Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Piwnica w domu jednorodzinnym. Tradycyjne i nowoczesne zastosowanie podpiwniczenia.

Budowa domu to nie lada wyzwanie, a budowa domu z piwnicą, to przedsięwzięcie wymagające dodatkowego nakładu czasowego i finansowego. Poniesione koszty, jeśli dobrze skalkulowane zwracają się jednak z nawiązką w postaci dodatkowej przestrzeni, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Projekty domów z piwnicą, to zawsze gwarancja, że na wszystko w naszym domu znajdziemy miejsce, a nasze pasje i zainteresowania będą miały się gdzie rozwijać. Jak pożytecznie i funkcjonalnie wykorzystać podziemna kondygnacje budynku? Możliwości mamy naprawdę sporo.


Dom przy Cyprysowej 15 P – www.galeriadomow.pl

Tradycyjna piwnica – praktyczna, funkcjonalna, tajemnicza…

Od pokoleń piwnica była miejscem na wszystko. Pamiętamy z dzieciństwa wizyty u babci na wsi i tajemnicze skarby, które wydobywała z piwnicy. Najczęściej były to domowe przetwory, konfitury i wszystko, co z plonów lata można było zamknąć w słoiku. Piwnica – z racji niskiej temperatury – jest idealnym miejscem do przechowywania wszelkiego rodzaju przetworów. To co trafiło do słoików lubi przebywać w chłodnych pomieszczeniach o ograniczonym dostępie światła. Tradycyjna piwnica to idealna spiżarnia. To również kraina domowych alkoholi. Nalewki i wina najlepiej leżakują w ciemnych i chłodnych miejscach.

Projekty domów zawierających piwnicę w większości posiadają kotłownię ulokowaną właśnie w niej. Dawniej każda piwnica miała specjalny zsyp na węgiel lub inne paliwo stałe. W piwnicy znajdował się kocioł i opał. Właściwa cześć domu była tym samym odizolowana od hałasu i brudu, który generowała kotłownia. Współcześnie, gdy wybieramy dom z podpiwniczeniem, poza spiżarnią i kotłownią możemy zaaranżować w niej zupełnie inna przestrzeń, odpowiadającą naszym wymaganiom, pasjom, czy potrzebom. Współczesna piwnica to pole do indywidualnych eksperymentów. Co możemy w niej zmieścić? Spójrzmy na kilka pomysłów.


Dom przy Cyprysowej 15 P – układ pomieszczeń w piwnicy

Współczesna piwnica – przestrzeń z potencjałem!

Nowoczesne myślenie o podpiwniczeniu wykracza poza utarte schematy znane z domów naszych dziadków. Dziś piwnica to funkcjonalne miejsce z potencjałem do indywidualnego wykorzystania. Projekty domów uwzgledniające ja w swoich planach mają dla niej szerokie zastosowanie. Naturalnym biegiem rzeczy znajduje się w piwnicy miejsce, zarówno na kotłownię, jak i na spiżarnię, ale to nie wszystko. Nowoczesny tryb życia i zmian przyzwyczajeń mają wpływ również na kształt i funkcjonalność naszych domów. Projekty domów z podpiwniczeniem coraz częściej pojawiają się z garażem w podziemnej kondygnacji. Taka opcja jest sensowna szczególnie w przypadku domu ulokowanego na stromej działce. W ogóle w przypadku domów na spadzistym terenie piwnica idealnie niweluje różnicę terenu i jest wręcz pożądanym rozwiązaniem architektonicznym.

Innym sposobem wykorzystania piwnicy jest urządzenie w niej siłowni, lub pokoju fitness. Coraz częściej nasza praca jest siedząca, a własna siłownia w domu, to doskonała opcja, by pozostać w dobrej kondycji fizycznej.

W podpiwniczonym domu z powodzeniem możemy urządzić również saunę, czy jacuzzi. Taki kompleks mini SPA to inwestycja w relaks i regenerację, za którą nie musimy słono płacić w profesjonalnych salonach. Równie częstym przykładem wykorzystania piwnicy jest tworzenie w niej przestrzeni do działalności gospodarczej. Największe światowe biznesy rodziły się albo w piwnicach, albo w garażach. Takie odizolowane od reszty domu miejsce, posiadające autonomiczne zaplecze sanitarne, to idealna przestrzeń do prowadzenia własnej działalności na niewielka skalę. Biuro rachunkowe, salon manicure, studio fotograficzne… Ile ludzi, tyle pomysłów, a każdy dobry i tani! Nie musimy płacić za wynajem lokalu, a to spore oszczędności już na początku naszej działalności.

Dom przy Cyprysowej 41 – www.galeriadomow.pl

Projekty domów z podpiwniczeniem to bonus już na starcie. Bonus, za który co prawda musimy nieco więcej zapłacić, ale który – jak widać – potrafi się szybko zwrócić. Gdy policzymy przykładowe miesięczne koszty wynajmu lokalu pod działalność gospodarczą, to okaże się ze po 2-3 latach inwestycja w piwnicę zwróci się w 100%, a po tym okresie sama zacznie na siebie zarabiać.

Decyzję o wyborze domu z piwnicą oczywiście trzeba dokładnie przekalkulować, ale jak widzimy, ma ona tyle potencjalnych zastosowań, że każde z nich powinno nam dać satysfakcję wartą tej inwestycji.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o