Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Plastikowe nakrętki – dlaczego warto je zbierać?

Wyrzucasz je codziennie, mając przekonanie, że po zużyciu produktu stają się zupełnie niepotrzebne, a co za tym idzie zbędne. Tymczasem, z pomocą dużej ilości plastikowych nakrętek można wesprzeć wiele akcji charytatywnych, jak chociażby zakup wózka inwalidzkiego, czy sprzętu medycznego. Coraz więcej organizacji wspierających zbiórki na dowolny cel opera swoje działanie na zbieraniu plastikowych nakrętek, których wartość, szczególnie w bardzo dużej ilości jest spora.

Możesz nie dowierzać, ale plastikowe nakrętki są dość cennym towarem w procedurze recyklingu. Wytwarza się je z czystego polimeru PET, który poddany odpowiednim procesom umożliwia szybkie przekształcenie w wiele produktów codziennego użytku. Zbierając nakrętki po zużytych produktach możemy przyczynić się do realizacji szczytnego celu, a co ważne sprawić, że niejednej osobie spełni się najskrytsze marzenie dotyczące zdrowia i swobodnego funkcjonowania.

Jak zbierać nakrętki i na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim warto podkreślić, że zbierać można niemal wszystkie nakrętki po zużytych produktach. Przed wrzuceniem ich do odpowiedniego kosza z segregacją należy jednak upewnić się, że nakrętka jest czysta, bez naklejek, kawałków tektury, czy resztek produktu. Warto ponadto zweryfikować oznaczenie na takiej nakrętce. Jeśli posiada ona umieszczony symbol 2, 4 i 5 lub PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD i PE-LD to możesz mieć pewność, że są one wykonane z najtwardszego plastiku HDPE.

Jedna nakrętka nie uratuje ludzkiego życia i nie wspomoże zakupu wózka inwalidzkiego, ale kilka ton umożliwi zakup niezbędnego sprzętu. Wydaje Ci się mało prawdopodobne, że uzbierasz taką liczbę nakrętek? Spokojnie, w tę inicjatywę włącza się wiele osób, do których docierają licznie rozsiane organizacje i punkty selekcji nakrętek. Dzięki temu, nawet niewyobrażalna liczba kilku ton jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chcieć i zbierać nakrętki w każdym gospodarstwie domowym!

Warto podkreślić, że zbieranie nakrętek nic nas nie kosztuje. Nie narzuca też żadnego indywidualnego wkładu własnego. Dzięki temu, w taką akcję może angażować się praktycznie każdy, kto pragnie uczynić pozytywny gest w kierunku drugiej osoby. Chcesz sięgnąć po więcej informacji? Zerknij tutaj: https://eko360.pl/plastikowe-nakretki-o-co-chodzi-z-ich-zbieraniem/

Jakie typu nakrętek zbierać?

Przydatne będą w zbiórkach wszystkie rodzaje posiadanych plastikowych nakrętek. Najczęściej zbieramy oczywiście te, po napojach, ale równie dobrze sprawdzą się po płynach do płukania, prania, kosmetykach czy ketchupie. Tutaj nie ma specjalnej selekcji. Każda nakrętka jest ważna, szczególnie, że często zbieramy ją prosto z serca.

Organizacja zbiórki nakrętek, na czym to polega

Cały proces rozpoczyna się od wyboru celu, na który zbierane są nakrętki. Następnie organizacja stawia pojemnik na nakrętki w miejscu, do którego dostęp ma wiele zainteresowanych osób. Po wypełnieniu całego pojemnika, nakrętki są odbierane i selekcjonowane przez wolontariuszy. Ich celem jest zweryfikowanie, czy wszystkie nakrętki spełniają swoją funkcję i mogą trafić na sprzedaż.

Po oddaniu nakrętek do punktu sprzedaży, pieniądze są wpłacane na konto organizacji, a następnie za konkretną kwotę kupuje się wybrany sprzęt.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jak to jest
jak to jest
8 miesięcy temu

Moda na stawianie mw miejscach publicznych i ogólnie dostępnych koszy na nakrętki – minęła, a szkoda. Nie musi być organizacja i określony cel, po prostu zbierać przez gminy – nie określono dla gmin jako zadanie.