, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu drastycznie się zmniejszy.

PIT 36 jest jedną z najpopularniejszych form deklaracji podatkowych, jakie wypełnia się w Polsce. Umożliwia on skorzystanie z różnych ulg, a także wspólne rozliczenie się z małżonkiem. PIT 36 wypełniają głównie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, stanowiącą jedyne źródło przychodu. Wypełnienie PIT 36 nie jest trudne i dobrze jest wiedzieć, jak zrobić to samodzielnie – aby ułatwić sobie zadanie, możemy skorzystać z dedykowanego oprogramowania pozwalającego rozliczyć PIT online. Dzięki temu nauczymy się, jak powinno to wyglądać, a także zaoszczędzimy czas, ponieważ program podpowie nam co i jak powinniśmy wpisać, aby było dobrze.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o